سند ۲۰۳۰ برای کشورها تعهدآور نیست

به گزارش صدای ایران، وزیر علوم در توضیح سند 2030 گفت: این سند یک بیانیه در حوزه توسعه آموزش کیفی همه جانبه و همه جا است و تاکنون هیچ وزیری آن را امضا نکرده است.

دکتر محمد فرهادی در حاشیه مراسم رونمایی از سامانه جامع دانشجویی در جمع خبرنگاران توضیحی درخصوص اعتراض شورای عالی انقلاب فرهنگی به سند 2030 اظهار کرد: 2030 سند نیست بلکه یک بیانیه است که براساس این سند آموزش برای همه در مرحله دوم قرار دارد و یونسکو از سال 2000 تا 2015 آن را مطرح کرده بود و عنوان سال های 2015 تا 2030 را آموزش کیفی همگانی برای همه و در همه جا نام نهاده بود.

وی در ادامه تصریح کرد: البته نامگذاری فوق این طور نیست که صرفاً آموزش سوادی باشد در واقع 2030 در قالب بیانیه به وزرای آموزش و پرورش اعلام و کار آن شروع شد. یک سال پیش نیز در کره جنوبی در این زمینه بحث کردند و وزیر آموزش و پرورش در خصوص آن گفته بود که در قالب اسناد خودمان انجام خواهیم داد.

وزیر علوم همچنین تاکید کرد: در مجمع عمومی یونسکو که چند ماه پیش برگزار شد قرار شد 2030 به همه کشورها ابلاغ شود و کشورها برنامه های عملی خود را ارائه دهند. البته هیچ وزیری آن را امضا نکرده و این یک معاهده نیست بلکه تفاهمی است که کشورها در صورت تمایل و براساس توان خود از آن استفاده خواهد کرد.

به گفته وی، به طور کلی 2030 برای کشورها تعهدآور نیست اما دولت براساس توان خود دبیرخانه ای را در این زمینه در وزارت آموزش و پرورش مستقر کرد. من قسم می خورم که آن را امضا نکردم و مغایرت های آن را نیز نمی دانم.

دکتر فرهادی درخصوص برکناری دکتر تهرانچی رئیس دانشگاه شهید بهشتی نیز گفت: حکم مدیریت چهار ساله رئیس دانشگاه شهید بهشتی تمام شده بود و طبق آیین نامه جامع مدیریت دانشگاه ها باید یا دوره مدیریت او را تمدید می کردیم و یا فرد جدیدی را معرفی می نمودیم بنابراین مساله تهرانچی برکناری نبوده است.

وزیر علوم در پایان به استعفای کارن ابری نیا مدیرکل موسسه غیرانتفاعی و غیردولتی این وزارتخانه نیز گفت: استعفای او هیچ ارتباطی به دانشگاه آزاد ندارد در واقع ابری نیا یک شخصیت علمی و برجسته ایرانی است که به دلایل شخصی و انجام پژوهش های علمی استعفا داده است.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید و یا بر روی دکمه‌ی "گزارش خطا" که در زیر همین متن قرار دارد کلیک کنید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۱
دسته: اجتماعی
زمان انتشار: چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۵ | ۱۶:۲۵

در صورت تمایل، نظر خود را ثبت کنید:

تایید نظر شما و یا پاسخ سایر کاربران به نظر شما، به ایمیلتان ارسال خواهد شد.