روزی که فناوری هواپیما پیشرفت کرد

روزی که فناوری هواپیما پیشرفت کرد
نخستین پرواز Dash-80کمتر از دو سال بعد از شروع پروژه، در سال 1954 صورت گرفت. هزینه 16 میلیون دلاری برای بوئینگ که در آن زمان هیچ مشتری متعهدی نداشت، ریسک بسیار بزرگی بود. تنها یک نمونه از آن ساخته شد و در حال حاضر در نمایشگاهی در ویرجینیا در معرض نمایش عموم است. 
 به گزارش دنیای اقتصاد، 63 سال پیش در چنین روزی اولین پرواز بوئینگ 80-367، نمونه اولیه سری های بوئینگ 707 و سی-135 انجام شد. 
بوئینگ 80-367 که با نام Dash-80 شناخته می شود، یک مدل هواپیمای آمریکایی چهار موتوره بود که بوئینگ برای نشان دادن مزایای موتور جت برای هوانوردی تجاری ساخت. مبنایی که برای طراحی تانکر کی.سی-135 و هواپیمای مسافربری 707 به کار گرفته شد.
نخستین پرواز Dash-80کمتر از دو سال بعد از شروع پروژه، در سال 1954 صورت گرفت. هزینه 16 میلیون دلاری برای بوئینگ که در آن زمان هیچ مشتری متعهدی نداشت، ریسک بسیار بزرگی بود. تنها یک نمونه از آن ساخته شد و در حال حاضر در نمایشگاهی در ویرجینیا در معرض نمایش عموم است.
 
طراحی در اواخر دهه 1940 دو اتفاق، بوئینگ را به ساخت جت مسافربری ترغیب کرد. نخستین پرواز استارتوجت بی-47 در 1947 و نخستین پرواز اولین جت مسافربری در 1949. رئیس بوئینگ، بیل آلن، در تابستان 1950 یک نمایندگی در انگلستان باز کرد. بوئینگ فکر می کرد بال شیب دار و غلاف موتور را که به عنوان فناوری کلیدی برای بهبود جت مسافربری اش ساخته، در کنترل دارد.
در 1950 بوئینگ موقتا یک سند مشخصات برای هواپیمای جت درست کرد و آن را مدل سی60-473 نامید. این اتفاق برای خطوط هواپیمایی قابل اعتماد نبود چون هیچ تجربه ای در حمل ونقل با جت نداشتند. بوئینگ تجربه فروش به ارتش را داشت اما این موفقیت را در هواپیمای مسافربری مدرن به دست نیاورده بود.
این بازار تحت سلطه داگلاس بود که در تامین نیازهای شرکت های هواپیمایی با اصلاح و توسعه دامنه هواپیماهای ملخی اش استاد بود و در سال 1950، دی.سی-7 را که در دست تولید بود، معامله می کرد.
 
بوئینگ تصمیم گرفت تنها راه موجود برای غلبه بر بی اعتمادی خطوط هواپیمایی به جت را انتخاب کند؛ اینکه هواپیمای تکمیل شده را نشان شان بدهد. به عنوان اولین نسل جدید جت های مسافربری، بوئینگ خواست شماره مدل هواپیما تفاوت محسوسی با مدل های پیشین ملخی داشته باشد.
سری های 400، 500 و 600 پیش از این برای موشک ها و محصولات دیگر استفاده شده بودند، بنابراین بوئینگ تصمیم گرفت جت هایش از سری 700 و اولین آن 707 باشد. بوئینگ تحولات مدل 367 از جمله بال متحرک و موتورهای کمکی را بررسی کرد و تصمیم گرفت 80-367 را بسازد که کمی از کی.سی-97 به جز قطر بدنه بالا (و امکان ساخت قسمت هایی از بدنه با ابزار موجود) را حفظ کرده بود. اگرچه این طرح در میان مردم به عنوان مدل 707 معرفی شد، نمونه اولیه درون خود بوئینگ به عنوان دش80 یا 80- شناخته می شد.
 
