رپورتاژ

تاثیر روانی از خیز و افت ارز های دیجیتال را بدانید!

تاثیر روانی از خیز و افت ارز های دیجیتال را بدانید!

نتایج یک پژوهش نشان می‌دهد که در برخی موارد تاثیر روانی از خیز و افت ارزهای دیجیتال می‌تواند بسیار نامطلوب باشد و استرس، اضطراب، افسردگی و بی‌خوابی را افزایش دهد. انتظار می‌رود سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال آرامش، روان سالم، خوشبختی و ثروت را به ارمغان بیاورد؛ درحالی که نوسانات قیمت بازار رمز ارزها باعث شده تا بسیاری از سرمایه‌گذاران و تریدرها با جو متشنج روانی رو‌به‌رو شوند و با تاثیرات روانی بدی دست‌ و پنجه نرم کنند.

نظرسنجی انجام شده از 750 نفر سرمایه‌گذار در حوزه ارزهای دیجیتال، نشان می‌دهد که حدود یک سوم آن‌ها بدون اطلاعات کامل از بازار رمز ارزها اقدام به سرمایه‌گذاری در ارزهای مختلف می‌کنند و همین موضوع یکی دیگر از عواملی است که باعث می‌شود با جو روانی متشنجی از افت و خیز ارزها رو‌به‌رو شوند. در ادامه این گزارش اثرات روانی نوسانات بازار ارزهای دیجیتال مورد بررسی قرار گرفته و راه‌های مقابله با تاثیرات نامطلوب آن را شرح داده‌ می‌شود.

چه کسانی تاثیر روانی از خیز و افت ارزهای دیجیتال را دریافت می‌کنند؟

شرکت اسلیپ جاج (The Sleep Judge) شرکتی که به‌طور تخصصی در حوزه تولید کالای خواب فعالیت می‌کند، با نظرسنجی از 1014 شهروند آمریکایی و بررسی عادت‌های سرمایه‌گذاران و تاثیر معامله‌های شکل گرفته ارز دیجیتال در 24 ساعت بر سلامت روانی آن‌ها گزارشی تهیه کرده است. طبق نتایج این نظرستجی‌ها، متولدین بین سال‌های 1965 تا 1980 بیشتر از سایر افراد با ارزهای دیجیتال در تماس هستند و 70 درصد از مشارکت کنندگان سال‌های ذکر شده در بازار ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کرده‌اند. 68 درصد از متولدین سال‌های 1946 تا 1964 و حدود 67 درصد از متولدن سال‌های 1981 تا 1996 با خرید و فروش ارزهای مختلف در بازار رمز ارزها سرمایه‌گذاری کرده‌اند. در حالی که طبق همین تحقیقات، کمتر از 50 درصد متولدین سال‌های 1997 تا 2012 به سرمایه‌گذاری در این بازار پرداخته‌اند. بزرگ‌ترین اختلاف میان این نسل‌ها، علت سرمایه‌گذاری آن‌ها در بازار رمز ارزها است. 57 درصد از متولدین سال‌های 1965 تا 1980 به دلیل گذراندن سال‌های بازنشستگی در این بازار سرمایه‌گذاری کرده‌اند درحالی که 49 درصد از متولید 1981 تا 1996 در این بازار سرمایه‌گذاری می‌کنند تا کسب درآمد کنند. طبق این نظرسنجی بسیاری از سرمایه‌گذاران وضعیت ارزها را به صورت هفتگی بررسی می‌کنند اما با این وجود 50 درصد از متولدین سال‌های 1997 تا 2012 وضعیت بازار ارزها را به صورت روزانه بررسی می‌کنند.

نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد تاثیر روانی و کیفیت خواب 63 درصد از سرمایه‌گذاران در این بازار، با میزان پول اختصاص داده شده روابط مشخصی وجود دارد. کسانی که کمتر از 1000 دلار سرمایه‌گذاری کرده‌اند در مقایسه با افرادی که بیشتر از 1000 دلار ارز دیجیتال دارند، از ساعات خواب شبانه کمتری برخوردار هستند.  این نظرسنجی این‌گونه استدلال می‌کند که کسانی که سرمایه‌گذاری کمتری دارند، شب‌ها با فکر افزایش دارایی خود بیدار می‌مانند و همواره نگران‌اند تا نوسانات بازار ارزها باعث کاهش دارایی آن‌ها شود. سرمایه گذران بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با سرمایه‌گذاران بازارهای سنتی، اضطراب بیشتری تجربه می‌کنند. 71 درصد از سرمایه‌گذاران بازار ارزهای دیجیتال و 63.9 درصد سرمایه‌گذاران بازار سنتی، با فکر از دست دادن دارایی‌های خود مضطرب می‌شوند. یک نظرسنجی در U.Today نشان می‌دهد دانشجویان بسیاری با خیز و افت ارزهای دیجیتال دچار استرس و نوسانات خلقی مداوم می‌شوند.

بحران روانی در بازار کریپتو

تحقیقات کارشناسانی مانند پیتر کلاین نشان می‌دهد سقوط بازار ارزها باعث افزایش اعتیاد به کریپتو شده است. برخی تریدرها قبل از دست دادن سرمایه خود در این بازار گمان می‌کردند مهارت‌های لازم را دارند و کاملا با محیط بازار ارزها آشنا هستند. اما اکنون با از دست دادن سرمایه خود، می‌گویند خطای استراتژیک رخ داده است. برخی دیگر از این افراد از تجربه بی خوابی، استرس شدید، نگرانی‌های طولانی مدت و اضطراب خبر می‌دهند و برخی دیگر در تعاملات خود با مشکل مواجه شده‌اند. برخی تریدرها می‌گویند اگر مضطرب نبودند می‌توانستند خواب راحتی داشته باشند تا کمتر با خطا مواجه می‌شدند. برخی از آن‌ها می‌گویند بازار کریپتو از نظر جسمی و روانی تاثیر بدی بر روی آن‌ها قرار داده است. با این وجود تریدرهایی نیز هستند که با مهارت و آگاهی کافی و سرمایه‌گذاری در این بازار سود کسب کرده‌اند.

اعتیاد به ارزهای دیجیتال واقعی است!

برخی گزارش‌ها نشان می‌دهند بسیاری از افراد با سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها سود زیادی کسب می‌کنند. در نتیجه خطراتی همچون اعتیاد عادت به معامله افزایش می‌یابد و با کاهش دقت تریدرها هرآنچه که نباید اتفاق بیفتد، رخ می‌دهد. در این موارد تنها ضرر مالی نیست که سرمایه‌گذار را تهدید می‌کند؛ بلکه تاثیر روانی و روحی منفی نیز در پی دارد. از آنجایی که بازار ارزهای دیجیتال 24 ساعته و 7 روز در هفته است، فعالیت آن هرگز متوقف نمی‌شود و به همین دلیل ترید کردن می‌تواند بسیار اعتیادآور باشد.

تاثیرنوسانات قیمت بر سلامت روان

هنگامی که قیمت بیت کوین (Bitcoin) در عرض چند دقیقه 7 درصد افت پیدا کرد و کل افت خود را در چند روز بعد کاهش داد، بازار ارزهای دیجیتال در این هفته به شدت آشفته شد و رمز ارز شیبا توجه تریدرها را بیشتر از گذشته به خود جلب کرد. کوچک‌ترین خیز و افت ارزهای دیجیتال و نوسانات قیمت آن‌ها تاثیرات فراوانی ایجاد می‌کند. اگر ارزهایی که برخی افراد در آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند با افت و نوسانات نزولی موجه شود تاثیر روانی نامطلوبی ایجاد می‌کند که این اتفاق در طولانی مدت می‌تواند باعث بروز استرس‌های مداوم، اضطراب، افسردگی، اختلال در خواب و سایر بیماری‌های روانی و جسمی شود.

استراتژی‌ های موثر برای جلوگیری از اثرات منفی روانی نوسانات ارز دیجیتال

برای کنترل تاثیر روانی خیز و افت ارزهای دیجیتال راه‌های زیادی دارد که با رعایت آن‌ها می‌توان معاملات مفیدی انجام داد.

کنترل هیجان در معامله

اگر سرمایه‌گذار با افکار و منطق خود، نظر و فکر دیگران و بدون داشتن اطلاعات کافی کار کند و یا با هیچ برنامه‌ریزی قبلی و نقشه پیوسته وارد بازار ارزها شود، باید دانست که این فرد بدون کنترل شور و هیجان خود در حال حرکت است و امکان دارد با ضررهای جبران‌ناپذیری رو‌به‌رو شود. بهترین راه برای کنترل این هیجان آماده کردن یک طرح مالی از فعالیت‌های ارزهای دیجیتال است. نادیده گرفتن احساسات کار غیرممکنی تلقی می‌شود؛ اما می‌توان با کنترل احساسات و با استفاده از استراتژی‌های و راهکارهای مناسب، ایجاد سوگیری‌ها و درگیری احساسات در بازار ارزهای دیجیتال را به حداقل رساند.

