دیدار آخر با آیت الله | محسن جلال پور

img

«محسن جلال پور»، رییس پیشین اتاق بازرگانی ایران که اهل کرمان است، در یادداشتی درباره ی آیت الله هاشمی رفسنجانی نوشت:

گاهی توفیق رفیق می شود. نوروز ٩٥ یكی دو روزی را آزاد كرده بودم كه با خانواده در كیش بگذرانم. شنیده بودم آیت الله هاشمی در كیش هستند. بنای مزاحمت نداشتم. اما روزگار سر مهربانی داشت. مقدر بود ساعتی را مهمان آن بزرگمرد باشم. مثل همیشه حضور در محضر ذهن نقاد آیت الله، احساس كودكانه دلهره امتحان را زنده كرد. صحبت پیرامون فضای پسابرجام و استفاده حداکثری از این دوران برای نشاط بخشی به اقتصاد کشور و خروج از رکود بود.

چون این روزها مصادف با اولین سالگرد اجرایی شدن برجام است، بر آن شدم که خلاصه ای از این دیدار را به تحریر درآورم. در آن نشست تاکید ایشان بر استفاده حداکثری از رفت وآمد هیات های خارجی و اعزام هیات های اقتصادی ایرانی بود. من توضیح کاملی از چگونگی عملکرد اتاق در این عرصه دادم. از سپرده شدن امر هیات های اقتصادی به اتاق، خشنود بودند. با دقت به عرایضم گوش کردند و سه سوال اساسی مطرح کردند:

۱-زمینه های مورد علاقه دنیا برای همکاری سرمایه گذاری در ایران كدامند؟

۲- میزان جدیت سرمایه گذاران خارجی چقدر است؟

۳- موانع پیش رو چیست و چقدر از این موانع در دولت و چقدر در بخش خصوصی است؟

توضیحاتی را خدمت ایشان عرض کردم و اصلی ترین مساله را فضای نامساعد کسب وکار عنوان کردم.

ایشان این طور راهنمایی کردند: باید به این افراد گفته شود که کشور از یک تحریم طولانی مدت و فرسایشی بیرون آمده است. در فضای تحریم اداره کشور ایجاب می كرد برخی محدودیت ها وضع شود. مسلما پس از گذشت از این دوران، همه کشور برای تسهیل امور و بهبود فضا تلاش خواهند کرد؛ اما این امری دوطرفه است، از سرمایه گذاران هم این انتظار می رود که در کشوری چون ایران که از ضریب امنیت بالایی برخوردار است و پتانسیل بالا و توان جذب سرمایه گذاری بالایی داشته و انتفاع جدی را برای سرمایه گذاری عرضه می كند، حضور جدی یابند و با این حضور و مطالبه در گشایش امور و بازکردن مسیر نقش داشته باشند و البته منتفع شوند. ایشان تاکید داشتند تنها راه بیرون رفتن از این رکود، توسعه بخش خصوصی و واگذاری کارهای اقتصادی به این بخش است.

صحبت به اینجا که رسید ایشان طرح کردند که این امری مسلم و لازم است و از همه بیشتر مقام معظم رهبری نسبت به واگذاری امور اقتصادی به مردم و بخش خصوصی تاکید دارند. ایشان با یادآوری خاطرات دوران ریاست جمهوری شان می گفتند همواره رهبری از من برای واگذاری امور به مردم و بخش خصوصی جلوتر بوده و مطالبه داشتند. ارزیابی شان این بود كه مسوولان در به منصه رساندن این ایده، به اندازه كافی همراهی نكرده اند.

نظرشان را راجع به عملکرد اتاق سوال کردم، در پاسخ ضمن اظهار رضایت از عملکرد اتاق در دوران پسابرجام تاکید کردند که اتاق باید مطالباتش را صریح تر و پررنگ تر مطرح کند. از اتاق نه انتظار گله مندی صرف می رود و نه مسامحه مطلق، بلکه باید با طرح مطالب و ارائه طریق و عرضه راه حل های منطقی و کارشناسی و مطالبه جدی، دولت را به مسیر درست اقتصادی هدایت کند.

ایشان انتقال سرمایه، تکنولوژی و مدیریت نوین را از اصلی ترین نیازهای کشور دانسته و تاکید اصلی شان بر استفاده حداکثری از فضای پسابرجام برای نوسازی صنعت کشور بود. در بحث خصوصی سازی هم به شدت اعتقاد به واگذاری به بخش خصوصی واقعی داشته و از اینکه بسیاری از واگذاری ها به این روال انجام نشده گله مند بودند.

تاکید کردند با ابلاغیه اصل ۴۴ توسط مقام معظم رهبری، ریل گذاری جدیدی در اقتصاد کشور اتفاق افتاد که متاسفانه در اجرای آن روی ریل واقعی حرکت نكردیم. خلاصه کلامشان این بود که خصوصی سازی عاقبت به خیر نشد. در طول صحبت چند بار از وضعیت منطقه و خطرات آن برای آینده ایران اظهار نگرانی كردند و حتی همین خطرات منطقه را نیز دلیلی بر ضرورت این امر می دیدند كه باید با باز کردن فضای اقتصادی شرایط کشور را به سمت و سوی رونق و رفاه مردم سوق داد.

نظرشان این بود که با حضور سرمایه گذاران خارجی در کشور به یک امنیت اقتصادی می رسیم كه كمك می كند امنیت پایدارتری برای كشور حاصل آید. یادم هست که جمله معروفشان را در این دیدار تكرار كردند: «باید اقتصاد کشور به نقطه ای برسد که هر کشوری قصد تحریم ایران را دارد خود بیشتر آسیب ببیند.» ایشان مسوولیت اتاق و بخش خصوصی در این زمینه را بسیار مسوولیت سنگین و خطیری می دانستند.

دیدار به درازا كشیده بود. سوالات زیادی داشتم؛ اما حیا كردم بیش از این مانع استراحتشان باشم. به مخیله ام نمی آمد دیدار خصوصی آخرم با حكیم پیر بهرمان باشد. حال كه دارم این خاطره را می نویسم، سوزش برخی از سوالات بی پاسخ روحم را می خراشد. خدایش بیامرزد و غریق رحمت كند. با خنده شیرینش بدرقه ام كرد، دیدار رفت به قیامت.

انتهای پیام

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۱
  • ۰
دسته: اقتصادی
زمان انتشار: پنجشنبه ۲۳ دي ۱۳۹۵ | ۰۹:۰۰