اخبار

مروری بر ارزان ‌ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

مروری بر ارزان ‌ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

پارامترهای انتخاب بهترین کشور برای تحصیل هر فرد و رشته تحصیلی می تواند متفاوت باشد. همچنین نظرات تخصصی و گاها سلیقه ای برای پاسخ به این سوال به وجود بیاید که اساسا بهترین کشور برای تحصیل باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟ برای دانشجویان ایرانی که در وضعیت مالی و شرایط مناسب قرار ندارد، ارزان ترین کشورها برای تحصیل چه شرایطی دارند؟

برای دانشجویان ایرانی فاکتورهای مهمی مانند هزینه دانشگاه، عدم تحریم ایران، سرعت اخذ ویزا، امکان کار و فرصت‌های شغلی در کشور مقصد برای مهاجرت تحصیلی اهمیت بیشتری دارند و در حین تصمیم‌گیری در کنار رتبه دانشگاه و شرایط تحصیل این موارد را هم بررسی می‌کنند.

دقت در انتخاب دانشگاه برای دانشجویانی که هزینه تحصیل برای آنها اهمیت دارد، نکته بسیار کلیدی به شمار می‌رود و انتخاب اشتباه در مورد محل تحصیل و دانشگاه باعث افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها می‌شود. در این مطلب به صورت دقیق و حساب شده در مورد بهترین کشور برای تحصیل صحبت خواهیم کرد و تلاش می‌شود مباحث مربوط به هزینه تحصیلی به عنوان یک فیلتر اساسی در انتخاب بهترین دانشگاه لحاظ شود.

لیست بهترین کشور برای تحصیل

برای انتخاب بهترین کشور و دانشگاه پارامترهای مختلفی وجود دارد و نمی‌توان همه پارامترها و متغیرها را در انتخاب دخیل کرد. اما بر اساس شواهد و آمارهای منتشر شده برای دانشجویان مهاجر بین المللی، آمریکا، انگلیسی، چین، کانادا، استرالیا، فرانسه و روسیه بهترین کشورها برای تحصیل به شمار می روند. برای مثال در سال 2019 در کشوری مانند آمریکا بیش از یک میلیون دانشجوی مهاجر از تمام دنیا به تحصیل مشغول هستند.

اما بر اساس گزارش منتشر شده از سمت یونسکو این اولویت‌بندی برای دانشجویان ایرانی متفاوت است و کشورهای انتخابی آنها برای تحصیل با لیست فوق تفاوت‌های جدی دارد و گزارش 2020 یونسکو ادعا می‌کند کشورهای آمریکا، ترکیه، آلمان و ایتالیا چهار کشور پرطرف‌دار برای دانشجویان ایرانی به شمار می‌رود و کانادا، مالزی و استرالیا در رده‌های بعدی قرار دارند.

با توجه به این دو آمار می‌توان ادعا کرد، آمریکا همچنان در هر حالتی مقصد اول دانشجویان جهان است و ایرانی بودن یا کمبود منابع مالی در این بین تأثیر ندارد. اما برای ایرانیان کشور ترکیه به دلیل عدم نیاز به اخذ ویزا در رتبه دوم قرار دارد. با این توضیح که کشور ترکیه اجازه کار به دانشجویان را نمی‌دهد و دانشجو باید از منابع مالی شخصی استفاده کند.

اما سؤال اینجاست که ارزان‌ترین دانشگاه‌های جهان برای ایرانیانی که منابع مالی محدود دارند کدام کشورها هستند؟ و شرایط هر کشور به چه شکل است؟

ارزان‌ترین دانشگاه‌های برای تحصیل

سهولت اخذ ویزا دانشجویی و هزینه پایین آن مسئله‌ای است که برای دانشجوی ایرانی یک دغدغه جدی به شما می‌رود و توجه به آن ضروری است. آمارهای منتشر شده حاکی از آن است کشورهای پرتغال، کانادا، استرالیا، قبرس و ایتالیا به عنوان بهترین کشور برای تحصیل دانشجویانی است که هزینه تحصیل و اقامت برای آنها اهمیت دارد.

تحصیل در پرتغال

با این که این کشور جزو 35 کشور برتر در زمینه آموزش است، اما هزینه تحصیل در پرتغال بسیار پایین بوده و با وجود تورم‌های جهانی دانشگاه‌های پرتغال برای دانشجویان کم‌بضاعت گزینه مناسبی به شمار می‌آید. کشور پرتغال یک کشور اروپایی است که هزینه تحصیل آن پایین بوده و نیازی به مدرک زبان ندارد. همچنین سیستم آموزشی با کیفیتی دارد و دانشجو می‌تواند در کنار تحصیل، ویزای پرتغال را اخذ کند.

تحصیل در کانادا

کانادا یکی از بی‌نظیرترین سیستم‌های آموزشی جهان را دارد. هزینه تحصیل در این کشور به نسبت آمریکا، انگلستان و کشورهای اروپایی صنعتی بسیار پایین‌تر است، امکان کار به دانشجویان می‌دهد و ویزای تحصیلی را به کاری تبدیل می‌کند. این موارد باعث شده کانادا به اولویت دوم دانشجویان ایرانی تبدیل شود.

تحصیل در استرالیا

کشور استرالیا یکی از بهترین کشورها برای تحصیل است و مقصد دانشجوی ایرانی به شمار می‌رود. در این کشور بیش از 1500 دانشجوی ایرانی فعالیت می‌کنند.

● سیستم آموزشی قدرتمند و باکیفیت

● منابع آموزشی متنوع و باکیفیت

● سهولت در اخذ ویزای تحصیلی

● بورسیه‌های تحصیلی متنوع و متعدد

● اعطای مدرک معتبر در سطح جهانی

مواردی هستند که تحصیل در این کشور را نه تنها توجیه می‌کند، بلکه باعث شده به عنوان مقصد کم هزینه و مناسب برای ایرانیان قلمداد شود.

مروری بر ارزان ‌ترین کشورها برای تحصیل ایرانیان

تحصیل در ایتالیا

شاید بپرسید چرا ایتالیا بهترین کشور برای تحصیل از نگاه ایرانیان است فارغ از اشتراک فرهنگی بالا و دانشگاه‌های قدیمی که ایتالیا دارد؟ هزینه پایین تحصیلی و بورسیه‌های مختلف باعث شده تحصیل برای ایرانیان در این کشور تسهیل شود. آمارها نشان می‌دهد از بین 35 هزار دانشجوی بین‌المللی در ایتالیا بیش از 4 هزار ایرانی وجود دارد.

مواردی مانند هزینه پایین تحصیل و زندگی، امکان کار حین تحصیل، بهره‌مندی بیمه دانشجویی و اخذ وام باعث شده ایتالیا به یک کشور ارزان برای تحصیل تبدیل شود.

تحصیل در قبرس

یکی از انتخاب‌های راحت و کم‌هزینه برای تحصیل در خارج از ایران کشور قبرس است. چرا که هزینه مناسب تحصیل و زندگی، اخذ پذیرش تحصیلی ساده، امکان کار حین تحصیل و … باعث شده بیش از 52 هزار دانشجوی ایرانی در دانشگاه‌های قبرس اقدام به تحصیل کنند.

مشاوره تحصیل در خارج از کشور

انتخاب بهترین کشور برای تحصیل نیازمند دقت، شناخت کافی از دانشگاه ها و کشورها و درک شرایط علمی و مالی دانشجو دارد و در این فرایند اخذ مشاوره های تخصصی می تواند منجر به انتخاب دانشگاه مناسب شود. به همین خاطر برای تحصیل در خارج با پارسی کانادا به عنوان همیار و مشاوره تخصصی توصیه ای است که منجر به انتخاب بهتر، صرفه جویی در هزینه ها و اخذ قطعی پذیرش در دانشگاه می شود.

سخن پایانی

انتخاب بهترین کشور برای تحصیل در عین ارزان بودن برای ایرانیان یک دغدغه و حساسیت بالا ایجاد کرده است. چرا که انتخاب اشتباه و اخذ پذیرش کشور پرهزینه می‌تواند زحمات چندساله دانشجویان را با مشکل مواجه کند.

به همین خاطر در این مطلب به صورت دقیق در مورد کشورهای ارزان اما باکیفیت برای ادامه تحصیل صحبت کردیم و استدلال کردیم که اگر توان پرداخت هزینه بالا را ندارید کدام کشورها برای تحصیل و مهاجرت مناسب هستند.

اگر شما هم قصد مهاجرت از طریق ادامه تحصیل را دارید از طریق کامنت‌ها نکات خود را مطرح کنید تا کارشناسان ما به آنها پاسخ دهند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا