خرفه و دیابت + درمان گیاهی دیابت

دیابت یا مرض قند یکی از بیماری های شایع در سراسر جهان است، در این مطلب به ارتباط بین مصرف خرفه و دیابت و درمان گیاهی این بیماری می پردازیم.

در حال حاضر بیش از 150 میلیون نفر در دنیا مبتلا به این بیماری دیابت یا مرض قند هستند كه متأسفانه در كشور ما نیز شیوع بالائی دارد و اصولاً به دو صورت دیابت نوع 1 و دیابت نوع 2 دیده می شود و علامت مشخصه آن میزان قند خون بالای 120 میلی گرم در دسی لیتر در حالت ناشتا است و از دیگر علائم آن پرخوری و پرنوشی است.

دیابت در اثر كاهش تولید انسولین در بدن یا كم شدن اثر انسولین در سوخت و ساز مواد قندی حاصل می شود (انسولین باعث می شود قند یا مهمترین منبع انرژی در بدن مورد استفاده قرار گیرد و محل تولید آن لوزالمعده است). دیابت نوع 1 (وابسته به انسولین) معمولاً قبل از سن 30 سالگی ظاهر می شود و علت آن فقدان یا كمبود هورمون انسولین می باشد و بیشتر این بیماران لاغر بوه و نیاز به تزریق انسولین دارند. دیابت نوع 2 (غیر وابسته به انسولین) معمولاً در بزرگسالی (سنین بالای 40 سال) دیده می شود. قبل از کشف انسولین و داروهای کاهش دهنده قندخون، بیماران دیابتی با گیاهان دارویی و درمان های سنتی معالجه می شدند. تاکنون تاثیر مثبت بیش از 1200 گیاه دارویی در کاهش میزان قند خون یا کاهش عوارض ناشی از آن شناخته شده است. در این مطلب به ارتباط بین مصرف خرفه و دیابت و درمان این بیماری با طب سنتی می پردازیم.

عکس خرفه، خرفه و دیابت، درمان دیابت، درمان گیاهی دیابت، خواص خرفه

خواص دارویی گیاه خرفه در طب سنتی و ارتباط مصرف خرفه و دیابت

خرفه گیاهی است علفی، گوشت دار و یكساله كه برگهایی متقابل و گلهایی كوچك و به رنگ زرد دارد. این گیاه معمولاً به صورت خودرو در باغچه منازل، کنار جوی ها و در مناطق مرطوب می روید و توسط سازمان بهداشت جهانی لقب اکسیر جهانی (Global panacea) به آن داده شده است و یکی از متداول ترین گیاهان دارویی مورد استفاده در جهان عنوان شده است.

خرفه از نظر طبیعت طبق نظر حكمای طب سنتی خیلی سرد و تر و دارای نیروی قابضه و مدر است و معتقدند كه برگ و ساقه آن مسكن صفرا است، خرفه حرارت خون، كبد و معده را تسكین می دهد و برای تسكین شدت تب های گرم و صفراوی و تسكین عطش و كنترل ترشح ادرار در بیماری دیابت و رفع سردردهای گرم مفید است. از دیگر خواص خرفه، قطع خونریزی و چرک سینه بوده و برای خرد كردن سنگ مثانه و ازدیاد ادرار مفید است، از این گیاه برای درمان سوزش مجرای ادرار، مثانه، بواسیر و همچنین تسكین حرارت رحم و سوزش و درد آن استفاده می شود.

به اعتقاده پزشکان طب سنتی دو نوع دیابت سرد و گرم وجود دارد و آنها یكی از گیاهان دارویی كه در درمان دیابت گرم بسیار مفید است را سبزی خرفه می دانند. به توصیه این پزشکان خوردن تخم خرفه برای افراد دیابتی مفید است، با این وجود باید دقت شود، خوردن این گیاه برای افراد سرد مزاج و بلغمی به مقدار زیاد مضر بوده و بایستی برای اصلاح اثر آن، با کرفس و نعنا مصرف گردد.

خرفه و دیابت (نحوه مصرف)

خرفه باعث کاهش قند خون خون بیماران دیابتی می شود. به این منظور بیماران دیابتی می توانند خرفه را در رژیم غذایی روزانه خود وارد نموده و از آن از به عنوان سبزی خوردن و همچنین در سالاد استفاده کنند. همچنین استفاده از خرفه در پخت غذاهایی نظیر سوپ، آش، دلمه و .. نیز علاوه بر مطبوع نموده عطر و طعم غذا میتواند خواص درمانی خوبی برای بیماران مبتلا به دیابت در پی داشته باشد. 

استفاده از بذر خرفه بر روی شیرینی ها باعث می شود، شیرینی مورد نظر به عنوان یک شیرینی رژیمی برای مبتلایان به مرض قند محسوب شود. مصرف عرق خرفه نیز تشنگی و عطش بیمارانی که مرض قند دارند را کاهش می دهد.

گردآوری: مجله اینترنتی ستاره

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
برچسب ها:
زمان انتشار: پنجشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۵ | ۱۸:۰۷