اخبار

ملوانان جزیره مار به خانه باز می‌گردند

روسیه و اوکراین چندین نفر از اسرای یکدیگر را با هم مبادله کردند. کی‌یف می‌گوید مرزبانان اوکراینی که در هنگام دفاع از جزیره مار از سوی روسیه دستگیر شده بودند در ازای ۱۹ ملوان روسی آزاد شدند.

حساب کاربری پارلمان اوکراین در توییتر با اعلام این مطلب نوشت که نخستین مبادله گروگان‌های جنگی به دستور ولودومیر زلنسکی، رئیس جمهوری این کشور صورت گرفته است.

کی‌یف می‌گوید علاوه بر این، ۱۱ ملوان روسی را که از یک کشتی غرق شده در نزدیکی اودسا نجات داده بوده، با ۱۹ اوکراینی دیگر مبادله کرده است.

مبادله این نیروها در حالی صورت می‌گیرد که کی‌یف پیشتر گفته بود تمام کسانی که در جزیره مار در حال نگهبانی بوده‌اند توسط روسیه کشته شده‌اند. اما نیروی دریایی اوکراین بعدا اعلام کرد که ۱۳ مرزبان زنده هستند و توسط «اشغالگران روسی» دستگیر شده‌اند. روسیه ادعاها مبنی بر کشته شدن سربازان اوکراینی در حملات هوایی و دریایی را رد کرده بود.

نیروی دریایی اوکراین همچنین گفته که اعضای یک گروه با ماموریت بشردوستانه که به جزیره مار فرستاده شده بودند نیز توسط روس‌ها دستگیر شده‌اند. کی‌یف خواهان آزادی فوری این گروه شده است.

گارد مرزی اوکراین روز پنجشنبه گفته بود که مقامات در تلاش برای آزادی سربازانی هستند که در جزیره مار حضور داشتند. جزیره مار از جزایر دریای سیاه است که رو به روی دلتای دانوب واقع شده است. این جزیره بر روی خط مرزی آبی اوکراین و رومانی قرار گرفته و پیشتر بین سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۹ دو کشور بر سر کنترل این جزیره با یکدیگر مناقشاتی داشتند. با این حال این جزیره پیش از حمله روسیه تحت کنترل نیروهای اوکراینی قرار داشت و بخشی از استان اودسا به شمار می‌رود.

آژانس گارد مرزی اوکراین روز پنجشنبه گفته بود که مقامات در تلاش برای آزادی سربازانی هستند که در جزیره مار حضور داشتند. روسیه و اوکراین پیشتر و روز پنجشنبه ۱۰ اسیر جنگی را با یکدیگر مبادله کرده بودند.

4949

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا