رپورتاژ

سرمایه ملی در کشور

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران تصریح کرد: در حال حاضر ۸۰ درصد هلیوم مورد نیاز کشور از امارات و مابقی از چین، ترکیه و روسیه وارد می‌شود، شرکت‌های امریکایی و فرانسه در این امارات شعبه دارند و ایران هم با واسطه خریداری می‌کند.

پروپان تولیدی خودمان را با ۲۰ برابر قیمت از چین وارد می‌کنیم

وی گفت: قطر ۴ کارخانه در چاه‌های مشترک با ایران راه‌اندازی کرده و اخیرا نیز با ۴ غول گازی برای توسعه میدان قرارداد منعقد کرده است، گاز طبیعی مشتقات زیادی دارد که ما آن را خام‌سوزی کرده و جداسازی انجام نمی‌شود، فقط برخی پتروشیمی‌ها به طور کاملا محدود پروپان و بوتان را با خلوص پایین جدا می‌کنند. مثلا پروپان تولیدی بندر امام توسط چین خریداری می‌شود و گرید ۹۹ درصد را تبدیل به ۹۹.۹۹ کرده و با ۲۰ برابر قیمت بیشتر ما از این کشور وارد می‌کنیم.

سرمایه ملی در کشور ما از بین می‌رود

عباد با بیان اینکه یکی از موارد قراردادی ما با توتال و شرکت چینی برداشت گاز هلیوم بوده است، خاطرنشان کرد: با کناره‌گیری این شرکت‌های بین‌المللی پروژه جداسازی این گاز هم در ایران متوقف شد، این سرمایه ملی در کشور ما از بین می‌رود و تنها تفکر ما برداشت گاز طبیعی است، اکنون در قرارداد با روسیه بنا داریم که جداسازی را انجام دهیم و واحد پژوهشی ارتش، دانشگاه صنعتی‌شریف و امیرکبیر به طور مختصر و پراکنده روی آن کار کرده‌اند.

پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم

وی با بیان اینکه ما هنوز موفق به کار خاصی نشده و سرمایه عظیمی از بین می‌رود، گفت: بحث صنعت گازهای فشرده و کرایوژنیک فوق سرد در دست بخش خصوصی است، ما پیشنهاد تشکیل کنسرسیوم متشکل از بخش خصوصی و دولتی را دادیم که همه افراد متخص این حوزه متمرکز شوند و کار اجرایی شود برای این کار لازم بود که یک چاه به طور آزمایشگاهی در اختیار محققین قرار گیرد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا