شیراز، پایتخت پارازیت؟!

پارازیت ها مدتی است که دوباره خبرساز شده اند، اما این بار نه در تهران بلکه در شیراز؛ مدتی است که شایعاتی در مورد پخش پارازیت در شهر شیراز به گوش می رسد که واکنش های زیادی به همراه داشته است. این واکنش ها تا حد تذکر نمایندگان شیراز به وزرای بهداشت و ارتباطات بالا گرفته است
یکی از اولین واکنش ها به این موضوع، به معاون استاندار فارس مربوط می شود که انتشار پارازیت در شیراز را تکذیب کرده است. هادی پژوهش جهرمی در مورد شایعه پراکنی فضای مجازی درباره انتشار پارازیت در شیراز گفت: بحث پارازیت ها سال های گذشته نیز درباره امواج ماهواره ای مطرح شد و به نظر می رسد این بار نیز داستان همان گونه باشد. 
به گزارش اعتدال به نقل از آرمان ،معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری ادامه داد: این موضوع در جلسه ای که به این مناسبت برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفت و موضوع نگران کننده ای در سطح آنچه در فضای مجازی منتشر شده است، وجود ندارد. همچنین هیچ دستگاهی وجود ندارد که بخواهد به صورت سازمان یافته با انتشار پارازیت سلامت مردم را به خطر بیندازد تا با امواج دیگری مقابله کند و این موضوع در غرب شیراز و یا سایر نقاط آن صحت ندارد. جهرمی تاکید کرد: هر کدام از امواج دارای دامنه ای تعریف شده هستند و تمامی این امواج تحت نظارت سازمان تنظیم مقررات رادیویی قرار دارد. اگر در جایی در امواج تداخل به وجود بیاید، سازمان تنظیم مقررات رادیویی بلافاصله به عنوان یک مزاحم شناسایی کرده و در راستای رفع آن اقدام می کند. 
 او در پایان خاطرنشان کرد: مردم شیراز به شایعه پراکنی فضای مجازی درباره انتشار پارازیت توجه نکنند. مدیرکل سرویس های رادیویی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات در این باره تصریح کرد: استانداردهای حدود تشعشعات آنتن های موبایل را سازمان انرژی اتمی برمبنای ضوابط و مقرراتی که در منابع بین المللی به کار گرفته می شود، تعیین کرده و به تمامی سازمان ها ابلاغ می کند. مدیرکل مخابرات استان فارس نیز در این باره گفته است: «تاکنون هیچ تحقیقی در خصوص تاثیرگذاری مثبت یا منفی امواج مخابراتی تلفن های همراه انجام نشده است که تاثیر بر انسان را رد یا اثبات کرده باشد.» دغدغه مردم درباره تاثیر مخرب امواج دکل های تلفن همراه ادامه داشت تا اینکه شایعه ارسال پارازیت بر روی شبکه های ماهواره ای و به تبع آن اخلال در تلفن های همراه و گیرنده های دیجیتالی، نگرانی مردم برخی از مناطق شیراز را دوچندان کرد.
کمیته حقیقت یاب
در همین رابطه یک عضو شورای شهر شیراز با ارسال نامه ای به استانداری فارس خواستار ایجاد کمیته ای حقیقت یاب برای بررسی صحت پارازیت در برخی مناطق شیراز شد. ایمانیه، رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این باره گفت: وجود امواج و پارازیت که اخیرا مطرح شده است، تکذیب می شود و با انجام تحقیقات مستمر اگر آثار مخرب مشاهده شود، بلافاصله آن را مطرح خواهیم کرد.
تکذیب تحقیقات در مورد پارازیت
رئیس بخش فیزیک دانشگاه شیراز با اشاره به مطالب منتشر شده در فضای مجازی بیان داشت: استادان و دانشجویان این بخش تاکنون برای سنجش میزان پارازیت ها و امواج در شیراز طرح مطالعاتی خاصی نداشته اند و پیام های فضای مجازی که به مطالعات دانشگاه شیراز در این زمینه استناد می کند اصالت ندارد و تکذیب می شود.
تذکر نمایندگان شیراز
نماینده مردم شیراز در مجلس گفت: شیوع سردرد به ویژه در غرب شهر، مردم را نگران کرده و ادامه این روند سلامت مردم را به مخاطره می اندازد. علی اکبری طی تذکر شفاهی خود در جلسه علنی مجلس خاطرنشان کرد: هیچ کس پاسخگوی معضل پارازیت ها در شیراز نیست؛ نه وزیر کشور، نه وزیر ارتباطات و نه وزیر بهداشت پاسخ روشنی در این باره نمی دهند و این پارازیت ها باعث شیوع سردرد، اختلال در شبکه همراه، تلویزیون و مشکلات محیطی شده است. به گزارش ایسنا، او افزود: در غرب شیراز مردم به دلیل مشکلات ناشی از پارازیت ها در بسیاری از مسائل زندگی دچار مشکل شده اند و لازم است مسئولان اقدامات لازم در این زمینه صورت دهند. همچنین مسعود رضایی نماینده دیگر شیراز در تذکری به وزیر ارتباطات و وزیر بهداشت بر لزوم ارائه توضیح در مورد علت افزایش امواج پارازیت در شیراز به ویژه در غرب شهر که باعث به خطر افتادن سلامت مردم و ایجاد سردردهای فراوان شده است، تاکید کرد. به گزارش تابناک، هنوز هیچ منبع رسمی وجود پارازیت و خطرات آن بر روی سلامتی مردم شیراز را تایید نکرده است اما محققان می گویند امواج الکترومغناطیسی اثرات مخربی روی بدن انسان دارد. مدتی پیش پژوهشگران مرکز «سم شناسی آمریکا» اعلام کردند که تشعشعات تلفن همراه بر روی بدن انسان اثرات منفی دارد اما فشار شرکت های بزرگ تلفن همراه باعث شده تا این مرکز نتایج تحقیقات را به صورت رسمی اعلام نکند.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
زمان انتشار: پنجشنبه ۱۶ دي ۱۳۹۵ | ۱۴:۳۷