طعم شیرین کار خیر؛ از تهران تا اصفهان

میثم منزوی
یک جوان مقیم تهران، 10 کودک بدسرپرست اصفهانی را تحت پوشش بیمه عمر و سرمایه گذاری قرار داد
 اصفهان امروز: یک جوان مقیم تهران، 10 کودک بدسرپرست اصفهانی را تحت پوشش بیمه عمر و سرمایه‌گذاری قرار داد

تلفن دفتر روزنامه زنگ می‌خورد و یکی از شهروندان خبری را اعلام می‌کند که تقاضا دارد رسانه‌ای شود. مانند خیلی از شهروندان دیگر که گوش و چشم رسانه‌ها هستند اما این بار داستان کمی متفاوت است. مجید جابر زاده مدیرعامل نمایندگی اصفهان بیمه آرمان با شور و هیجان خبر از کار خیری می‌دهد که نه می‌خواست نام خودش و نه نام فرد خیر ذکر شود و تنها به دنبال رسانه‌ای شدن این عمل و فرهنگ‌سازی برای مردم نصف جهان بود. خبر این است، بیمه عمر برای 10 کودک بی‌سرپرست و بد سرپرست اصفهانی به مدت 20 سال توسط یک خیر جوان تامین شد تا درنهایت سرمایه‌ای باشد برای آینده این کودکان.
میثم منزوی، جوانی سی ساله است که در اصفهان متولد شده ولی در حال حاضر در تهران سکونت دارد، او از دوستان قدیمی جابر زاده است و ظاهرا سابقه کار خیرش به سنین خیلی پایین‌تر برمی‌گردد. آنقدر در زندگی‌اش کار خیر انجام داده که اکنون می‌توان به‌عنوان یک مشاور امور خیریه از تجربیاتش بهره‌مند شد. علی‌رغم میل باطنی‌اش تن به این مصاحبه داد تا لااقل در لابه‌لای چشم هم‌چشمی‌های افراد متمول و به رخ کشیدن ماشین و ویلا و خوش‌گذرانی‌هایی که در صفحات مجازی عکس‌هایش را به‌وفور دیده‌ایم، در انجام هزینه‌های کار خیر نیز فرهنگ‌سازی شود. شاید این چشم و هم‌چشمی‌ها این بار در کار خیر انجام شده و دل جماعتی با آن شاد شود. چراکه نه؟!
آینده کودکان را بسازیم
منزوی هدفش از کارهای خیری که انجام داده را رفع مظلومیت کودکان عنوان می‌کند و می‌گوید: از سنین پایین پول‌توجیبی‌هایم را جمع می‌کردم و برای کودکان نیازمند لوازم تحریر می‌گرفتم، چراکه خاطره‌ای در ذهنم مانده است از کودکی که به مادرش اصرار می‌کرد دفتری را برایش بخرد اما مادر توان مالی آن خرید را نداشت. جرقه کمک به کودکان از آن خاطره در ذهنم زده شد و در حد توانم شروع به فعالیت کردم. تا اکنون نیز در چندین و چند موسسه خیریه در شهرهای مختلف اقداماتی برای کمک به کودکان داشته‌ام. اما بحث بیمه از زمانی شروع شد که احساس کردم این بچه‌ها در طول مدتی که بزرگ می‌شوند به لحاظ مواد غذایی و پوشاک و نیازهای اولیه تحصیل و غیره به‌نوعی تأمین می‌شوند اما این کمک‌ها گذری است و زمانی که این بچه‌ها به سنین 20 تا 30 سال برسند دیگر نه غرورشان اجازه کمک پذیرفتن می‌دهد و نه اینکه کمک‌های گذری به دردشان می‌خورد بلکه سرمایه‌ای نیاز است تا به پشتوانه آن بتوانند ادامه تحصیل داده ازدواج کنند و یا به اشتغال مشغول شوند.
این خیر جوان ادامه می‌دهد: من کودکان را از سنین پایین انتخاب می‌کنم به‌طوری‌که در پایان قرارداد بیمه به سنی رسیده باشند که نه آن‌قدر کوچک و جوان و خام باشند که سرمایه‌شان را به باد بدهند و نه آن‌قدر سنشان بالا باشد که فرصت‌هایشان ازدست‌داده باشند بلکه در برهه‌ای از زمان قرار داشته باشند که عقل و درایت استفاده و مدیریت این سرمایه را در زندگی‌شان داشته باشند و از آن به بهترین نحو استفاده کنند.
شادی کودکان، شادی جامعه است
منزوی بیان داشت: درصدد بودم برای کودکان اصفهانی و محل تولدم نیز فعالیتی انجام دهد که البته تا پیش‌ازاین تعدادی کودک در تهران را تحت پوشش بیمه عمر پاسارگاد قرار داده بودم، با توجه با شناخت قبلی از آقای جابر زاده و پس از تحقیقاتی که در مورد بیمه آرمان داشتم، نیت به بیمه عمر 10 کودک بی‌سرپرست گرفتم اما درنهایت شناسنامه 11 کودک آورده شد و احساس کردم تقدیر چنین بوده است که این تعداد بیمه شوند. بنابراین هر 11 نفر را مورد پوشش بیمه قراردادیم که از 7 تا 12 سال سن داشتند. میثم منزوی در انتها می‌گوید: امروز موفق به دیدن این بچه‌ها نشدم اما مسئولین گفتند که این بچه‌ها ظاهراً فوتبال بازی می‌کنند و نیاز به لباس ورزشی دارند بنابراین تصمیم دارم دریکی دو ماه آینده که به اصفهان آمدم برایشان هم لباس تهیه کنم و هم فوتبال بازی کنم. خوشحالی این بچه‌ها خوشحالی من است و همواره در کارهایی که خداوند لیاقت انجامشان را به من داده تنها تقاضای سلامتی پدر و مادرم را داشته‌ام. هرروز به خود می‌گویم اگر امروز آخرین روز زندگی‌ام باشد چه‌کارهایی انجام می‌دهم و با این تفکر دوست دارم کاری کنم تا اثراتش بعد از مرگ من هم باقی بماند. مدیرعامل نمایندگی اصفهان بیمه آرمان که کار خود در این موسسه را از سال 91 آغاز کرده است می‌گوید: دلیل اینکه تصمیم به اخذ نمایندگی این بیمه را داشتم سرمایه‌گذاران متعدد و هلدینگ مانندی بود که از بیمه آرمان حمایت می‌کرد و خیالم از این بابت راحت بود که در صورتی بروز هر مشکل، لااقل تعداد سرمایه‌گذاران و سهام داران حامی بین بیمه آنقدر زیاد است که باعث می شود برای سرمایه مردم اتفاق ناخوشایندی رخ ندهد.
بیمه عمر و سرمایه گذاری، شیوه جدید انجام کار خیر
مجید جابر زاده اظهار می‌کند: پس از استقبال آقای منزوی و درخواستی که برای تأمین بیمه عمر برای کودکان نیازمند داشتند از بهزیستی تقاضا کردیم که 10 نفر از نیازمندترین کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرستشان را به ما معرفی کنند که درنهایت ما را به بهزیستی واحد هرند معرفی کردند. در این بخش کلاً 11 کودک بی‌سرپرست و بد سرپرست وجود داشتند که آقای منزوی تصمیم گرفتند هر 11 کودک را تحت پوشش بیمه عمر قرار دهند. وی اضافه می‌کند: برای 11 قرارداد منعقد شده، مبلغ 4 میلیون تومان برای یک سال پرداخته شد که در هر سال 10 درصد به این مبلغ اضافه می شود. ضمن اینکه در صورت فوت یا ناتوانی بیمه کننده در هر زمان، مبلغ پرداختی با سودش به کودک بیمه شده پرداخته می شود و امکان برداشت آن وجود خواهد داشت. هم چنین در صورت فوت بیمه شده طی این سال ها، تمام مبلغ تا آن تاریخ به محل صندوق مشارکت های مردمی بهزیستی واریز خواهد شد تا دیگر نیازمندان امکان استفاده از آن را داشته باشند. جابر زاده در خصوص پیگیری رسانه‌ای شدن این خبر می‌گوید: درست است که خیلی ها دوست ندارند از کار های خیرشان کسی باخبر شود اما فعالیتی که آقای منزوی کرد هم تازه بود و هم تاثیر گذار. در استان اصفهان ثروتمندان زیادی وجود دارد که هموراه به مناسبت های مختلف در زمینه امور خیریه فعالیت هایی دارند اما اینکه کاری انجام شود که برای این نیازمندان ماندگار و تاثیر گذار باشد مهم است. ضمن اینکه فرهنگ شهرما بالاتر از این است که بگذاریم فقط در حد فعالیت های گذری و مقطعی حرف از کار خیر باشد و یا اینکه اصطلاحاً در راستای گداپروری افراد فعالیت شود. ما بایستی کارهایی انجام دهیم که یا کارآفرینی برای نیازمندان باشد و یا مانند همین بیمه ها، سرمایه‌ای ماندگار برای آینده کودکان نیازمند تأمین کنیم. میزان هزینه این کار نیز در لحظه به چشم نمی آید و رقم چندانی نیست اما در یک مدت طولانی می‌تواند پس انداز چشم گیری باشد که مسیر زندگی یک
فرد را تغییر می‌دهد.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
زمان انتشار: سه شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۱