آخرین جزئیات وصیت نامه آیت الله هاشمی

به فاصله یك روز پس از حضور چشمگیر مردم ایران در مراسم تشییع پیكر آیت الله هاشمی رفسنجانی، فرزند مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی ...

به فاصله یك روز پس از حضور چشمگیر مردم ایران در مراسم تشییع پیكر آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی، فرزند مرحوم آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با تشكر از مردم و رسانه‌ها برای حضور وصف‌ناپذیر و پوشش مراسم تشییع و تدفین ایشان از گشوده شدن وصیت‌نامه وی خبر داد. محسن هاشمی با حضور در برنامه حالا خورشید شبكه 3 سیما با اشاره به گشوده شدن وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی گفت: وصیت‌نامه آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در دفتر ایشان در مجمع تشخیص مصلحت نظام نگهداری می‌شد كه خانواده ایشان آن را گشودند. فرزند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی با اشاره به زمان این وصیت‌نامه كه مربوط به سال79 است به این نكته اشاره كرد كه هنوز وصیت‌نامه جدیدی از ایشان به دست نیامده است.

 وصیت‌نامه مربوط به سال 79 است

هاشمی با اشاره به محتوای وصیت‌نامه آیت‌الله گفت: «در وصیت‌نامه ایشان آمده است كه از اول انقلاب اسلامی تاكنون هیچ چیزی بر دارایی‌های موجود قبل از انقلابم اضافه نشده است و هزینه‌های زندگی را در درجه اول از عواید و فروش اموال قبل از انقلاب و در درجه دوم از حقوق و مزایای قانونی‌ام برداشته‌ام.»

به گزارش ایسنا، فرزند آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی تصریح كرد:«وصیت‌نامه جدیدی از ایشان پیدا نكردیم، وصیت‌نامه مربوط به سال 79 است؛ چند سال قبل كه قرار بود، آنژیو شوند یك وصیت‌نامه نوشتند و به من دادند و من را وصی كردند. وصیت‌نامه با خط خود ایشان نگاشته شده اما ممكن است وصیت‌نامه جدیدی هم باشد كه هنوز پیدا نكرده‌ایم.»

وی همچنین گفت:«از ملت ایران، مقام معظم رهبری، فرهیختگان، آیات و همه كسانی كه این همدردی وصف‌ناپذیر را با شخصی كه تمام عمرش را در پیروز كردن ملت ایران و جمهوری اسلامی گذاشت، تشكر می‌كنم. ایشان بیش از 60 سال از عمرشان را در تلاش برای جمهوری اسلامی گذاشتند. نگاهشان این بود كه در جمهوری اسلامی وحدت و اعتدال همیشه در اوج باشد.»

 ارتباط با امام (ره) و رهبری

محسن هاشمی گفت:«ایشان در قم در خانه‌یی زندگی می‌كردند كه در همسایگی امام خمینی بودند. به سرعت به ایشان علاقه‌مند شدند و اطلاعات كشور را ایشان جمع‌آوری می‌كردند و به امام می‌دادند. امام به ایشان پول می‌دهد كه یك رادیو بخر و اخبار را گوش كن و به من انتقال بده. آن زمان برخی حتی مخالف رادیو بودند. این رادیو را هنوز در موزه رفسنجان داریم. این نخستین اقدام اجتماعی

حضرت امام بود كه پول خرید رادیو را به آقای هاشمی دادند و كمتر جایی گفته شده است.»

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود:«امیركبیر اسوه پدر بود. مطالعات زیادی درباره ایشان می‌كرد. وقتی اسناد جمع‌آوری می‌شود، این احساس را می‌كند كه نباید این اسناد پنهان بماند و از دید خودش مقدمه بسیار زیبایی بر كتاب امیركبیر قهرمان مبارزه با استعمار می‌نویسد.»

محسن هاشمی تصریح كرد:«پدر از همان طلبگی به مسائل بین‌المللی علاقه‌مند بودند. زمانی كه در بهرمان از دست ساواك پنهان شده بودند، كتابی درباره فلسطین را ترجمه كردند تا در اختیار مردم قرار دهند؛ یك نسخه از كتاب را برای آقای مصدق فرستادند، آقای مصدق پول زیادی دادند و كتاب را در تعداد بسیاری چاپ كردند. یكی از علل بازداشت دوباره پدر همین كتاب بود.»

 روش اعتدالی آیت‌الله

وی با تاكید بر اینكه ایشان به ‌شدت مخالف

زهدفروشی بودند و همیشه مشی اعتدالی داشتند، گفت: «ایشان سعی می‌كردند، چهره واقعی اسلام را به دور از ریا و... در انقلاب نشان دهند. ایشان معتقد بودند به جوانان نباید سخت گرفت. مسائلی كه در اسلام مستحب است نباید به آنها واجب كنیم، برای اینكه بخواهیم خودمان را موجه و دو آتیشه جلوه بدهیم سبك دیگری برای زندگی جوانان ایجاد كنیم. كما اینكه می‌بینید، شكل گرفت.»

هاشمی گفت:«در مورد مطالبی كه در ارتباط با اشرافی‌گری و ثروت زیاد ایشان مطرح می‌شد، درست نیست؛ برخی فكر می‌كردند كه ایشان دارای ثروت آنچنانی و افسانه‌یی هستند درحالی كه آنگونه نیست و دارایی‌هایشان بسیار كم است.»

محسن هاشمی درباره منزل پدر خود هم در جماران گفت:«در كنار منزل امام در جماران یك واحد منزل متعلق به فرد دیگری بود؛ به علت حضور امام در آن منطقه و حسینیه و به علت رفت و آمدها، دچار مشكلاتی شده بود، امام فرمودند این منزل را از آن فرد بخرید به قیمت خوب كه بتواند برای خودش منزل مناسبی تهیه كند كه اینقدر آزار و اذیت نشود. وقتی این منزل خریده شد از امام خواستند كه با این منزل چه‌كار كنیم، گفتند بگید آقای هاشمی بیایند اینجا زندگی كنند.»

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
دسته: اقتصادی
زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ دي ۱۳۹۵ | ۲۲:۲۰