رپورتاژ

شهرک دریاکنار

شهرک دریاکنار یک شهرک ساحلی مسکونی-تفریحی در استان مازندران است که در امتداد «دریای خزر» و ۵ کیلومتری شهرستان بابلسر در مسیر بابلسر به فریدون کنار قرار دارد. احداث این شهرک ساحلی با حمایت محمد رضا شاه پهلوی و در اوایل دههٔ ۴۰ خورشیدی آغاز و در اواخر آن به پایان رسید که در زمان خود از جمله اولین و بزرگترین شهرک‌های ایران در سطح خاورمیانه به‌شمار می‌رفت. احداث این شهرک ساحلی با حمایت محمد رضا شاه پهلوی و در اوایل دههٔ ۴۰ خورشیدی آغاز و در اواخر آن به پایان رسید که در زمان خود از جمله اولین و بزرگترین شهرک‌های ایران در سطح خاورمیانه به‌شمار می‌رفت.

شهرک دریاکنار

شهرک دریاکنار کجاست ؟

شهرک دریاکنار را به جرات میتوان بزرگترین شهرک خاورمیانه با مساحت ۳۰۰ هکتار که ۵۰ هکتار آن مشاعات بوده و حدود ۳ کیلومتر نوار ساحلی و ۴ رستوان و کلی امکانات دیگر که در آن وجود دارد نام برد و اینکه این شهرک دارای ۲ درب ورودی و نگهبانی برای کنترل شهرک می باشد .تاسیس این شهرک در سال ۱۳۳۵ می باشد که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهرک های مسکونی شمال ایران است.

مشخصات شهرک دریاکنار

شهرک دریاکنار که یکی از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شهرکهای مسکونی شمال ایران است و اکنون دارای بیش از ۱۷۰۰ واحد ویلا است. طراحی فضای باز و ویلاهای آن متاًثر از معماری غربی است و آقای «حسین امانت» طراح مشهور میدان و برج آزادی نیز در طراحی این شهرک سهیم بوده‌است.این شهرک مسافتی بیش از ۲٫۷ کیلومتر درازای ساحل دریای خزر را به خود اختصاص داده و مساحت کل آن حدود ۳٫۱ کیلومتر مربع یا بیش از ۳۰۰ هکتار می‌باشد. دریا کنار از ۱۹ خیابان تشکیل شده و طول خیابان ورودی شهرک یا خیابان یکم معادل ۱٫۲ کیلومتر و فاصله خیابان یکم تا خیابان هفدهم برابر با ۱٫۸ کیلومتر می‌باشد.

مزیت خرید در شهرک دریاکنار

خرید ویلا در شهرک دریاکنار به دلیل واقع شدن در مجاورت دریای خزر و داشتن فضاهای سبز انبوه و محیط خانوادگی دلچسب، معروف شده‌است. جاده‌های هراز، فیروزکوه، و کناره نیز امکان مسافرت‌های بین شهری را برای ساکنان شهرهایی چون تهران، ساری، بابل، و غیره فراهم نموده و اکثر مالکان و مستاًجران آن، ایام تعطیل به خصوص عید نوروز و فصل تابستان را در آنجا سپری می‌کنند.

در گذشته تمامی درباریان و خواننده های معروف در این شهرک سکونت داشتند و اکنون کل پلاک های تفکیکی در شهرک بیش از ۱۸۰۰ واحد ویلا است.

مشاعات شهرک دریاکنار

طراحی فضای سبز و نوع درختان و خیابان بندی این شهرک تاثیر گرفته از معماری غربی است و آقای “حسین امانت” طراح  و مهندس مشهور میدان و برج آزادی نیز در طراحی و معماری این شهرک سهم به سزایی داشته است.

خیابان یکم محل سرگرمی ها کافی شاپ و رستوران و مرکز خرید می باشد. این شهرک بدلیل واقع شدن در مجاورت دریای خزر و داشتن فضاهای سبز انبوه و محیط خانوادگی دلچسب، معروف شده‌ است.

 شهرک دریاکنار در ۵ کیلومتری جاده کناره از بابلسر به فریدونکنار توسط شرکت آتی ساز احداث شده و در آذر ماه ۱۳۵۸ پس از فروش قسمت عمده ویلاهای احداثی به افراد حقیقی و حقوقی، مالکیت کلی شهرک از شرکت آتی ساز منتزع و تاسیسات و مستحدثات و مشاعات آن برابر صورتجلسه ای تحویل نمایندگان قانونی مالکین وقت شهرک دریاکنار شده است. بدین ترتیب از سال ۱۳۵۸ اداره امور شهرک به هیات مالکین سپرده شد.
این شهرک از ابتدا بدون کمک های مالی دولت و شهرداری و صرفاً توسط خود مالکین اداره میشود. موسسه شهرک دریاکنار تحت شماره ۸۹ در تاریخ  ۱۳۵۰/۱۱/۱۹ در اداره ثبت اسناد و املاک بابلسر به ثبت رسید و سپس اساسنامه اصلاحی موسسه شهرک دریاکنار در تاریخ  ۱۳۸۳/۷/۲۴ به ثبت رسید.

 

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا