رپورتاژ

تابلو برق فولاد ضد زنگ

در پروژه‌های بزرگ و کوچک صنعتی بطور معمول سیستم برق رسانی کارخانه‌ها و تولیدی‌ها بسیار حائز اهمیت هستند و اهمیت آن‌ها بسیار بالاتر از اهمیت سیستم برق رسانی در پروژه‌های مسکونی می‌باشد. در یک کارخانه یا تولیدی ابزارآلات و دستگاه‌های برقی بسیار زیادی وجود دارند که اگر اندکی نوسان وارد آن‌ها شود، آسیب دیده و می‌توانند خسارت مالی و جانی به بار آورند. همچنین به دلیل تعداد بالای قطعات الکتریکی و سیم پیچی‌های مربوط به سیستم برق رسانی، خطر برق گرفتگی کارگرها و کارمندانی که در محیط کار می‌کنند بسیار بالا می‌باشد. در اینگونه موارد، از تابلو برق صنعتی استفاده می‌شود که دو وظیفه را برعهده دارد: 1) حفاظت از جان کارگران در برابر خطر برق گرفتگی 2) مدیریت تقسیم برق رسانی و حفاظت از دستگاه‌های برقی در برابر نوسانات ولتاژ برق

در این مطلبب قصد داریم به سراغ موشکافی تابلو برق صنعتی برویم و تمای جنبه‌ها و اطلاعات مهم درباره تابلوهای توزیع برق صنعتی را بررسی کنیم.

تابلو برق چیست؟

تابلو برق یک محفظه حاوی سیم‌کشی و قطعات الکتریکی می‌باشد که وظیفه کنترل ولتاژ برق و همچنین حفاظت از جان ساکنین محیط در برابر خطر برق گرفتگی را برعهده دارد. این محفظه در بسیاری از موارد فلزی می‌باشد، اما محفظه‌هایی با جنس آلومینیوم، پلاستیک، کامپوزیت، پلی کربنات و… تولید می‌شوند که از لحاظ قیمت و محافظتشان دربرابر برق تفاوت دارند.

قطعات داخل محفظه تابلو برق شامل سوئیچ‌ها، دستگیره‌ها، نمایشگرها، سیم‌کشی‌ها و… می‌شوند و بصورت منظم در کنار هم قرار گرفته‌اند تا اپراتور مسئول برق بتواند به آسانی و بدون خطر اقدام به تغییر تنظیمات برق رسانی کند.

تابلو برق فواید بسیار زیادی بیش از آنچه که در مقدمه گفتیم دارد که شامل موارد زیر می‌شوند:

  • تامین انرژی برقی
  • جلوگیری از نشتی جریان برق
  • توزیع و تقسیم مساوی برق بین تجهیزات
  • محافظت از تجهیزات داخلی و تجهیزات محیط
  • جلوگیری از برق گرفتگی

محل نصب تابلو برق صنعتی

در تولید و نصب تابلوهای برق کوچک‌ترین موارد بزرگ‌ترین مشکلات را می‌توانند ایجاد کنند و باید با تخصص و دقت کافی توسط کارشناسان و مهندسین آموزش دیده انجام شود. محل نصب تابلو برق به دلایلی تاثیر بالایی بر امنیت و همچنین نحوه ساخت تابلو برق خواهد داشت؛ به همین دلیل شرکت تولید کننده تابلو قبل از ایجاد پروژه و امضای قرارداد، یک کارشناس را برای بازدید از محل پروژه می‌فرستد تا تمامی موارد درباره محل نصب مورد توجه قرار گیرد.

تابلوهای توزیع برق نسبت به محیط به دو شیوه داخلی و بیرونی طراحی می‌شوند. تابلوهای برق داخلی مخصوص نصب در فضای بسته مانند سالن یا اتاقک می‌باشد و بیرونی نیز قابلیت نصب در محیط باز را دارد که  البته نیاز است از امنیت و حفاظت بیشتری نسبت به خطر برق گرفتگی برخوردار باشد.

جنس محفظه تابلو برق صنعتی

همانطور که گفته شد، جنس بدنه یا محفظه تابلو برق مورد نظر نقش بسیار مهمی در قیمت و همچنین میزان امنیت و حفاظت تابلو دربرابر خطرات بازی می‌کند. در ادامه با هرکدام آشنا می‌شویم.

تابلو برق فولاد ضد زنگ و فولاد کربن

قطعات داخلی تابلو برق باید از هرگونه رطوبت و آلودگی محافظت شود تا هیچگونه اختلالی بوجود نیاید؛ به همین دلیل باید از جنسی استفاده شود که در برابر رطوبت و باکتری‌ها مقاوم‌تر از بقیه باشد. به همین دلیل از فولاد ضد زنگ و کربن استفاده می‌شود که تمامی ویژگی‌های لازم را داراست.

تابلو برق صنعتی آلومینیومی

در بسیاری از مواقع، کارفرما یا صاحب پروژه قصد دارد که هزینه کمی را به تابلو برق اختصاص دهد. در مواقعی که بودجه مشتری کم باشد، از آلومینوم استفاده می‌شود که نسبت به دیگر جنس‌ها قیمت مناسب‌تری داراست. آلومنیوم بیشتر برای تابلوهای برق بیرونی مورد استفاده قرار می‌گیرد که در دسترس عموم قرار دارند و آسیب دیدگی‌های زیادی را به دلیل افراد سودجو و نابهنجار خواهند دید؛ در این شرایط آلومنیوم مقاومت بسیار بالایی از خود نشان خواهد داد.

تابلو برق پلی کربنات

در برخی مواقع پلی کربنات برای جنس محفظه تابلو برق پیشنهاد می‌شود که می‌تواند ماده‌ای مناسب باشد. پلی کربنات نارسانا می‌باشد و همچنین وزن بسیار سبکی دارد؛ همچنین از مقاومت مناسبی برخوردار است. البته باید توجه داشته باشید که این ماده نسبت به مواد شوینده و پاک کننده واکنش شیمیایی می‌دهد.

تابلو برق فایبرگلاس

فایبرگلاس نیز جنسی مناسب برای محیط‌های مرطوب می‌باشد و یا محیط‌هایی که معمولا تحت تاثیر مواد شیمیایی می‌باشند. همچنین فایبرگلاس مناسب مکان‌هایی می‌باشد که تغییرات دمایی بسیاری دارند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا