تندروها با رحلت هاشمی هم ضربه خوردند

اتحاد خبر:«پیام رهبری در این برهه مهم بود. ویژگی‌هایی كه ایشان برای هاشمی به‌ كار برد اجازه خوشحالی یا به قول معروف پشتك و معلق زدن را به تندروها نمی‌دهد و در این شرایط اگر خوشحال باشند نشان از سطح فهمشان است وگرنه برای آنها جای خوشحالی ندارد و رحلت آیت‌ا... هاشمی، با عزت فردی و جمعی همراه بود.»

اتحاد خبر:«پیام رهبری در این برهه مهم بود. ویژگی‌هایی كه ایشان برای هاشمی به‌ كار برد اجازه خوشحالی یا به قول معروف پشتك و معلق زدن را به تندروها نمی‌دهد و در این شرایط اگر خوشحال باشند نشان از سطح فهمشان است وگرنه برای آنها جای خوشحالی ندارد و رحلت آیت‌ا... هاشمی، با عزت فردی و جمعی همراه بود.»

حمیدرضا جلایی پور

روزنامه آرمان امروز نوشت: «آیت‌ا... هاشمی رفت اما تاثیرگذاری او در بسیاری از عرصه‌ها به ویژه در سیاست و اخلاق به این زودی از جامعه رخ برنمی‌بندد و سال‌های سال سایه اعتدالی كه هاشمی بر سر ملت گسترانید نه تنها حذف نمی‌شود كه تقویت خواهد شد. اما وضعیت فضای سیاسی در سال‌های پس از هاشمی و به ویژه در انتخابات ۹۶ چگونه خواهد بود؟ این سوالی است كه ذهن بسیاری را درگیر كرده است. حمیدرضا جلایی‌پور جامعه‌شناس به برخی سوالات در تالار گفت‌وگوی غدیر پاسخ داده است كه گزیده پاسخ‌های او را در ادامه می‌خوانید:

- فضای سیاسی در ایران را باید هفتگی یا ماهانه تجزیه و تحلیل كرد.

- ارزیابی من از فضای سیاسی برخلاف برخی است كه بدبین هستند. من این بدبینی را ندارم و نمی‌توانم این مشی را داشته باشم.

- من معتقد به جنبش‌های اجتماعی هستم كه نمونه آن رد صلاحیت مرحوم هاشمی در سال ۹۲ بود. پس از این اتفاق، یك جنبش اجتماعی در ایران به راه افتاد و در آن جنبش بود كه ائتلاف جواب داد.

- در سال ۹۲ چندین متغیر مهم بود كه یكی از آنها، وحشت مردم از تداوم تحریم‌های شورای امنیت علیه ایران بود. موضوع دوم هم این بود كه آقای هاشمی را ناگهان رد صلاحیت كردند و سومین موضوع، ائتلاف بود كه ۹۲ را ساخت.

- رخدادهایی كه همه مردم را تحت تاثیر قرار دهد، بسیار كم هستند. یعنی بخشی از مردم درباره برخی امور ممكن است تحت تاثیر قرار ‌گیرند كه فوت آقای هاشمی هم یكی از این موضوعات بود. به لحاظ جمعی تشییع پیكر آقای هاشمی با همراهی مردم بود و فكر می‌كنم از لحاظ گسترش، مهم‌ترین تشییع بعد از امام است.

- اصولگرایان این حضور را با مراسم‌های مشابه خود مقایسه می‌كنند و متوجه می‌شوند مردم به شخصیت‌هایی مانند آقای هاشمی به نحو دیگری اهمیت می‌دهند و او را تنها نمی‌گذارند.

- آقای هاشمی در مرگ هم عاقبت به خیر شد و در مرگ هم به مردم خدمت كرد. آقای هاشمی درسال ۸۸ به طرف مردم آمد و این مسیر را تا آخر عمر ادامه داد و درگذشت او تداوم همین مسیراست.

- آیت‌ا... هاشمی كار مهمی كرد. او با مردم همراه شد؛ به نحوی كه اگر من یا شما شعارهای اعتراضی مردم را تكرار كنیم آن‌ چنان قابل تامل نیست اما هاشمی با این جماعت و شعارهای آنها همراه شد و تا آخرش هم ماند. هاشمی در این مسیر یك بار هم دچار لكنت زبان نشد. به او فشارهای زیادی آوردند و فتنه‌گر فتنه‌گر كردند اما تاثیری در تصمیم آیت‌ا... هاشمی نداشت.

- فضای پس از انتخابات دهم ریاست‌جمهوری مناسب نبود. تصمیم گرفتیم با دوستان اصلاح‌طلب به دیدار آقای هاشمی برویم. نكته جالب این بود كه همان روز كه از ایشان وقت خواستیم در همان روز وقت دادند؛ به نحوی كه برای من قابل باور نبود و تا زمانی كه خودم وارد اتاق نشدم و آیت‌ا... هاشمی را ندیدم، باور نمی‌كردم. بالاخره نشستیم و صحبت كردیم كه آقای هاشمی خیلی محكم بود؛ خیلی محكم صحبت می‌كرد و به ما روحیه می‌داد و می‌گفت سفت و محكم باشید. بعد از آن جلسه روحیه خوبی گرفتیم. آقای هاشمی فردی شجاع و انقلابی بود.

- انقلابیون شجاعت دارند و آیت‌ا... هاشمی در ۸۲ سالگی هم شجاع بود. یكی از شجاعت‌های او چنین بود كه در این سن و سال بر روی ترازوی رای مردم می‌رفت كه موضوع خیلی مهمی است و تا آخر هم با این كه تجربه مجلس ششم را داشت، باز هم خود را در معرض رای مردم قرار می‌داد.

- اینكه یك روحانی با عقاید خودش آماده می‌شود كه در معرض رای مردم قرار بگیرد، بنیادگرایی را بر باد می‌دهد. ایشان یك روحانی مبارز و یار نزدیك امام (ره) بود كه این ویژگی‌ها را كسی نمی‌توانست از او بگیرد. چنین فردی خود را در معرض رای مردم قرار می‌داد.

- آقای هاشمی عملگرا و طرفدار توسعه اقتصادی بود. تمام این ویژگی‌ها از آقای هاشمی انسانی ساخته بود كه درگذشت او هم تاثیرگذار است. آقای هاشمی شباهت‌هایی هم با مرحوم منتظری داشت یعنی آقای منتظری را ۱۵ سال قبل از درگذشت تخریب می‌كردند ولی همگان شاهد بودند مراسم تشییع او با چه شكوهی برگزار شد. میزان حضور جامعه به حدی بود كه همه راه‌ها به قم را بسته بودند و مراسم تشییع پیكر آقای هاشمی هم‌ چنین شد. چند سال علیه ایشان هر چه خواستند گفتند، اما در نهایت در اعلام خبر درگذشت ایشان مشكل داشتند كه چطور اعلام كنند.

- نام آیت‌ا... هاشمی از چند جهت در جنبش اصلاحات ایران باقی می‌ماند. در درجه اول این كه در ابتدای انقلاب جمهوری اسلامی و این كه حكومت اسلامی نشد، مرهون حضور هاشمی بود. علاوه بر این تلاش‌ها و كمكی كه به كشور برای پایان جنگ ۸ ساله با عراق انجام داد بسیار مهم بود.

- هاشمی‌ رفسنجانی به گونه‌ای با امام صحبت كرد كه امام خمینی (ره) محكم از قطعنامه دفاع كرد. در شرایط آن روزها اگر جنگ یك سال دیگر ادامه پیدا می‌كرد مشخص نبود چه بلایی بر سر ۵ استان كشور می‌آمد. قطعنامه را بدون شرمندگی به سرانجام رساند. موجب آغاز بازسازی ایران و تقویت قدرت كشور شد. توسعه اقتصادی محور سوم اقدامات هاشمی بود.

- زمانی بعد از جنگ مردم از استاندار حواله دریافت می‌كردند تا بتوانند یخچال خرید كنند اما در فاصله ۸ سال ریاست‌جمهوری آیت‌ا... هاشمی وضعیت كوپن و فقر تغییر كرد.

- انصار حزب‌ا... درست می‌گفتند كه جبش دوم خرداد به خاطر پارك‌هایی كه هاشمی ساخت و جوانان دور هم گرد آمدند و ۲ خرداد را آفریدند، به وجود آمد و آن‌ چنان انتخاباتی برگزار شد. از طرف دیگر به مردم قول داد اجازه تقلب در انتخابات ۷۶ را نمی‌دهد كه آن نتیحه قاطع را داشت. بعد از ۷۶ هم از اصلاحات جدا نشد.

- شاهكار آیت‌ا... هاشمی در سال۸۸ بود و آن كاری كه تندروها كردند كه خطای بزرگی بود. اقدام مهم دیگر ایشان در ۹۲ بود، زمانی كه لحظه آخر ثبت نام كرد و گفت احساس تكلیف كردم؛ ثبت نامی كه موجب یك موج بزرگ به راه انداخت؛ در حالی كه بخشی از اصلاح‌طلبان می‌گفتند مردم نمی‌آیند. وقتی هاشمی رد شد جنبش انتخاباتی به راه افتاد. در سال ۹۴ هم كار درخشان ایشان این بود كه با دست خالی در تركیب خبرگان اثر گذاشت و بیشترین رای را هاشمی و روحانی به دست آوردند و علاوه بر این توانست ۲۰ نفر را وارد كند و آخرین خدمت آیت‌ا... هاشمی نوع درگذشت او بود كه به ملت كمك می‌كند.

- نباید بدبین بود و باید نگاه تاریخی و اجتماعی داشت. جوامع خود را بازسازی می‌كنند و در یك مسیر رو به جلو حركت می‌كنند. آیت‌ا... هاشمی ۸۲ سال داشت و چقدر و تا چه زمانی می‌توانست موضع بگیرد.

- مرگ حق است و من درباره این رخداد بدبینی ندارم. نیروهای دیگری بالا می‌­آیند. افرادی چون روحانی، موسوی و ناطق و دیگران می‌آیند بالا و روند رو به پیشرفت متوقف نمی‌شود. حتی به نظر می‌رسد برخی در تشییع پیكرها فكر می‌كنند و در تصمیمات خود تجدید نظر می‌كنند. سایر روحانیون مشاهده می‌كنند آیت‌ا... هاشمی طرف مردم را گرفت و عاقبت به‌ خیر شد و این نكته اثر می‌گذارد در تصمیمات آینده. بنابراین تندروها با درگذشت هاشمی هم ضربه خوردند.

- پیام رهبری در این برهه مهم بود. ویژگی‌هایی كه ایشان برای هاشمی به‌ كار برد اجازه خوشحالی یا به قول معروف پشتك و معلق زدن را به تندروها نمی‌دهد و در این شرایط اگر خوشحال باشند نشان از سطح فهمشان است وگرنه برای آنها جای خوشحالی ندارد و رحلت آیت‌ا... هاشمی، با عزت فردی و جمعی همراه بود؛ به‌ گونه‌ای که ایشان ۶۰سال مبارزه سیاسی می‌كند و رحلت او به این راحتی اتفاق می‌افتد، بدون این كه مریض و ضعیف شود و تصاویر مریضی منتشر شود و در جامعه رسانه‌­ای امروز ضعیف تلقی شود.

- به نظر نمی‌رسد روند عقلانیت در كشور ضربه بخورد. شخصیت‌های میانه‌رو و طرفدار عقلانیت جایگزین می‌شوند و با توجه به حمایت‌هایی كه از این افراد می‌شود افرادی كه در بالا قرار دارند می‌فهمند نباید خود را از این حمایت‌های مردمی دور كنند.

- مخالفان به دنبال نیامدن روحانی بودند كه خبر می‌دهم روحانی جدی است كه بیاید. همچنین این افراد به دنبال این هستند كه روحانی رد صلاحیت شود. با توجه به حمایتی كه از آیت‌ا... هاشمی در تشییع پیكر او شد، این موج حمایتی در واقع به روحانی منتقل می‌شود و همین پشتیبانی‌ها رد صلاحیت روحانی را مشكل می‌كند.

- یكی دیگر از سناریوها این است كه تندروها دوست دارند با رای مردم شكست بخورد و می‌خواهند با یك رای كم پیروز شود و مانند یك گنجشك خیس ۴ سال بماند و برود. چنین سناریویی هم با توجه به حمایت‌های مردمی از روحانی و دولت بعید است، رخ دهد.

- باید تلاش كنیم روحانی سرافراز شود و بتواند رای بالایی بیاورد و این رای باعث می‌شود در خانه سیاست ایران در آینده بتواند تاثیرگذار باشد.

- درباره درگذشت آیت‌ا... هاشمی می‌توان گفت این اتفاق موجب تقویت جریان­‌ میانه‌رو شد و باید این روند تقویتی در سال ۹۶ با رای بالا به روحانی افزایش یابد.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
زمان انتشار: چهارشنبه ۲۲ دي ۱۳۹۵ | ۱۳:۰۰