بدنه 80- به اندازه کافی پهن بود که صندلی های پنج نفره را در خود جای بدهد؛ دو صندلی در یک سمت راهرو و سه تا طرف دیگر. قطر بدنه برای کی.سی-135 از 3.35 متر به 3.66 رسید و بوئینگ امیدوار بود که بتواند بدنه 707 را با همین عرض بسازد.
زمانی که بوئینگ متعهد به تولید شد، مدیر عامل شرکت هواپیمایی آمریکایی گفت تنها به شرطی حاضر به خرید بوئینگ است که یک اینچ عریض تر از جت مسافربری دی.سی-8 داگلاس باشد. بنابراین تصمیم گرفته شد مدل جدیدی از 707 با قطر بدنه 76/ 3 طراحی شود. از آنجا که 80- تا حد زیادی با دست و با ابزار تولید بسیار کم ساخته شده بود، این تصمیم نتوانست تاخیر چندانی در معرفی این محصول ایجاد کند.

تاریخچه عملیاتی اوایل 1952 طراحی کامل شد و در ماه آوریل هیات مدیره بوئینگ این برنامه را تایید کرد. ساخت 80- در نوامبر در بخش رنتون کارخانه بوئینگ آغاز شد. به عنوان نمونه اولیه هیچ گواهینامه یا خط تولیدی وجود نداشت و اکثر قطعات سفارشی ساخته شده بودند. هواپیما در کابین هواپیمایی جا نمی شد؛ در نتیجه دیواری با تخته سه لا دستگاه های کنترل هواپیما برای پرواز آزمایشی را در خود جای داده بود.
دش80 در 15 ماه می سال 1954، دو سال پس از تصویب پروژه و 18 ماه بعد از آغاز ساخت آن به بازار عرضه شد. بوئینگ از دش80 برای پروازهای نمایشی برای مدیران هواپیمایی و صنایع دیگر استفاده می کرد. این کار توجهات را روی این سوال متمرکز کرد که کابین جت مسافربری چه شکلی است. بوئینگ برای آنکه حرکت تازه ای بکند، یک طراح صنعتی خبره استخدام کرد تا یک کابین به خوبی خود هواپیما بسازد.
 
هواپیمای آزمایشی پس از عرضه اولین سری تولید 707 در 1957، دش80 به یک هواپیمای آزمایشی متداول تبدیل شد و بوئینگ از آن برای آزمایش انواع تکنولوژی ها و سیستم های جدید استفاده می کرد. یکی از مهم ترین کارها در اواخر دهه 1950 آزمایش سیستم جدید 727، از جمله جای گیری مناسب موتور پنجم در بدنه عقب بود.
آزمایش های دیگری هم انجام می شد؛ از جمله آزمایش اَشکال مختلف سوخت هواپیما و تعدادی از دستگاه های بالابر مانند دریچه بال که هوای فشرده در آن به طرف دریچه بال هدایت می شود تا هنگام فرود و نشستن، بیشتر بلند شود.
 
آخرین پرواز پس از دو هزار و 350 ساعت و هزار و 691 پرواز، این هواپیما در سال 1969 از رده خارج و در انبار گذاشته شد. در ماه مه 1972، بوئینگ 80-367 را به موزه هوا و فضای اسمیت سونیان اهدا کرد که به عنوان یکی از 12 هواپیمای بااهمیت در تمام طول تاریخ برگزیده شد. تا 18 سال پس از آن، در مرکز تعمیر و نگهداری هوافضای AMARG در نزدیکی توسان آریزونا نگهداری می شد؛ تا وقتی که بوئینگ در سال 1990 اقدام به بازسازی و تعمیر آن کرد.
آخرین پرواز دش80 به فرودگاه بین المللی دالاس در نزدیکی واشنگتن دی سی در تاریخ 27 آگوست 2003 انجام شد. آن را دوباره به رنگ اصلی و مشخصه بوئینگ یعنی زرد و قهوه ای درآوردند و برای نمایش در یکی از مراکز موزه ملی هوا فضای اسمیت سونیان در مجاورت فرودگاه دالاس گذاشتند.

بوئینگ بوئینگ یک شرکت چندملیتی آمریکایی است که هواپیما، روتور، راکت و ماهواره طراحی، تولید و عرضه می کند. این شرکت همچنین خدمات لیزینگ و پشتیبانی محصولات را فراهم می کند. بوئینگ یکی از بزرگ ترین تولیدکنندگان هواپیما در جهان و بزرگ ترین صادرکننده در ایالات متحده است. دفتر مرکزی آن در شیکاگو قرار دارد و توسط دنیس میلنبرگ اداره می شود.
بوئینگ به پنج بخش اصلی تقسیم شده: هواپیماهای تجاری بوئینگ(BCA)، بوئینگ دفاع، فضا و امنیت (BDS)، مهندسی، ساخت و تکنولوژی، بوئینگ مرکزی و گروه خدمات اشتراکی بوئینگ. در سال 2016 بوئینگ 6/ 94 بیلیون فروش ثبت کرد و در رتبه 24 مجله فورچون قرار گرفت. بخش فروش هواپیماهای بوئینگ بیش از 90 کشور را پوشش می دهد. این شرکت جامع ترین آموزش های هوایی را در هر دو زمینه تعمیر و نگهداری و خدمه پرواز ارائه می دهد.
 
