رپورتاژ

چند نکات برای خرید عروسک

شاید مردم جامعه بیشتر به این باور باشند که عروسک مختص دختربچه‌هاست و پسربچه‌ها علاقه‌ای به عروسک ندارند و خرید عروسک برای پسر بچه‌ها کارمناسبی نمی‌باشد. اما همان طور که دختربچه‌ها نیاز به بازی با عروسک را دارند، درکودکان پسرهم چنین نیازی وجود دارد. اساسا عروسک یک همبازی مناسب وشاید در برخی مواقع ضروری برای کودکان است.

عروسک از اولین اسباب بازی کودکان به خصوص دختربچه‌هاست. بهتر است خانواده‌ها وقتی کودک در سن شیرخوارگی است برای او عروسک‌های نرم و ایمن تهیه کنند، زیراکودک با بغل کردن عروسک احساس امنیت و آرامش می‌کند.

بسیاری از والدین خرید عروسک را قبل از تولد کودک انجام می‌دهند؛ هنگامی که کودک درکنار پدر و مادرخود نمی‌باشد، عروسک تا حدودی جای خالی را پر می‌کند. کودکان نسبت به بزرگترها احساساتی‌تر و پرانرژی‌تر هستند. زمانی که عروسکی را متناسب با احوال کودکی برایش خریداری می‌کنیم، کودک با آن بازی می‌کند و به آن عشق می‌ورزد؛ همین نکته ساده باعث رشد فکری، عاطفی و تربیتی کودک می‌شود.

نکات مهم خرید عروسک

قبل از خرید عروسک بهتر است به چند نکته توجه کنید:

  • درزمان خرید عروسک علاوه بر اینکه به جنس و زیبایی عروسک توجه لازم را داریم، باید دقت به مواد فلزی، دکمه ها و اجسام تیز و برنده هم داشته باشیم.
  • عروسک های سخنگو و چراغ دار برای کودک خوب نیست؛ از طرفی مادر و پدر هم اذیت می‌شوند
  • عروسک‌هایی بخرید که بتوانید لباس یا خود عروسک را به راحتی بشوید وتمیزکنید.
  • عروسک نباید خیلی کوچک باشد، چون بچه نمی‌تواند به راحتی آن را بگیرد و ازطرفی هم زود گم میشود
  • عروسک نباید بیش ازاندازه بزرگ باشد زیرا آغوش گرفتن آن برای کودک مشکل است وتمامی تخت رامیگیرد
  • به هیچ وجه نباید عروسک‌های باطری دار در اختیار کودک قرارداد.
  • باید به جنس عروسک دقت زیادی بشود که احتمال هرگونه حساسیت و مشکل پوستی و تنفسی را برای کودکان به صفر برساند.

عروسک‌های سخنگو نیز از دیگر اسباب بازی‌هایی هستند که قیمت بیشتری نسبت به اسباب بازی‌های دیگر دارند، اما خرید این عروسک‌ها برای کودکانی که می‌خواهند حرف زدن را شروع کنند مفید خواهد بود.

خرید عروسک به فرزند یاد می‌دهد که باید از دیگران مراقبت کنند؛ هرچند عروسک موجود زنده‌ای محسوب نمی‌شود، ولی بچه‌ها به عنوان یه دوست زنده به او نگاه می‌کنند.

عروسک‌ها برای بچه‌ها نقش مهمی در رشد و پرورش و احساسات عاطفی در وجود آنها دارد. کودکان علاوه بر اینکه باید محبت ببینند و مورد نوازش والدین واقع شوند، باید ابزار محبت و نوازش کردن را یاد بگیرند.

بازی با عروسک ها فرصت زیادی برای یادگیری و تمرین انواع مختلف کلمات بر رنگ‌ها و اندازه‌ها و موقعیت و احساسات می‌دهد. وقتی بچه با عروسک بازی می‌کند، علاوه براین، رشد اجتماعی بهتر باعث می‌شود کودک ارتباطش بادیگران موثرتر و بهتر شود و بازی با عروسک قوه تخیل کودکان را تقویت می‌کند.

بطور کلی عروسک‌ها بیش از یک اسباب بازی هستند. آن‌ها بخش قابل توجهی از رشد شخصیت فرزندانمان در دوران کودکی و ارتباطی بین کودک و دنیای بزرگسالان هستند. عروسک بازی به کودکان کمک می‌کند تا از راه پژوهش و فکر نقش متمایزی را بررسی و تجربه کنند؛ به علاوه عروسک‌ها عقاید و رویاها را در کنار همراهی و دوستی با کودکان به آنها می‌آموزند.

خرید یک عروسک خوب و بازی با آن عروسک، سازگاری احساسی را در کودکان تقویت می‌کند. وقتی بچه احساس تنهایی، غم، ترس و خشم را تجربه می‌کند، می تواند این احساسات را با عروسک‌های خود بروز دهد و همین علت باعث می‌شود در آینده دچار مشکلات روانی نشوند.

نوع عروسک بر شکل گیری افکار و ذهنیت کودک تاثیر دارد. استفاده از عروسک‌ها با نژادهای مختلف مثل سیاه یا سفید توانسته است تعصب‌های نژادی را در ذهن کودک حذف کند، پس قبل از خرید عروسک بهتر است به شکل ظاهری معقول و مناسب برای کودک انتخاب شود، زیرا ظاهر عروسک بطور ناخواسته بر روی کودک تاثیر زیادی دارد.

خرید عروسک یک روش فوق العاده برای نشان دادن اشتیاق و ابراز علاقه به کسی است که به اواهمیت می‌دهند می‌باشد. عروسک‌ها همیشه با دوران کودکی همراه هستند، به این معنی که آنها شادی و احساسات خوشایند به ارمغان می‌آوردند.

براساس نتایج پژوهش، عروسک‌های خرس بطور هدفمند و ازطریق انتخاب‌های شبه تکاملی سازندگان به گونه‌ای طراحی شده که ویژگی ظاهری و ابعاد آن باعث شده مغز انسان به درآغوش کشیدن تمایل پیدا کند؛ علاوه براین موجودات کرکی بطور خاصی  موجب تقلین آسیب روحی شود.

عروسک بهترین هدیه به خانم‌ها

خانم‌ها علاقه‌ی خاصی به خرید عروسک دارند. با خرید عروسک و هدیه به عزیزان، به استحکام روابط خودکمک کنید و در انتخاب عروسک برای خانم‌ها توجه بایدکرد معمولا عروسک های بزرگ و پشمالو مانند خرس‌های پولیشی برای خانم‌ها جذاب‌تر است.

خرید عروسک، هدیه موردعلاقه خانمها می‌باشد. خیلی ازخانم‌ها هنوز کودک درونشان زنده و فعال است. حتما برای خوشحالی، یک عروسک خوب خریداری کنید. هرچند که شما باید به بودجه خود توجه کنید؛ اما اگر بخواهید یک عروسک بهتر و با کیفیت‌ترخریداری کنید، باید هزینه بیشتر بدهید، اما بدون شک طول عمر و ماندگاری بالای عروسک برایتان بصرفه‌ترخواهد بود.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا