زنده گیری غیر اصولی منجر به مرگ یک سیاهگوش در استان تهران شد

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): پنجشنبه گذشته یک سیاهگوش (Lynx – لینکس) پس از ورود به روستای زایگان در شمال استان تهران، توسط عده ای از اهالی روستا زنده گیری و به اداره محیط زیست شهرستان شمیران تحویل شد اما متاسفانه این گونه جانوری ارزشمند لحظاتی بعد جان خود را از دست داد.

رییس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست استان تهران در این باره به خبرنگار دیده بان گفت: به محض اطلاع از موضوع، هماهنگی لازم جهت اعزام سیاهگوش بوسیله خودرو به کلینیک حیات وحش سازمان محیط زیست در پارک پردیسان انجام شد، ولی متاسفانه این گونه پیش از رسیدن به کلینیک حیات وحش پردیسان ازبین رفت.

محمد کرمی اظهار داشت: مقرر گردید مسئولان کلینیک حیات وحش پردیسان پس از بررسی های لازم علت مرگ این گونه ارزشمند را اعلام نمایند.

……………….سی تی اسکن انجام شده بر روی لاشه سیاهگوش زنده گیری شده در روستای زایگان

دامپزشک کلینیک حیات وحش پردیسان در این باره گفت: کالبد گشایی و سی تی اسکن به منظور تعیین علت مرگ بر روی لاشه سیاهگوش ارسال شده از استان تهران صورت گرفت.

دکتر ایمان معماریان اظهار داشت: نتایج اقدامات فوق نشان می دهد علت اصلی مرگ این سیاهگوش شکستگی استخوان لامی (استخوانی در دیواره قدامی گردن) بوده است که بر اثر فشار بیش از حد به گردن حیوان ایجاد شده است.

البته خون مردگی در ناحیه دست و برخی مشکلات داخلی نیز در کالبد گشایی و سی تی اسکن مشخص گردید که می تواند عامل نزدیک شدن جانور به روستا و گرفته شدن آن توسط انسان باشد اما هیچکدام عامل مرگ جانور نبوده اند.

…………شکستگی استخوان لامی در کالبد گشایی صورت گرفته بر روی لاشه سیاهگوش مشخص است

به گزارش دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، در فیلمی که از زنده گیری این سیاهگوش تهیه و در فضای مجازی نیز منتشر شده است متاسفانه در حالیکه دست و پای حیوان با طناب بسته شده است، جانور از ناحیه گردن توسط یکی از افراد بومی از ناحیه گردن گرفته و روی هوا آویزان شده است.

فشاری که در هنگام بلند کردن سیاهگوش از روی زمین و احتمالا در زمان زنده گیری توسط افراد محلی به گردن حیوان وارد شده منجر به شکستگی استخوان فوق الزکر و در نهایت مرگ یک گونه نادر و بسیار ارزشمند شده است.

در تصاویر فوق مقید سازی غیر اصولی بوسیله طناب و فشار بیش از حد به گردن سیاهگوش توسط مردم بومی مشخص است

با وجود آنکه نیت افراد دخیل در ماجرا کشتن سیاهگوش نبوده و پس از زنده گیری آن را به اداره محیط زیست تحویل داده اند اما رفتار غیر اصولی آنها عامل اصلی مرگ این گونه ارزشمند بوده است.

هموطنان ما باید بدانند در صورت مشاهده حیات وحش درون یا در حاشیه سکونتگاه های انسانی به هیچ عنوان مستقیما برای گرفتن جانور مربوطه اقدام نکنند. در چنین مواردی در صورت امکان می بایست شرایط را برای فرار جانور وحشی و دور شدن از محل فراهم نمود.

در صورتیکه شرایط هدایت جانور وحشی به سمت زیستگاه فراهم نباشد می بایست ضمن ایجاد شرایط آرام و کم استرس برای جانور وحشی، موضوع را به نیروهای محیط زیست و یا آتش نشانی اطلاع داد تا افراد آموزش دیده و مجهز برای زنده گیری جانور اقدام نمایند.

اقدام خودسرانه افراد عادی برای زنده گیری جانوران وحشی هم سلامتی انسان و هم زندگی گونه جانوری مربوطه را به خطر می اندازد.

—————————————————————————————————————————————————————————–

آخرین اخبار محیط زیست و حیات وحش کشور را بصورت لحظه ای و در کوتاه ترین زمان از طریق کانال تگرام دیده بان دریافت کنید.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