درمان بیماری های تنفسی با قرص جوشان اسلیت

درمان بیماری های تنفسی با قرص جوشان اسلیت

استیل سیستئین با نام تجاری اُسلیت که به صورت قرص جوشان نیز در داروخانه ها نیز عرضه می شود از جمله داروهایی است که در درمان بیماری های تنفسی مورد استفاده قرار می گیرد.

گردآوری- نبض ما

نام ژنریک این دارو استیل سیستئین می باشد و از دسته دارویی- درمانی، مشتقات اسید آمینه و موكولیتیك می باشد.

داروی N- acetyl cystein به عنوان یک آنتی اکسیدان مشتقی از اسید آمینه ی سیستئین است که کاربردهای مختلفی در درمان دارد. درمان كمكی در مشكلات تنفسی مانند آسم و COPD، كاهش تعداد حملات حاد در برونشیت شدید، جلوگیری از نفروپاتی ناشی از مواد حاجب از این موارد می باشد.

از خصوصیات این دارو می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قابل مصرف در كودكان و سالمندان
 • سهولت مصرف
 • پروفایل عوارض جانبی محدود
 • تنفس راحت و عمیق

فارماكوكینتیك

جذب استیل سیستئین از دستگاه گوارش، پس از مصرف خوراكی سریع و كامل می باشد. حداكثر غلظت پلاسمایی آن طی یك تا دو ساعت حاصل می شود. فراهمی زیستی دارو ۴ تا ۱۰ درصد و نیمه عمر آن حدود ۶ ساعت است. فرآیند متابولیسم آن كبدی است. استیل سیستئین در دیواره روده كوچك و در عبور اول كبدی استیل زدایی می شود. حدود ۳۰ درصد دوز مصرف شده دارو توسط كلیه ها دفع می شود.

مكانیسم اثر

گروه سولفیدریل استیل سیستئین باعث شكستن پلهای دی سولفیدی ترشحات غلیظ سیستم برونشیال می شود، در نتیجه مولكولهایی با وزن كمتر ایجاد و جریان خلط را تسهیل می نماید كه به واسطه سرفه خارج می گردد، بدین شكل خطر ابتلا به بیماریهای عفونی دستگاه تنفسی را كاهش می دهد. همچنین با پاكسازی راههای تنفسی، سرفه تسكین می یابد و تنفس راحت تر می شود.

در درمان مسمومیت با استامینوفن این دارو با احیای گلوتاتیون (گلوتاتیون متابولیت سمی استامینوفن به نام NAPQI را خنثی می کند) موجب کاهش آسیب کبدی استامینوفن و خنثی شدن آن می گردد.

مصارف

کاربرد اصلی این دارو در مسمومیت با استامینوفن و نیز جهت کمک به دفع خلط مجاری تنفسی به کار می رود. موارد مصرف این دارو به صورت کلی عبارتند از:

 1. مسمومیت با استامینوفن، الکل و کربن مونواکسید
 2. درمان برونشیت مزمن و سرفه های خلط دار در بیماران COPD ؛ ۶۰۰ میلی گرم یکبار در روز
 3. سندرم خستگی مزمن
 4. پیشگیری از آسیب های کلیوی در تجویز مواد حاجب ؛ ۱۲۰۰ میلی گرم قبل و بعد از عکس برداری
 5. درمان کمکی در آمفیزم و سیستیک فیبروزیس؛ ۶۰۰ میلی گرم دو تا سه بار در روز

سایر موارد کاربرد دارو در درمان اعتیاد به کوکایین، ماری جوانا، کاهش سیگار کشیدن و قمار، افسردگی دوقطبی، روان گسیختی، درخودماندگی (اوتیسم) و وسواس کندن موها (تریکوتیلومانیا) می باشد.

استیل سیستئین خوراکی همچنین برای پیشگیری از نوعی نارسایی حاد کلیه مورد استفاده قرار می گیرد.

عوارض

این دارو عوارض کمی دارد و اغلب عوارض خفیف و به کل عوارض گوارشی چون تهوع و استفراغ، اسهال یا یبوست از عوارض این دارو می باشد. همچنین می توان به عوارض واکنش های حساسیتی، انقباض برونش و کاهش spo2،ادم صورت، بثورات جلدی اشاره نمود.

موارد منع مصرف

– در صورت حساسیت به استیل سیستئین

– عدم توانایی كافی در سرفه

موارد احتیاط

– ترشحات بیش از حد برونش

– آسم

مصرف در دوران بارداری و شیردهی

رده  بارداری دارو B  می باشد و در صورت مصرف زیر نظر پزشک و با دوز مشخص خطری جنین را تهدید نمیکند. ترشح این دارو در شیر انسان هنوز مشخص نیست و ایمنی مصرف در دوره  شیردهی اثبات نشده است. بنابراین بهتر است مصرف این دارو در دوران شیردهی با احتیاط صورت گیرد.

نحوه مصرف

طبق دستور پزشک هر بار یک قرص جوشان را داخل آب سرد حل کرده و بعد از حل شدن کامل میل نمایید. هیچ داروی دیگری به این محلول اضافه نشود.

مقدار مصرف

روزانه ۶۰۰ میلی گرم

بسته بندی

قرص های جوشان ۶۰۰ میلی گرمی در بسته های ۱۰ عددی

تداخلات دارویی

تداخل دارویی با این دارو تا كنون گزارش نشده است.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

 • گزارش خطا
 • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
 • ۱
 • ۰
زمان انتشار: دوشنبه ۲۰ دي ۱۳۹۵ | ۲۰:۰۸