عواملی كه سبب شد تا محسن حججی شهید شود/ پشت صحنه یك شهادت

درد های این زمانه تمامی ندارد و هر روز باید خبرهایی را تحمل كنیم كه دل را خون می كند. از كشتن كودكان وطن گرفته تا شهادت مردان خدا در آن سوی مرزها، همه آزردگی هایی را به همراه دارد كه با هیچ مرهمی التیام نخواهد یافت و روح آدمی را مجروح می كند.

زخمی كه هرقدر نیز تلاش می كنی تا جدی نگیری، باز سوزشش ذهنت را رها نمی كند. میان تمام اخبار ریزودرشتی كه این روزها فضای مجازی و حقیقی را درگیر خود كرده است، واقعه ای اطلاع رسانی شد كه ناگهان نه تنها سراسر ایران، بلكه خارج از مرزها را نیز تحت تاثیر قرار داد.

به گزارش نامه نیوز، خبر، شهادت یكی از نیروهای ایرانی در آن سوی مرزها بود. بی شك همه مردم، چهره مقتدر او را هنگامی كه در دستان یك مفلوك تروریست اسیر است و زمان شهادت او را در این روزها مشاهده كرده اند، ولی شاید كمتر كسی بداند كه دلیل اسارت این سرداررشید اسلام چیست. شهیدمحسن حججی، از پاسداران لشکر زرهی ۸ نجف اشرف و از هم ولایتی های احمدكاظمی یعنی نجف آبادی است. او دوشنبه هفته گذشته در قالب ماموریت های پاكسازی تروریست های داعشی در منطقه الجمونه نزدیک مرز تنف (مرز عراق،اردن و سوریه) به اسارت رسید و بعد از چند روز سربریده شد و به كاروان شهدا ملحق شد. ماجرا از آن قرار بود كه منطقه مذكور چند روز توسط گردان های سیدالشهدا(ع) وابسته به حشد الشعبی عراق به كنترل در آمد اما آمریكایی ها كه مدت ها این منطقه در اختیارشان بود، توسط جنگنده های خود این بخش را بمباران كردند كه در این میان، حدود ۴۰ رزمنده شهید شدند و در بین آنان ۷ ایرانی نیز حضور داشتند و شهید حججی نیز به اسارت گرفته شد.

پیشینه جنایت

اما این منطقه مدت ها مركز درگیری های فراوانی بود. اواخر خرداد امسال«خبرگزاری اعماق» وابسته به داعش خبر داد که عناصر این گروه تروریستی در حمله ای غافلگیرانه به نیروهای عراقی در نزدیکی «تنف» به نیروهای مقاومت ضربه زده اند.آن ها مدعی شده بودند كه موفق شده اند 17 نیروی عراقی را به قتل برسانند و 31 خودرو و دیگرتجهیزات نظامی را منهدم کنند. اما در همان زمان یک منبع عراقی گفته بود که «درگیری و مقابله شدید بود و حشد الشعبی توانست حمله را دفع كرده و خسارت جانی و مادی به داعش وارد کند».

البته قبل تر از آن نیز یعنی در اوایل خرداد، دولت اسد اعلام کرد به مرزهای عراق در شمال تنف رسیده است. برخی، دلیل این درگیری ها را اهمیت رسیدن ارتش های سوریه و عراق در نقطه مرزی در شمال تنف می خوانند. گذرگاهی كه می تواند راهرویی برای تردد نیروهای مقاومت باشد؛ اما یك سالی است كه نیروهای آمریكایی در این منطقه حضور داشتند و سعی می كردند كه نگذارند تا نیروهای مخالف تروریست ها و حامی اسد، در این منطقه فعالیت داشته باشند و حتی سلاح های سنگینی موردنیاز را به مبارزان ضد تروریست برسانند.

سیطره آمریكا در یك منطقه

از طرفی یكی از رسانه ها در تاریخ 25 خرداد با گزارشی خطرهای احتمالی حضور آمریكا در این منطقه راگوشزد كرد و نوشت كه شبه نظامیان مخالف دولت سوریه از گسترش دامنه حضور نظامیان آمریکایی در صحرای جنوب شرق سوریه خبر می دهند. رویترز اعلام كرده بود در حالی شبه نظامیان سوری مدعی شدند که نظامیان آمریکایی مستقر در جنوب شرق سوریه، دامنه حضور خود را در این مناطق گسترش داده اند كه خطر تقابل مستقیم نظامی بین نیروهای مورد حمایت آمریکا و ایران به شدت افزایش یافته است. این رسانه نوشته بود كه نیروهای ویژه آمریکایی از سال گذشته تاکنون در منطقه راهبردی تنف در مرز عراق و سوریه مستقر شده اند و در حال کمک! به شبه نظامیانی هستند که قصد بازپس گیری این منطقه را از تروریست های داعش دارند؛رقابت شدیدی بین شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا و نیروهای مورد حمایت دولت سوریه برای تصرف این مناطق از دست تروریست های داعش وجود دارد. در آن زمان نیز جنگنده های ائتلاف آمریکایی بارها مواضع نیروهای مورد حمایت دولت سوریه را در این مناطق هدف قرار داده اند.جیمز ماتیس، وزیر دفاع آمریکا تاکید کرد كه حملات اخیر هوایی آمریکا علیه نیروهای دولتی سوریه طی هفته های گذشته، دفاع از خود بوده و ایالات متحده همه تدابیر لازم برای محافظت از نیروهایش در سوریه را اتخاذ می کند. ایالات متحده در همان زمان، یک فروند پهپاد نیروهای دولتی سوریه را که به سوی نیروهای ائتلاف آمریکایی شلیک کرده بود، سرنگون کردوهمان روز آمریکا، دو کامیون نیروهای دولتی سوریه در نزدیکی شهر التنف در جنوب این کشور را هدف قرار داد.

تنف زیر ذره بین

این منطقه از لحاظ راهبردی به حدی اهمیت دارد كه سه مسئول نظامی آمریکایی فاش کردند ارتش این كشور، سامانه موشک انداز پیشرفته با تحرک سریع از نوع هیمارس« HIMARS » را از اردن به داخل خاک سوریه منتقل کرده است. گفتنی است ارتش آمریکا این سامانه موشک انداز را در نزدیک پایگاه آموزشی ائتلاف تحت فرماندهی آمریکا در منطقه مرزی تنف در مرز سوریه با اردن مستقر کرد.نیروهای آمریکایی پیشتر از این، موشک هایی را از پایگاه های آمریکایی موجود در مرز اردن و ترکیه با سوریه برای حمله به اهداف گروه تروریستی داعش استفاده کرده بودند.

قلمروی درگیری

رایان دیلون، سخنگوی نیروهای ائتلاف موسوم به ضد داعش بعد از درگیری ها در سخنانی گفت: نیروهای آمریکایی هیچ پایگاه نظامی جدیدی در سوریه احداث نکرده اند. ولی برخی از نیروهای ائتلاف، عملیات های گشت زنی و آموزشی را با شبه نظامیان مستقر در خارج از منطقه تنف به طور مشترک انجام داده اند.اما سخنگوی شبه نظامیان مورد حمایت آمریکا نیز در آن بازه زمانی از فعالیت های آمریكایی ها در منطقه مورد مناقشه خبر می دهد و می گوید:« نیروهای ویژه آمریکایی، هم اکنون در حال گشت زنی در 100 کیلومتری تنف هستند. نیروهای ویژه بیشتری در حال استقرار در تنف و پایگاه جدید موسوم به زکف هستند و تسلیحات بیشتری به شبه نظامیان تحویل داده شده است».وی در آن بازه می گوید:« ماه هاست که مطالعه برای احداث پایگاه نظامی جدید انجام ولی اکنون به یک پایگاه رسمی تبدیل شده است.باید اشاره شود كه گذرگاه الولید نیز که یک گذرگاه استراتژیک سوریه در مسیر اتوبان بغداد - دمشق به حساب می آید در نزدیکی تنف واقع شده است».

نقطه صفر راهبردی

تنها چند روز بعد از این درگیری ها کوروش احمدی،کارشناس روابط بین الملل با درج مطلبی در روزنامه شرق، تنف و جنوب شرق سوریه را «جدیدترین نقطه بحران در منطقه» می خواند و می گوید:«در شرایطی که روند عقب نشینی و نابودی داعش در سوریه سرعت گرفته، تلاش ها برای پرکردن خلأ ناشی از آن نیز رو به افزایش نهاده و از جمله موجب شده به ناگاه، جنوب شرقی سوریه به یکی از حساس ترین و مخاطره آمیزترین صحنه های تقابل در منطقه تبدیل شود. در نتیجه، در بیش از یک ماه گذشته، این منطقه عرصه برخوردهایی بین نیروهای حامی دولت سوریه و نیروهای سوری تحت حمایت آمریکا بوده است. حمله آمریکا در هجدهم می، به واحدهایی که ادعا می شد به پادگان تنف نزدیک می شدند؛ ٩ روز قبل از آن حمله نیروهای سوری به مواضع شورشیان در منطقه؛ ادعای سرنگونی دو پهباد مسلح ساخت ایران از سوی آمریکا در ٧ و ٢٠ ژوئن؛ ادعای آمریکا مبنی بر سرنگونی یک هواپیمای سوری که گویا به «نیروهای دموکراتیک سوریه» (نیرویی مرکب از کُردها و عرب ها که با کمک آمریکا علیه داعش می جنگد) حمله کرده بود؛ شلیک 6 موشک ایرانی به شهر دیرالزور که در تصرف داعش است؛ اعلام روسیه مبنی بر تعلیق برنامه هماهنگی با آمریکا برای اجتناب از برخوردهای تصادفی هوایی و هشدار به آمریکا درباره ورود هواپیماهای آمریکایی به منطقه عملیاتی روسیه یعنی غرب رود فرات، برخی از این موارد تنش زا بوده اند».

پیشینه حمله جنگنده های آمریكایی

اشاره كنیم مانند حمله ای كه به تنف صورت گرفت و سبب شهادت حججی و جمعی از رزمندگان شد، اندكی قبل نیز انجام شده بود و جنگنده های ائتلاف ادعایی آمریکا علیه داعش، روز 28 اردیبهشت به یک کاروان ارتش سوریه و نیروهای هم پیمان آن ها که در حال پیشروی در شمال غرب منطقه تنف بودند، حمله کردند. جایی كه نیروهای ویژه آمریکایی و انگلیسی مدعی هستند عناصر محلی را برای مقابله با «داعش» آموزش و به آن ها مشاوره های نظامی می دهند.

ردپای روسی

اما نكته مهم اینجاست كه این نوع حملات در منطقه ای انجام می شود که در توافق آمریکا و روسیه «منطقه عدم برخورد» شمرده شده است وهر دو طرف از اقدام نظامی در آن منع شده بودند.سیاستی در منطقه آتش بسی كه سران این دو كشور در اجلاس (جی20) آن را علنی كرده بودند و بی شك دولت سوریه نیز از آن خبر داشت. نكته قابل تامل این است كه در دوران حمله جنگنده های آمریكایی به تنف، پنتاگون مدعی شده پیش از حمله، موضوع را به اطلاع مرکز ارتباطات نیروهای روسی در سوریه رسانده بود؛ اظهاراتی که از سوی مسکو رد شد.

زنگ خطری كه توجهی به آن نشد

اندكی بعد از حمله نخست، جف دیویس، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا اعلام كرد: «ما همچنان شاهد تجمع نیروهای هم پیمان ارتش سوریه هستیم و در این باره نگرانیم». وی همچنین اضافه کرد که جنگنده های ائتلاف در روزهای گذشته با پرتاب اعلامیه به نیروهای هم پیمان ارتش سوریه هشدار داده اند که از مناطق کاهش تنش، دور شوند. سخنگوی پنتاگون گفته بود: «شاهد گشت زنی آن ها در مناطق مجاور ناحیه کاهش تنش ، حوالی مرکز آموزش التنف هستیم». وی اضافه کرد مشخص نیست که نیروهای ایرانی نیز در این منطقه حضور دارند یا خیر، اما نیروهای حاضر، «دست کم به وسیله تهران، تقویت شده اند». سخنرانی این مقام ارشد نظامی آمریكا سبب شد تا خبرگزاری فرانسه اعلام كند كه این ادعای پنتاگون احتمال حمله مجدد جنگنده های ائتلاف به نیروهای هم پیمان ارتش سوریه را افزایش می دهد . ولی با این حال چرا توجهی به این ادعا یا هشدار نشد، مشخص نیست.

