خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور استان تهران

در تهران خیابان شریعتی، میدان قدس، خیابان شهید تقی رفعت قرار دارد
این خانه که قدمت آن به دوره پهلوی دوم می رسد، محل زندگی جلال آل احمد و سیمین دانشور، دو نویسنده مشهور کشورمان، بوده است.
این خانه بنا بر گفته های مرحوم سیمین دانشور، در سال 1332 به پیشنهاد جلال آل احمد و سیمین دانشور، ساخته شد و پس از مراجعت سیمین دانشور از آمریکا در این منزل مستقر شدند.

این خانه 420 متر مربع عرصه و 220 متر مربع زیر بنا دارد و در 2 طبقه ساخته شده است. اتاق نشیمن عمومی، سرویس ها، آشپزخانه و کتابخانه در طبقه همکف طراحی شده و اتاق نشیمن خصوصی در طبقه دوم قرار دارند.

نماسازی بنا ساده و شکیل بوده و با استفاده از آجر و پوشش شیروانی اصالت طراحی ساختمان نشان از نوعی تفکر معمارانه در طراحی آن دارد.

مرحوم جلال آل احمد (1348) و همچنین سیمین دانشور (1390) تا آخر عمر در این خانه زندگی کردند.
این خانه متعلق به خانم سیمین دانشور بوده و با توجه به شخصیت والای فرهنگی وی، مشتاقانه مایل به ثبت ملک خود در فهرست آثار ملی بود.

خانه جلال آل احمد و سیمین دانشور در سال 1383 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره 11466 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