اخبار

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سیدجمال‌الدین اسدآبادی، اندیشمند بزرگ جهان اسلام است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: سیدجمال‌الدین اسدآبادی، اندیشمند بزرگ جهان اسلام است

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: ایده بازگشت به جهان اسلام و دوره طلایی به عنوان راه عبور از انحطاط، توسط سید جمال الدین اسدآبادی معرفی شده است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از اسدآباد ؛ محمدمهدی اسماعیلی در کنگره بزرگداشت سید جمال‌الدین اسدآبادی با اعلام مطلب فوق افزود: این کنگره به نام یک شخصیت و اندیشمند بزرگ جهان اسلام برگزار شده است.
وی گفت: بنیاد و مرکز اسناد سیدجمال‌الدین اسدآبادی با هدف اشتراک گذاری ایده ها و نظریات این شخصیت بزرگ جهان اسلام، احیاء می شود.
اسماعیلی با اعلام اینکه شهرستان اسدآباد مهد علم و دانش است، خاطرنشان کرد: جهان اسلام از ابتدای قرن نوزدهم با پدیده جدید غرب مواجه شد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: غرب در شکل تمدن یافته خود، پس از کناره‌گیری از وحدانیت به مرحله خشن و غیرقابل مهاری رسید به گونه ای که در جهان اسلام در امپراتوری عثمانی و شبه قاره هند شاهد حضور غرب وحشی بودیم.
وی یادآور شد: سید جمال الدین اسدآبادی زمانی که غرب به دنبال تقسیم جهان اسلام بود، مسئله وحدت اسلامی را مطرح و با این ایده تحولات جدیدی شکل گرفت.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه سید جمال‌الدین اسدآبادی دست استکبار را خوانده بود، افزود: حاکمان پر رخوت توان همراهی با این ایده را نداشتند و نسبت به آن بی‌توجه بودند و این بی‌توجهی بحران‌های بزرگی را در آن زمان ایجاد کرد و مناطق ملوک‌الطوائفی شکل گرفت.
اسماعیلی با بیان اینکه حرکت اصلاحی جهان بزرگ اسلام با پندگیری و تجربه‌اندوزی از سید جمال در ایران با حضور امام خمینی(ره) ایجاد شد، گفت: حضرت امام (ره) تمام تحولات را مطالعه کرده بودند و ایده‌های ایشان به دقت طراحی شد و جای رخنه استکبار در آن وجود نداشت و به عنوان شالوده نهضت مردم قرار گرفت و در حال حاضر پس از سال ها همچنان شاهد ایستادگی با اقتدار این نهضت هستیم.
لازم به ذکر است، صبح امروز وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برای سفر یک روزه و حضور در کنگره بزرگداشت «منادی وحدت، سیدجمال‌الدین اسدآبادی» با همراهی دکتر زلفی گل، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری وارد شهرستان اسدآباد شد.

48

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا