خبر خوش برای بدهکاران بانکی زیر ۱۰۰ میلیون تومان

تراز: بدهکاران خرد بانکی که کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان به بانک ها بدهی دارند.
تراز: بدهکاران خرد بانکی که کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان به بانک ها بدهی دارند.

به گزارش تراز ،بدهکاران خرد بانکی که کمتر از ۱۰۰ میلیون تومان به بانک‌ها بدهی دارند، اگر طلب بانک‌ها را بدهند دیگر نه سود وام را می‌پردازند و نه جریمه آن را. این تازه‌ترین تصمیم کمیسیون برنامه و بودجه مجلس است که برای تصویب نهایی آن باید منتظر تصمیم اکثریت نمایندگان مجلس در نشست علنی آینده‌بود.
دولت در لایحه اصلاحیه بودجه امسال اجازه خواسته بود تا بدهی‌های خود به شبكه بانكی و پیمانكاران را تسویه كند. اعضای كمیسیون برنامه و بودجه دیروز، هم به این پیشنهاد دولت رأی دادند و هم موافقت كردند تا سود و جریمه مطالبات زیر 100میلیون تومان بانكی بخشیده شود؛ به شرطی كه بدهكاران زودتر بدهی‌شان را بپردازند.
سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه مجلس روز گذشته در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: مقرر شد تا وام‌های دریافت شده از سوی توده مردم تا 100میلیون تومان كه به‌علت مشكلات اقتصادی هنوز اقساط یا اصل آن بازپرداخت نشده با شرط بازپرداخت اصل وام، سود از این محل تسویه شود و جریمه هم بخشیده شود.
این نماینده مردم درمجلس دهم ادامه داد: با این اوصاف تسهیل بسیار مناسبی درحد وسیع برای مردم پیش آمد كه بیایند اصل وام خود را پرداخت كنند. وی همچنین افزود: در تبصره 37مقرر شد 8هزار میلیارد تومان از بدهی سازمان بیمه سلامت از طریق اوراق اسلامی تأمین شود كه گشایشی در بحث كار این سازمان رخ خواهد داد و گره سازمان سلامت را باز خواهد كرد.

بنزین تك نرخی می‌ماند
اعضای كمیسیون برنامه و بودجه مجلس سرانجام راضی شدند و به حذف كارت سهمیه بنزین رأی دادند تا این فرآورده نفتی همچنان تك نرخی بماند. سخنگوی كمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از مصوبه این كمیسیون برای حذف كارت سوخت و تك نرخی ماندن بنزین در جلسه صبح دیروز این كمیسیون خبر داد.

نحوه تسویه بدهی دولت به بانك‌ها
به گزارش ایسنا، محمدمهدی مفتح اظهار كرد: در جریان بررسی جزئیات لایحه اصلاح بودجه 95در كمیسیون برنامه و بودجه بند «ب» و «ج» تبصره 14قانون بودجه در مورد كارت سوخت، پلكانی شدن قیمت بنزین و جرم‌انگاری برای دریافت یارانه از سوی كسانی كه مشمول دریافت نیستند از متن قانون بودجه 95حذف شد. وی افزود: به موجب این مصوبه و درصورت رأی موافق نمایندگان در صحن علنی كارت سوخت حذف می‌شود و بنزین تك نرخی باقی می‌ماند.
این نماینده مجلس یادآور شد: اعضای كمیسیون برنامه و بودجه همچنین با حذف تبصره 22قانون بودجه 95كه در اصلاحیه پیش‌بینی شده بود مخالفت كردند و بر این اساس 5هزار میلیارد تومان بودجه دفاعی در قانون بودجه باقی می‌ماند.
مفتح با اشاره به اصلاح تبصره 35قانون بودجه 95نیز گفت: با توجه به نگرانی نمایندگان از آنچه دولت برای تسعیر نرخ ارز در اصلاحیه پیش‌بینی كرده بود مركز پژوهش‌ها متنی را به كمیسیون ارائه كرد كه موضوع بحث قرار گرفت و نگرانی‌ها عمدتا برطرف شد.
به موجب مصوبه كمیسیون برای تادیه بدهی دولت به بانك‌ها و افزایش سرمایه بانك‌ها جدولی تنظیم شد كه میزان پرداخت بدهی به هر بانك چقدر باشد.وی اضافه كرد: به موجب این مصوبه نحوه پرداخت این بدهی باید به‌گونه‌ای باشد كه باعث افزایش پایه پولی نشود و این بدهی نیز حتما مبتنی بر قانون ایجاد شده باشد.

شفاف‌سازی میزان بدهی دولت به بانك‌ها
یك عضو كمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: در اصلاحیه قانون بودجه ۳۵ هزار میلیارد تومان از بدهی بانك‌ها به بانك مركزی و طلب آنها از دولت با تسعیر نرخ ارز تسویه خواهد شد. به گزارش فارس، حسینعلی حاجی‌دلیگانی اعلام كرد: طبق ماده 35پیشنهاد دولت برای تسویه بدهی‌ها از محل تسعیر ارز بدهی‌ها از 45هزار میلیارد تومان به 35هزار میلیارد تومان كاهش یافت. به گفته وی طبق آنچه مسئولان بانك مركزی عنوان می‌كنند، این بدهی 29هزار میلیارد تومان است و همچنین 6هزار میلیارد تومان برای افزایش سرمایه بانك‌های دولتی پیش‌بینی شده است.
وی با بیان اینكه به دولت اجازه داده خواهد شد، تا سقف 35هزار میلیارد تومان از بدهی‌ دولت به بانك‌ها و بدهی شبكه بانكی به بانك مركزی تسویه شود، عنوان كرد: بدهی بانك ملی به بانك مركزی حدود 9هزار و 300میلیارد تومان، بانك سپه 4هزار و 500میلیارد تومان، كشاورزی 9هزار و 600میلیارد تومان، توسعه صادرات یك‌هزار میلیارد تومان، بانك صنعت و معدن 2هزار میلیارد تومان، بانك توسعه تعاون 100میلیارد تومان، بانك صادرات 2هزار و 500میلیارد تومان، تجارت 3هزار و 500میلیارد تومان، ملت 1700میلیارد تومان و رفاه 500میلیون تومان بوده كه سرجمع آن 35هزار میلیارد تومان خواهد شد. حاجی‌دلیگانی افزود: حدود همین رقم نیز بانك‌ها به بانك مركزی بدهكارند كه براساس تبصره 35 اصلاحیه قانون بودجه، بدهی آنها تسویه می‌شود.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۱
  • ۰
برچسب ها:
دسته: اقتصادی
زمان انتشار: چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۵ | ۱۴:۱۵