تقابل امید و ناامیدی در سرمایه‌گذاری

بسیاری از تریدرهای کم تجربه چنین عقیده‌ای دارند که با ضرر و زیان جزئی در سرمایه‌گذاری امید به بازگشت سرمایه وجود دارد و با این جمله کار خود را توجیه می‌کنند. اگر این زیان ادامه پیدا کند، به دلیل بروز فشارهای روانی، ارزیابی منطقی از موقعیت و بهبود آن بسیار دشوار خواهد بود. در چنین شرایطی بهترین راهکار این است که موقعیت معامله بررسی شود و قبل از شدیدتر شدن اوضاع یا قسمتی از سرمایه‌گذاری کاسته شود و یا قبل از ضرر کامل، این سرمایه‌گذاری به پایان برسد. اگر وضعیت بحرانی شود احساس نابودی، سرافکندگی و ناامیدی رخ می‌دهد و می‌تواند تریدر را از لحاظ روانی فرو پاشد. در چنین شرایطی باید امید را جایگزین ناامیدی کرد و با تحلیل موقعیت پیش رو و با طراحی استراتژی‌های مناسب از این مرحله سخت بدون یاس و ناامیدی گذر کرد.

اعتماد به توانایی خود

گاهی اوقات تریدر با کسب سود کم ناامید می‌شود و استارت زیان هم از همین جا آغاز می‌شود. اگر شما یک سرمایه 6000 دلاری داشته باشید و 3 درصد سود کنید، احتمال پیشرفت شما وجود نخواهد داشت اما آغاز هرکاری به قدم‌های کوچک رخ می‌دهد. بیش از 90 درصد تریدرها به دلیل مواجه به ضررهای زیاد، سرمایه خود را از بازار ارزها خارج می‌کنند. پس اگر با خرید ارزی سود هرچند کمی به دست می‌آورید، فقط باید بر مهارت‌ها و اطلاعات خود سرمایه‌گذاری کنید تا از این راه کسب سودتان نیز افزایش یابد.

 درک نگرش منفی

بیشتر تریدرها نوعی نگرش منفی دارند و قبل از بروز مشکل به نکات منفی معامله گری فکر می‌کنند. اولین قدم مقابله با این افکار کسب آگاهی و عدم فکر زیاد به نتایح منفی یا مثبت معامله است. البته مثبت‌اندیشی بیش از حد نیز می‌تواند مضر باشد. موردی که در اینجا اهمیت دارد، رعایت اعتدلال و افزایش مهارت و آگاهی در زمینه بازار ارزهای دیجیتال است.

کنترل تاثیرات روانی نوسانات ارزهای دیجیتال با کیف پول من

افت و خیزهای ارزهای دیجیتال و عدم کنترل روانی آن می‌تواند منجر به بروز اختلالات شود. بازار ارزهای دیجیتال از جمله بازارهای شگفت‌انگیزی است که تریدرهای بسیاری را درون خود کشانده است. اما اگر با تحلیل و بررسی مناسب و بدون داشتن آگاهی و مهارت لازم، سرمایه‌گذاری انجام شود، در طولانی مدت مشکلات بسیاری به وجود می‌آید. قبل از ورود به این بازار باید با انواع ارزها آشنا بود و منبعی معتبر برای خرید و فروش و نگهداری ارزهای خریداری شده در نظر گرفت.

کیف پول من، اولین سامانه نگهداری ارزهای دیجیتال پیشگام کشور است که نقش غیرقابل انکاری در بازار رمز ارزهای ایران دارد. کیف پول من تنها یک کیف پول ساده نیست؛ چراکه در این سامانه معتبر امکان خرید، فروش و حتی بیش از 1200 ارز دیجیتال با دسترسی آسان فراهم است. همچنین تریدرها می‌توانند برای مدت زمان طولانی بدون پرداخت هزینه و در امنیت کامل ارزهای خریداری شده خود را نگهداری کنند. خرید و فروش در بستر کیف پول من با پشتیبانی 24 ساعته و قیمت‌های منصفانه انجام می‌پذیرد و امکان خرید ارز دیجیتال به تومان و افزایش موجودی ریالی و دلاری امکان‌پذیر است. شما در کیف پول من می‌توانید با خیالی آسوده و بدون تحمل اضطراب و استرس ناشی از خرید ارزها، معامله خود را انجام دهید و دسترسی همیشگی برای انتقال و دریافت ارزها داشته باشید. با مراجعه به سایت kifpool.me معامله هیجان‌انگیز خود در بازار ارزهای دیجیتال را آغاز کرده و یک سرمایه‌گذاری مطمئن را تجربه کنید.

منبع: https://kifpool.me/blog

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا