دفاع از گلرخ ایرایی همسر آرش صادقی

ژیلا موحد شریعت پناهی: از ریاست قوه قضاییه انتظار می رود که حکم به تجدید نظر در محکومینت خانم گلرخ ایرایی بدهند تا هم همسر ایشان آقای آرش صادقی، دست از اعتصاب غذای خود بردارد.

ژیلا موحد شریعت پناهی*: امروز پس از خواندن دفاعیات خانم گلرخ ایرانی، به عنوان یک قران پژوه وظیفه خود دانستم که نکاتی چند را به نفع ایشان گوشزد کنم:

۱- یکی از اتهامات ایشان اعتراض به حکم سنگسار است، این موضوع نه تنها در پژوهشهای بنده، بلکه در پژوهشهای آقای امیر حسین ترکاشوند و نیز در فتاوای آیت الله محمد جواد غروی، آیت الله محمد صادقی تهرانی، آیت الله جناتی و ...، همچنین در نظرات استادانی همچون آقایان مصطفی حسینی طباطبایی، محمد مجتهد شبستری، محمد باقر بهبودی، حاج آقا رحیم ارباب و ... در این حکم تشکیک شده است. همچنین بسیاری از فقها، اجرای حکم سنگسار را اگر باعث وهن شود، قابل تبدیل به مجازات اعدام می دانند.

بنده نیز در رد سنگسار به دو آیه از قران کریم اشاره کردم که در یکی از آنها (آیه ۲۵ از سوره شریفه نساء)، مجازات کنیز شوهردار زناکار را نصف مجازات زن آزاد می داند و در دیگری(آیه ۳۰ از سوره شریفه احزاب)، می فرماید که اگر همسران پیامبر فحشاء آشکار انجام دهند، تنبیه اشان، دو برابر زنان معمولی است، پرسش که اگر سنگسار حکم زن زنا کار است، نصف آن چیست و دو برابر آن کدام است؟ سپس نتیجه گرفته ام که تمامی احادیث منقول در اثبات سنگسار به دلیل ضدیت با این دو آیه شریفه از درجه اعتبار ساقط است، چرا که هم پیامبر عزیز اسلام و هم امام جعفر صاق در حدیثی با این مضمون فرموده اند که " اگر سخنی از ما به شما رسید که با آیات قران کریم در تضاد بود، از درجه اعتبار ساقط است".

بنابراین از ریاست قوه قضاییه انتظار می رود که حکم به تجدید نظر در محکومینت خانم گلرخ ایرایی بدهند تا هم همسر ایشان آقای آرش صادقی، دست از اعتصاب غذای خود بردارد و نیز تا زمان محاکمه بعدی، خانم گلرخ ایرایی بتوانند با تودیع وثیقه متناسب، از زندان آزاد شوند.

* قرآن پژوه

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۳
  • ۲
برچسب ها:
دسته: سیاسی
زمان انتشار: چهارشنبه ۸ دي ۱۳۹۵ | ۲۱:۵۹