تاریخچه بوئینگ برادران رایت پروازهای نمایشی را که به آن سیرک پرواز هم می گفتند، باب کردند. حرکات نمایشی که مهارت خلبان و قدرت هواپیما را نشان می داد. در 1914 ویلیام بوئینگ اولین پروازش را در یکی از همین برنامه ها تجربه کرد و اواخر همان سال یک آشیانه هواپیما در سیاتل ساخت.
در جولای 1916 ویلیام بوئینگ شرکت محصولات هوایی پاسیفیک را تاسیس کرد که یک سال بعد به شرکت هواپیمایی بوئینگ تغییر نام داد. در ماه نوامبر اولین هواپیمای این شرکت با مدل سی اولین پروازش را تجربه کرد.
در 1917 زمانی که آمریکا وارد جنگ جهانی اول شد، بوئینگ مدل سی را اصلاح کرد تا نیروی دریایی ایالات متحده بتواند با ارتش در ارتباط باشد؛ کاری که هنوز هم ادامه دارد. اولین پروژه های بوئینگ بر استفاده کاربردی تمرکز داشت؛ در سال 1919 اولین تمرکز تجاری بوئینگ بر رساندن نامه ها از سیاتل به کانادا تا هشت سال آینده بود.
در 1927 مدل ای-40 به طور اختصاصی برای ارسال نامه بین شیکاگو و سانفرانسیسکو طراحی شد. برای توسعه تجارت پست هوایی، حمل ونقل هوایی بوئینگ تاسیس شد. پس از فراگیری یکسری موارد، ادغام ها و تصویب قانون پست هوایی در 1934، شرکت هواپیمایی بوئینگ تولد تازه ای به خطوط هوایی آمریکا بخشید.
 
در 1937 هواپیمای مسافربری بوئینگ 307 ساخته شد که در زمان خود انقلابی در عرصه هواپیماهای تجاری به پا کرد. خلبان ها و مهندسان سراسر دنیا بخش اعظم دهه 1920 را صرف از میان برداشتن محدودیت های فیزیکی و دوام هواپیما می کردند.
سرویس هوایی ارتش ایالات متحده نخستین ناو هواپیمابر جهان را در سال 1924 تکمیل کرد؛ چارلز لیندبرگ اولین پرواز بدون توقف بر فراز اقیانوس اطلس را در 1927 انجام داد و در 1930 چارلز کینگزفورد اسمیت و چارلز اولم نخستین خلبانانی بودند که مسیرشان از هر دو نیمکره شمالی و جنوبی گذشت. املیا ارهارت هم نخستین زنی بود که پرواز انفرادی بر فراز اقیانوس اطلس را در 1932 تجربه کرد.
در طول دهه 1920 بوئینگ طبق قراردادی که با ارتش آمریکا داشت، در حال ساخت مدل های مختلف هواپیما، از جمله هواپیماهای جنگی و باربری، بود. در همان زمان دانشمندان و مهندسان در آلمان و بریتانیا تحقیق برای نوآوری در پرواز را آغاز کرده بودند: موتور جت، که در دهه 1950 استاندارد شد.
 
بوئینگ 707، اولین موفقیت تجاری بوئینگ 707 یک هواپیمای باریک با اندازه ای متوسط و چهار موتوره است که بین سال های 1958 تا 1979 ساخته شد. به عنوان اولین هواپیمای جت بوئینگ، 707 بال شیب دار و غلاف موتور داشت. اگرچه اولین هواپیمای مسافربری نبود که استفاده می شد، اما نخستین هواپیمایی بود که از نظر تجاری موفق شده بود.
707 برای پروازهای داخلی، بین قاره ای، بین اقیانوسی و کاربرد نظامی استفاده می شد. در دهه بعد مدل های بوئینگ 727، 737 و 747 یکی پس از دیگری به بازار حمل ونقل هوایی عرضه شدند. پس از آن بوئینگ در ساخت موشک و سفینه فضایی نیز بسیار خوب عمل کرد.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