وبلاگ

لیر ترکیه در یک قدمی ۲ هزار تومانی

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روند قیمت لیر در بازار تهران در روزهای اخیر صعوی شده‌است، به طوری که هر لیر ترکیه در حال حاضر هزار و ۹۴۰ تومان قیمت خورده است.

لیر ترکیه در حالی در بازار تهران با افزایش قیمت مواجه شده‌است که آمار رسمی موسسه آماری ترکیه نشان می دهد که نرخ تورم این کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل از ۸۵.۵ درصد گذر کرده‌است و به شدت افزایش یافته است؛ نرخ تورم در ترکیه برای ۱۷ ماه متوالی افزایش یافته و ماه گذشته به بالاترین حد در ۲۴ سال گذشته رسیده است.

گزارش ها همچنین نشان می دهد که هزینه های زندگی در ترکیه به طور چشمگیری افزایش یافته است؛ این گزارش نشان می دهد که قیمت مواد غذایی در ترکیه نسبت به سال گذشته ۹۹ درصد افزایش یافته است، هزینه مسکن و اجاره ۸۵ درصد برای ساکنان ترکیه افزایش یافته است.

در ۲۰ اکتبر ۲۰۲۲، بانک مرکزی ترکیه و رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، نرخ بهره بانکی منطقه را ۱۵۰ واحد پایه کاهش دادند.

طبق آمار، این سومین ماه متوالی کاهش نرخ بهره بود؛ رجب طیب اردوغان در این خصوص گفته است که با وجود تورم داغ، نرخ بهره باید "بیشتر پایین بیاید".

با وجود اعداد رسمی تورم موسسه آمار ترکیه، ارقام شخص ثالث داستان کاملا متفاوتی را بیان می کند. اقتصاددانان برگرفته از گروه تحقیقاتی تورم (Enag) توضیح می‌دهند که افزایش تورم سالانه ترکیه نزدیک به ۱۸۵.۵ درصد است.

۲۲۳۲۲۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا