بر شانه مردم

 «بر شانه مردم»، «تغییرات نهاد خانواده از الزامات زندگی مدرن»، «هزینه استفاده جریان رقیب از حربه رد صلاحیت، سنگین است»، «به دست خودمان رقیب درست کرده بودیم» و «سیمای بی صدا» از مهم ترین موضوع های اختصاصی روزنامه شرق در شماره چهارشنبه 22 دی است.
** بر شانه مردم
روزنامه شرق در گزارشی میدانی جزییات به واکاوی جزییات برگزاری مراسم آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت. محمدحسن نجمی در این گزارش نوشت: ساعت هفت ونیم صبح صدای تلاوت قرآن در راهروهای ایستگاه های خط ٤ مترو می پیچد؛ در ایستگاه های دیگر خطوط نیز از بلندگوها، ارتحال آیت الله هاشمی رفسنجانی را تسلیت می گویند. نزدیک شدن به ایستگاه میدان انقلاب با افزایش تراکم جمعیت حاضر در قطارها رابطه مستقیم دارد. ابتدای خیابان انقلاب، از روی یک وانت صدای مداحی پخش می شود. خیابان انقلاب به سمت دانشگاه، مملو از جمعیت است و پوسترهای آیت الله در دستانشان؛ ساعت هشت است.
مرجان توحیدی با انتشار گزارشی از اطراف دانشگاه تهران می نویسد: ولوله ای افتاد در میان جمعیتی که نزدیک در دانشگاه تهران ایستاده بودند. تریلر سفید که با پارچه سیاه پوشانده شده بود به آهستگی از مقابل چشمانم عبور کرد و از این پایین، توانستم بخشی از ترمه ای که روی تابوت آیت الله را پوشانده بود، ببینم و عمامه سفیدش را. ناگهان سکوت عجیبی میان آن هیاهو حاکم شد. انگار هیچ کس انتظار نداشت تابوت آیت الله را بر فراز آن سیاهی بلند و از این فاصله نزدیک ببیند. حتی مردمی که تا دقایق و ثانیه های پیش مشغول شعاردادن بودند، ناگهان از صدا و حرکت بازایستادند. شاید صدای یک نفر بود که پرسید: «چی بگیم؟» و دوباره صدایی نیامد.
علی ایوبی در ادامه این گزارش آورد: از در ورودی دانشگاه تهران تا چهارراه کالج راه درازی نیست، اما دیروز کمی بیشتر از دو ساعت طول کشید تا ماشین حامل پیکر آیت الله هاشمی رفسنجانی، به همراه مردمی که او را مشایعت می کردند به پل کالج برسد. از همه تیپ و مرامی هم در بین آنها دیده می شود. از افرادی که هاشمی را «یار دیرین» امام و رهبری می دانند، تا نسل سومی هایی که چند سالی است چهره او را در رسانه های رسمی ندیده اند. عده ای به سختی راه را برای ماشین باز می کنند تا وارد خیابان حافظ شود.
مهسا جزینی در ادامه نوشت: اتوبوس بی آرتی که از شرق به سمت غرب می آمد، جا برای مسافران نداشت. ساعت هشت ونیم در ایستگاه پیچ شمیران شاید دو یا سه نفر بیشتر پیاده نشدند، اما٣٠ تا ٤٠ نفر منتظر ورود بودند. باقی ایستگاه ها هم همین وضع را داشت. اتوبوس به میدان فردوسی که رسید، به سمت جنوب میدان منحرف شد. ورودی خیابان انقلاب بسته بود. عده ای اعتراض کردند که می خواهند پیاده شوند. اتوبوس ایستاد، پیاده شدیم و حرکت کردیم.
فرزانه آیینی نیز به بازتاب حضور پرشور مردم در روز گذشته پرداخت و نوشت: ساعت یک بعدازظهر بود که گارد تشریفات آماده نواختن مارش عزا شد و اعلام شد که تابوت به حرم امام خمینی(ره) رسیده است، حضار ایستادند، همهمه شد، جمعی بر سر می زدند و جمعی بر سینه. تابوت در میان هیاهو و لابه لای شعار «حسین حسین» وارد سالن اصلی حرم شد. ٥٠٠ قدمی تا ضریح بنیان گذار جمهوری اسلامی فاصله بود و تابوت بر دستان مردم.
آرزو فرشید در این گزارش می نویسد: وعده این بود که ساعت ٨:٣٠ میدان انقلاب باشیم. به سمت شرق حرکت کردیم و هر قدم که می رفتیم جمعیت بیشتر می شد. طیف های مختلفی از مردم؛ دانشجو، بسیجی، پیر و جوان. به تناسب گرایش و تمایل خود، عکسی از هاشمی در کنار امام، رهبری یا روحانی در دست داشتند. از ضلع جنوبی خیابان ١٦ آذر دیگر راهی برای رفتن نبود و سیل جمعیت هدایتت می کرد. راه بسته و جمعیت فشرده شده بود تا برخی از مسئولان بتوانند وارد دانشگاه شوند.
** تغییرات نهاد خانواده از الزامات زندگی مدرن
تقی آزادارمکی جامعه شناس در گفت وگو با شرق می گوید: اینکه خانواده ایرانی دچار مشکلات اساسی شده، یک اشتباه بزرگ است، ما در فهم و درک و کنارآمدن با تغییرات به مشکل برخورده ایم و این طور تحلیل می کنیم که خانواده ای که تا دیروز اصالت داشته، حالا دارد دچار خسران و تباهی می شود و باید برای برگرداندن آن به وضعیت قبلی تلاش کنیم. حال آنکه خانواده در ایران مانند همه عرصه ها دچار تغییراتی شده است؛ مانند تغییرات حوزه سیاسی ما از ٥٠ سال گذشته تاکنون، چرا نباید خانواده تغییرات اساسی پیدا کرده باشد؟ اگر به تحول در همه ابعاد اعتقاد داشته باشیم باید منتظر تغییرات در حوزه خانواده هم باشیم، این تغییرات به اشتباه آسیب نام گذاری شده اند.
** هزینه استفاده جریان رقیب از حربه رد صلاحیت، سنگین است
محمد هاشمی رفسنجانی برادر رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام در گفت وگو با شرق می گوید: از نظر شخصیتی و عملکردی دلیلی برای رد صلاحیت رئیس جمهوری وجود ندارد. آقای روحانی همه صلاحیت های لازم را دارند. کارنامه ایشان از پیش از انقلاب و دوران مبارزه، در ادوار مجلس، دبیری شورای عالی امنیت ملی، عضویت در مجمع تشخیص و مجلس خبرگان رهبری و... به اندازه ای سنگین است که نمی توان از رد صلاحیت ایشان سخن گفت. دکتر روحانی صلاحیت اخلاقی، تخصصی، رفتاری، شرعی و... را دارد؛ اما به هرحال موضوع ردصلاحیت، ابزاری است که پیش از این هم استفاده شده است.
** به دست خودمان رقیب درست کرده بودیم
در این گزارش که به قلم نفیسه زارع منتشر شد، می خوانیم: حکایت هرساله است داستان انتخابات در ایران؛ داستانی که تمامی ندارد و هر سال چندماهی و گاه تمام سال سوژه روزمره مردم و البته سیاسیون می شود. برایش برنامه می ریزند و نقشه راه می کشند تا به نحوی از انحا، رقیب را به حاشیه برانند و خود گوی پیروزی را بربایند. آنان داعیه ارزش مداری دارند اما ابایی ندارند دراین بین از مدار حق و انصاف خارج شوند و اخلاق را به حاشیه برانند. آنها این بداخلاقی ها را معایب جزئی می دانند حتی اگر گاهی منفعت ملی را هم دراین بین خدشه دار کنند. سال آینده هم از همان دست سال های انتخاباتی است که دست بر قضا دو انتخاب مهم در آن انجام خواهد شد؛ نخست انتخابات ریاست جمهوری و دیگری انتخابات شوراهای شهر و روستا. اگرچه هر دو اهمیت بسزایی دارند، اما به نظر می رسد انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم اهمیت بیشتری دارد تا آنجا که واکنش های عجیب وغریبی از برخی رقیبان انتخاباتی رئیس جمهور دیده می شود.
** سیمای بی صدا
زینب اسماعیلی در این گزارش آورد: کودکان ٨ تا١٠ ساله این روزها از تلویزیون تصویر مردی را مکرر و مکرر می بینند که تابه حال ندیده بودند. تلویزیون که از سال ٨٨ تابه حال اندک اخباری از برنامه ها و مراسم هایی را که آیت الله هاشمی در آن حضور داشت پوشش می داد، از عصر یکشنبه آنچنان به تکرار از آیت الله تصویر پخش می کند که مایه تعجب همگان شده است، اما هاشمی ای که این روزها از تلویزیون پخش می شود هم چهره ای گزینشی است که تنها به بخشی از چهره پرمصلحت و سیاست او می پردازد. پخش تصاویر و فیلم های گزینش شده هاشمی از صداوسیما از عصر یکشنبه آغاز شد و در پخش مراسم تشییع اوج گرفت.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
دسته: اقتصادی
زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ دي ۱۳۹۵ | ۱۱:۵۱
لینک اصلی: بر شانه مردم