رپورتاژ

راکتور تحت فشار چیست و چگونه کار میکند

راکتور تحت فشار یک مخزن (Vessel) پر فشار  است که از آن به عنوان میحط اصلی یک واکنش شیمیایی استفاده می شود. این فشار ممکن اشت حاصل از واکنش باشد یا فشار ایجاد شده جهت واکنش، از پارامترهای مهم در انتخاب راکتور به عنوان مثال میتوان به موارد ذیل اشاره کرد:

دما ، فشار ، حجم ، نوع مواد ، غلظت ، ویسکوزیته

راکتور تحت فشار یک مخزن (Vessel) پر فشار  است که از آن به عنوان میحط اصلی یک واکنش شیمیایی استفاده می شود. پارامترهایی مثل دما، فشار، حجم، نوع مواد، غلظت و ویسکوزیته، تعداد ورودی و خروجی ها پارامترهای مهم انتخاب و طراحی یک راکتور تحت فشار است. گاهی هم راکتور تحت خلاء کار می کند. در راکتورها معمولا از چند المان برای اندازه گیری پارامترهای مختلف استفاده می شود. سنسور دما، سنسور فشار، PH متر و دورسنج چند نمونه از موارد فوق هستند. جنس بدنه بسته به نوع مواد داخل راکتور انتخاب می شود و برای بسیاری از کاربردها غذایی و بیمارستانی از فولادهای زنگ نزن 316 استفاده می شود. گاهی بدلیل شرایط خوردگی از متریال های دیگری مثل اینکونل و هستلوی استفاده می شود.

در یک مفهوم طراحی معمولی PWR تجاری، فرآیند زیر رخ می دهد:

هسته درون ظرف راکتور گرما ایجاد می کند.آب تحت فشار در حلقه خنک کننده اولیه گرما را به مولد بخار می برد.در داخل مولد بخار، گرمای حاصل از حلقه خنک کننده اولیه، آب را در یک حلقه ثانویه تبخیر می کند و بخار تولید می کند.خط بخار بخار را به سمت توربین اصلی هدایت می کند و باعث می شود که ژنراتور توربین را بچرخاند که برق تولید می کند.
بخار استفاده نشده به کندانسور تخلیه می شود و در آنجا به آب متراکم می شود. آب به دست آمده با یک سری پمپ از کندانسور خارج می شود، دوباره گرم می شود و دوباره به ژنراتور بخار پمپ می شود. هسته رآکتور شامل مجموعه‌های سوختی است که توسط آب در گردش با استفاده از پمپ‌های برقی خنک می‌شوند. این پمپ ها و سایر سیستم های عامل در نیروگاه برق خود را از شبکه برق دریافت می کنند. اگر برق خارج از محل قطع شود، آب خنک‌کننده اضطراری توسط پمپ‌های دیگر تامین می‌شود که می‌توانند توسط ژنراتورهای دیزلی در محل تغذیه شوند. سایر سیستم های ایمنی مانند سیستم خنک کننده محفظه نیز به برق نیاز دارند. PWR ها شامل 150-200 مجموعه سوخت هستند.

https://s6.uupload.ir/files/3_sofl.jpg

راکتور تیتانیوم چیست؟

https://s6.uupload.ir/files/3_sofl.jpg

هنگامی که راکتور تیتانیوم در فرآیند شیمیایی استفاده می شود، مقرون به صرفه ترین فرآیند مقاومت در برابر آسیب های خوردگی است. استفاده از تیتانیوم استحکام بیشتری به کیفیت محصول می بخشد. این تیتانیوم در از بین بردن خوردگی در کاربرد به اندازه کافی خوب است. مهندسی تینیتا یکی از بهترین صنایعی است که در حال عرضه محصول با کیفیت بسیار خوب است تا بتواند کارآمد و کارآمد باشد. محصولی که به درستی تولید شده است را می توان برای مدت طولانی تری بدون تعویض آن استفاده کرد.

رکتورهای تیتانیوم می توانند در ارائه سالهای عمر مفید اطمینان حاصل کنند. این خاصیت مقاومت در برابر خوردگی عالی را ارائه می دهد. جدای از آن، در از بین بردن تمام احتمالات نشت مایع بسیار خوب عمل میکند و فشار بخار بیشتری را تحمل می کند.

در طول زمان ساخت محصول، تست های مختلف انجام میشود. این موارد عبارتند از: تست شناسایی مواد مثبت، تست خوردگی بین دانه ای، تست شیمیایی، تست مقاومت حفره ای، تست اولتراسونیک، تست مقاومت حرارتی و غیره.

مزایای راکتور تیتانیوم:

 • اعتبار بلند مدت در مقایسه با سایر مواد
 • صرفه جویی در هزینه اگر به خوبی نگهداری شود
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • راندمان انتقال حرارت بالا
 • هزینه های بالا به دلیل خرابی تجهیزات را از پایین میاورد
 • رسانای گرمایی خوب با خواص جوشکاری

انواع راکتورهای تیتانیوم:

 • راکتور برج تیتانیوم
 • راکتور جدولی تیتانیوم
 • کتری واکنش تیتانیوم
 • الکترولیز استخراج تخمیر تیتانیوم
 • راکتور مخزن تیتانیوl

اگر در رابطه با راکتورهای تیتانیوم و آلیاژ تیتانیوم سؤالی دارید، لطفاً با ما  تماس بگیرید یا به ما ایمیل بزنید کارشناسان ما می توانند شما را در همین مورد راهنمایی کنند و در مورد سایر فلزات مختلف مناسب برای برنامه های شما اطلاع دهند.

دفتر مرکزی         : استان البرز، کرج، سه راه گوهردشت، مرکز رشد علوم دامی کل کشور

ادرس کارخانه        شهرک صنعتی صفادشت خیابان 7 غربی پلاک 141

مشاوره  09125385411   |   09197211009    |   02165437976

ایمیل  info[at]idehnab.com

برای اطلاعات بیشتر و قیمت با دفتر فروش شرکت ماشین سازی ناب ماشین فرآیند تماس بگیرید.

 

https://s6.uupload.ir/files/3_sofl.jpg

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا