اخبار

بالاترین و پایین ترین نرخ دلار را ببینید/ دلار چقدر گران شد؟

 بالاترین و پایین ترین نرخ دلار را ببینید/ دلار چقدر گران شد؟

قرن نو نوشت: بازار ارز، روزهای پر افت و خیزی را در آخرین سال قرن چهاردهم پشت سر گذاشت اما تحت تاثیر آغاز مذاکرات ایران و چهار کشور غربی در وین، در سکونی توام با انتظار نیمه دوم سال را به پایان برد.

آخرین بررسی ها نشان می دهد قیمت دلار در سال گذشته، رشدی نامحسوس در محدوده ۴.۱۶ درصدی را تجربه کرد. این رشد محدود در حالی اتفاق افتاد که در برخی ماه های سال، خصوصا در آذرماه قیمت هر دلار در بازار آزاد حتی از سی و یک هزار تومان نیز فراتر رفت اما این سقف شکنی تداوم چندانی در بازار نداشت و بار دیگر بهای ارز در میانه کانال ۲۵ تا ۲۵ هزار تومان در صرافی بانکی و کانال۲۶ تا ۲۷ هزار تومان در بازار آزاد قرار گرفت.
بر اساس آخرین اعلام صرافی ملی، در سال ۱۴۰۰ نرخ دلار در روز بیست و هشتم اسفندماه برابر با ۲۴ هزار و ۹۹۴ تومان به ثبت رسید.

این در حالی است که نرخ صرافی ملی در روز ۲۸ اسفند ۱۳۹۹، معادل ۲۳ هزار و ۹۹۶ تومان بود.
بالاترین قیمت دلار دربازار آزاد آذرماه ۳۱ هزار تومان و پایین ترین نرخ دلار در اردیبهشت ماه ۲۲ هزار و ۵۰۰ تومان بود.
با این حال کف و سقف قیمتی دوام چندانی را در بازار نداشتند.

قیمت دلار در مرداد ماه، موعد تغییر کابینه و همچنین آذرماه تحت تاثیر اخبار منفی منتشر شده در خصوص مذاکره بیشترین رشد را شاهد بود.
برخی تحلیلگران معتقدند افزایش قابل توجه قیمت دلار در مرداد به واسطه تبلیغات شدید در خصوص عدم تمایل دولت سیزدهم به مذاکره اتفاق افتاد اما در عمل ورود دولت سیزدهم به مذاکره شرایط را دستخوش تغییر کرد.

۲۲۳۲۲۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا