اخبار

روس پرستان داخلی مخالف برجام هستند/ برای نجات برجام چند نقشه راه وجود دارد ؟

روس پرستان داخلی مخالف برجام هستند/ برای نجات برجام چند نقشه راه وجود دارد ؟

روزنامه جمهوری اسلامی نوشت:جمع‌بندی تمام مسئولان فعلی و قبلی و عقلای کشورمان درباره برجام اکنون به نقطه‌ای رسیده است که همگی از هر جناح و طیفی معتقدند احیاء آن در چارچوب منافع ملی لازم است. بنابراین، نباید وقت را بیش از این تلف کرد و برای برطرف ساختن موانعی که بر سر راه برجام وجود دارد و یا به وجود می‌آید باید تلاش کرد.

عصبانیت سران رژیم صهیونیستی از رئیس‌جمهور آمریکا به خاطر موافقتش با بازگرداندن آمریکا به برجام نیز نشان می‌دهد احیاء برجام یک اقدام مثبت برای کشورمان است.

توجیهات تقدیس‌کنندگان روسیه که با تحلیل‌های بدون پشتوانه خود تلاش می‌کنند سفر هفته گذشته نفتالی بنت نخست‌وزیر رژیم نامشروع صهیونیستی به مسکو را بی‌ارتباط و با به گروگان گرفته شدن برجام توسط پوتین وانمود کنند نیز برای هیچکس قابل قبول نیست و دست و پا زدن‌های صهیونیست‌ها برای به بن‌بست کشاندن مذاکرات وین بهیچوجه قابل انکار نیست.

شرایط منطقه‌ای ما نیز اکنون از هر زمان دیگری حساس‌تر است. در اطراف ما جنگ، شورش، کشتارهای دستجمعی از قبیل آنچه بن‌سلمان و پدرش برای بقاء حکومت خود انجام می‌دهند، جولان دادن گروه‌های تروریستی-تکفیری در افغانستان و نفوذ اطلاعاتی-امنیتی رژیم صهیونیستی در جوار مرزهای شمال غربی، غربی و جنوبی کشورمان، همگی عواملی هستند که هر لحظه بر حساسیت منطقه می‌افزایند.

در این شرایط حساس، مسئولان کشور ما باید با تمام توان برای برطرف ساختن عواملی که بیگانگان برای مشغول نگهداشتن ما به وجود می‌آورند بکوشند و اجازه پدید آمدن موارد جدید تنش‌ساز را ندهند. بخش عمده‌ای از این تنش‌ها با این هدف ایجاد می‌شوند که مانع به نتیجه رسیدن تلاش‌های مربوط به احیاء برجام شوند.

بهانه‌سازی‌های روسیه، تقدیس دوستان داخلی روسیه از این همسایه بدسابقه شمالی و مخالف‌خوانی‌های عناصر افراطی داخلی ازجمله این تنش‌سازان هستند. هوشیاری در برابر این مجموعه، شرط مهم نجات یافتن از پرتگاهی است که در شرایط حساس کنونی برای کشور تدارک دیده شده است.
برای نجات برجام از بن‌بست کنونی که روس‌ها و روس‌گرایان داخلی و صهیونیست‌ها عاملان به وجود آمدن آن هستند، چند نقشه راه قابل تصور است که یکی از آنها کنار گذاشته شدن روسیه از برجام است. روسیه اگر برجام را به گروگان نگرفته بود، لزومی نداشت از کنار گذاشته شدنش سخنی به میان بیاید، ولی ما نمی‌توانیم منافع ملی خودمان را قربانی امیال این و آن کنیم.

روس‌ها چه در دوران تزاری، چه در دوران شوروی و چه بعد از شوروی همواره سابقه طمعکاری نسبت به خاک و ثروت‌های ایران داشتند و از قربانی کردن منافع ما در برابر منافع خودشان کوتاه نیامده‌اند. گروگان گرفتن برجام نیز یکی از همین موارد است. البته آمریکا نیز به همین مرض مبتلاست و بعضی از کشورهای اروپائی نیز چنین هستند و در تاریخ معاصر، چین هم به همین بیماری دچار شده است.

سخن امام که در سال‌های اول شروع نهضت اسلامی با صراحت هشدار می‌داد و می‌گفت آمریکا از انگلیس بدتر، انگلیس از آمریکا بدتر و شوروی از هر دو بدتر را از یاد نبریم و به این واقعیت توجه کنیم که انقلاب اسلامی برای حفاظت از استقلال ایران شکل گرفت و هیچ چیز نباید استقلال کشورمان را که خون‌بهای صدها هزار شهید است خدشه‌دار کند.
روسیه اگر به ضوابط برجام و به منافع ملی ایران پای‌بندی نشان دهد و دست از تضمین‌خواهی و گروگان‌گیری برجام بردارد، لزومی ندارد درباره کنار گذاشته شدنش از برجام بحث شود ولی در غیر اینصورت باید بداند که بدون او هم برجام می‌تواند حیات داشته باشد. اینکه پوتین دچار خطای استراتژیک شده و به اوکراین لشکرکشی کرده و حالا در باتلاق اوکراین فرو رفته، دلیل نمی‌شود که برجام گروگان گرفته شود. او خود باید تاوان تجاوز نظامی به اوکراین را بپردازد.

23302

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا