جزئیات جدیدی از تونل کشف شده در میدان امام اصفهان

به نقل از ایرنا، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت:

جزئیات جدیدی از سازه تاریخی که دیروز در زیر مسجد امام این شهر کشف شد، به دست آمد.

فریدون اله یاری در ادامه افزود:

این سازه تاریخی متعلق به دوران صفویه با ارتفاع یک متر و ۷۰ سانتی متر است که این ارتفاع بتدریج کم می شود.کارشناسان میراث فرهنگی تاکنون حدود ۴۰ متر از این سازه را تخلیه کرده اند که البته طول آن هنوز بطور دقیق مشخص نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، اظهارنظر قطعی در باره ی کاربری این سازه را منوط به بررسی ها و مطالعات باستان شناسی و کارشناسی دانست و اضافه کرد:

فرضیه ابتدایی این بود که این سازه محلی برای ارتباط بین بازار و مسجد امام در زمان صفویه ایجاد شده باشد اما اکنون که قسمت های بیشتری از آن بدست آمده است، احتمال اینکه این سازه کاربری دیگری از جمله آبراهه برای انتقال آب به مسجد امام داشته است را تقویت می کند.

وی درباره ی مصالح به کار رفته در این سازه ی تازه کشف شده چنین گفت:

در این سازه از خشت و ساروج استفاده شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، کوتاه شدن ارتفاع سازه به هنگام پیشروی در آن را دلیل مطرح شدن فرضیه ای دیگر مبنی بر آبراهه بودن این سازه، بیان نمود.

اله یاری از احتمال وجود راهروهایی دیگر در زیر میدان نقش جهان که به کاخ عالی قاپو منتهی می شود نیز سخن گفت:

تاکنون نقل قول های تاریخی در باره وجود راهروی زیر زمینی از مسجد شیخ لطف الله تا کاخ عالی قاپو شنیده شده اما وجود این راهروهای زیرزمینی از نقاط دیگر به کاخ عالی قاپو از جمله مسجد امام شنیده نشده است.

وی همچنین در باره مطالبی که در فضای مجازی پیرامون نفوذ فاضلاب به این سازه ی تاریخی، منتشر شده است، چنین توضیح داد:

این سازه در کنار سرویس های بهداشتی مسجد امام قرار دارد و احتمال نفوذ فاضلاب به آن وجود دارد اما تاکنون چنین اتفاقی نیفتاده است.

او در ادامه تصریح کرد:

گل و لای در سازه وجود دارد و در این شرایط همکاران ما در حال فعالیت و کشف ابعاد جدید این سازه هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان در ادامه گفت:

تلاش ها برای کشف ابعاد جدید این سازه تاریخی ادامه دارد و تا سه روز آینده نیز ابعاد جدیدی تشریح خواهد شد.

روز قبل، در حین مرمت شبستان زمستانی مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان اصفهان، سازه ای تاریخی در زیر این بنا کشف گردید که بسیار شبیه به یک راهرو می باشد.

مسجد امام در مجموعه میدان امام (نقش جهان) اصفهان قرار دارد و پیش از این به نام های مسجد مهدی، مسجد جامع، مسجد سلطانی، مسجد شاهی، مسجد جامع کبیر عباسی و مسجد شاه نیز شناخته می شده است و امروزه مسجد امام نام دارد. این مسجد به دلیل تزیینات بسیار شگفت انگیزش، یکی از زیباترین مساجد ایران و جهان است که متعلق به دوران صفوی می باشد و از بناهای مهم معماری اسلامی ایران به‌ شمار می‌رود.

عالی ‌قاپو، مسجد شاه (اصفهان)، مسجد شیخ لطف‌الله و سردر قیصریه از دیگر بناهای تاریخی موجود در چهار طرف میدان نقش جهان هستند و علاوه بر آنها ۲۰۰ حجره دو طبقه برای عرضه ی صنایع دستی اصفهان نیز پیرامون این میدان وجود دارد.

میدان نقش جهان در تاریخ هشتم بهمن ماه ۱۳۱۳ با شماره ۱۰۲ در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و جزو نخستین آثار ایرانی بود که نامش در اردیبهشت ۱۳۵۸ با شماره ۱۱۵ به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.

تونل میدان امام
تونل میدان امام
تونل میدان امام
تونل میدان امام
تونل میدان امام
تونل میدان امام
تونل میدان امام

#اخبار روز گردشگری را در کارناوال دنبال کنید.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
دسته: گوناگون
زمان انتشار: پنجشنبه ۹ دي ۱۳۹۵ | ۱۵:۴۸