و بازهم خوش خیالی

اندكی بعد از حمله هوایی نخست آمریكا به تنف، خبرگزاری تسنیم (از رسانه های نهادهای خاص) در آن زمان با انتشار مطلبی مدعی شد:«کارشناسان می گویند با توجه به آغاز عملیات نظامی ارتش سوریه در محور شرقی فرودگاه نظامی «سین»، در حومه شرقی ریف دمشق به سمت گذرگاه مرزی تنف بین عراق و سوریه و تاثیر این حضور بر نبردهای دفاعی و باز محور مقاومت در منطقه، حمله دو هفته پیش جنگنده های ائتلاف، حمله ای قابل پیش بینی بود و حتی در آن تاخیر صورت گرفته بود. پیشروی ارتش سوریه به سمت مرزهای شرقی، به موازات عملیات «الحشد الشعبی» عراق به سمت مرزهای غربی این کشور در راستای مبارزه با داعش، موازنه های قدرت جدیدی را بر طرف های بین المللی و منطقه ای حامی گروه های تروریستی تحمیل می کرد. اولین موازنه از موازنه های جدید، «عرض اندام نظامی» و« نمایش اقتدار ارتش عراق و سوریه» بود که شکستی بزرگ برای آمریکا شمرده می شد که از زمان تشکیل «ائتلاف نظامی بین المللی» نه تنها از ثبت حتی یک پیروزی مقابل داعش و پروسه مبارزه با «تروریسم» عاجز مانده ، بلکه داعش را به دستاویزی برای حضور نظامی درسوریه و عراق تبدیل کرده بود.از سویی، پیشروی ارتش سوریه و الحشد الشعبی عراق درحالی به سمت مرزهای مشترک ادامه دارد که آمریکا هنوز نتوانسته، جایگزینی برای داعش درحال احتضار در استان های الانبار و نینوای عراق و استان های رقه و دیر الزور و شرق حمص سوریه بیابد».

اشتباهاتی كه جان می گیرد

یك روز خان طومان وامروز تنف؛ طیفی از بهترین بندگان خدا به دلایل مختلف جان خود را از دست می دهند و برخی فقط با تقسیم تقصیر، به بریده شدن سر حقانیت نظاره می كنند. گردن كلفت جهانی(روسیه) كه منافع خود را دنبال می كند نیز فقط گاهی اعلام می كند كه قابل قبول نیست.آری، قابل قبول نیست جوانان ایرانی كه برای حفظ امنیت مرزهای كشورش به صدها كیلومتر آن طرف تر از مرزهای ایران رفته اند، با اشتباهات محاسباتی برخی سیاست مداران جان خود را از دست بدهند. قابل قبول نیست كه روسیه هرجا منافع او حكم می كند، با آمریكا باشد و پشت ایران را خالی كند. قابل قبول نیست كه مانند عملیات كربلای 4 عزیزترین مردان خدا با دستان بسته شهید شوند و هزاران غیر قابل قبول دیگر كه در این میان دل را می آزارد.

خودبرتربینان انحرافی

بیشتر از همه این دردها، حماقت های جریانی خودبرتربین بلای جانست. جریانی كه تصور می كند شهدا و شهادت در سیطره فكری آن ها خلاصه شده است و هركس به بازی های سیاسی شان توجهی ندارد، از این میدان به دور است.بی شك آن ها نیز در شهادت این عزیزان، تقصیر دارند و دست شان آلوده به انحرافی است كه در اذهان ایجاد می كنند. مشخص نیست كه چرا این جریان در تلاش است تا شهدا،ایثار و فداكاری را از ملت دور و به یك تفكر خلاصه كند ولی ای كاش بزرگان شان، آن ها را از خواب غفلت بیدار كنند و جلوی این رویه غلط را بگیرند.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید و یا بر روی دکمه‌ی "گزارش خطا" که در زیر همین متن قرار دارد کلیک کنید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۱
  • ۰

در صورت تمایل، نظر خود را ثبت کنید:

تایید نظر شما و یا پاسخ سایر کاربران به نظر شما، به ایمیلتان ارسال خواهد شد.