قرص ترانکوپین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

ترانکوپین نوعی داروی خواب آور است که برای درمان اختلال خواب و همچنین اختلال دوقطبی تجویز می شود.از عوارض قرص ترانکوپین سرگیجه،تب و سردرد است
هیچ چیز به اندازه یک خواب عمیق و راحت شبانه خستگی کار روزانه را از تن بیرون نمی کند. اما گاهی با وجود خستگی زیاد به خواب نمی رویم و درواقع در میزان خواب و ساعات آن اختلال به وجود می آید. در این موارد افراد به سراغ داروهای خواب آور می روند. یکی از این داروها ترانکوپین است. اگر شما هم به تازگی مصرف این دارو را آغاز کرده و یا قصد استفاده از آن برای رفع اختلالات خواب را دارید این مقاله را دنبال کنید تا با موراد مصرف و عوارض احتمالی آن آشنا شوید.
قرص ترانکوپین - ترانکوپین چیست - داروی خواب آور

قرص ترانکوپین چیست و در چه مواردی مصرف می شود؟

این دارو با دوز 25 و 100 ... تا 250 میلی گرم وجود دارد که باعث خواب می شود و برای درمان بی خوابی استفاده می شود ولی علت بی خوابی باید مشخص شود و اگر آن علت تشخیص داده نشود مثل مشکلات هورمونی و مشکلات اضطراب اگر ادامه پیدا کند مشکل خواب فرد با داروی خواب آور برطرف نخواهد شد و داروی خواب آور تاثیری نخواهد داشت. علاوه بر رفع اختلالات خواب این دارو در افراد دارای اختلال دوقطبی هم تجویز می شود.

عوارض مصرف ترانکوپین

از آن جایی که با مصرف هر دارویی احتمال بروز عوارض در بدن فرد مصرف کننده وجود دارد این دارو هم از این قاعده مستثنی نیست. سرگیجه، تب، سردرد، گوش درد، فارنژیت، رینیت، بی اشتهایی، یبوست، خشکی دهان، لکوپنی، افزایش وزن، افزایش سرفه و تعریق را می توان از عوارض مصرف این دارو دانست.

چگونگی مصرف

برای هر شخصی باید دوز مشخص آن داده شود تا برای فرد اثرگذار باشد.اگر بی خوابی شما ناشی از افسردگی باشد با داروی ترانکوپین بی خوابی شما درمان نخواهد شد ولی اگر صرفا مشکل شما یک بی خوابی مفرد باشد با تغییر دوز دارویی مشکل بی خوابی تان برطرف خواهد شد.

نحوه مصرف این دارو در بیمارن مختلف متفاوت است. برای درمان علائم و نشانه های اختلالات سایکوتیک در ابتدا 25 میلی گرم از راه خوراکی و 2 بار در روز تجویز شده و افزایش دوز به میزان 25-50 ، 2 یا 3 بار در روز از راه خوراکی در فواصل 2 تا 3 روزه صورت می گیرد. توجه داشته باشید که ماکزیمم دوز مصرفی 800 میلی گرم می باشد. همچنین برای درمان کوتاه مدت حملات مانیک حاد در اختلال دوقطبی در ابتدا 50 میلی گرم از راه خوراکی 2 بار در روز و سپس افزایش دوز به میزان 100 میلی گرم در روز در 2 دوز تقسیم شده و ماکزیمم 200 میلی گرم از راه خوراکی 2 بار در روز 4ام صورت می گیرد. دوز معمول 400 تا 800 میلی گرم در روز می باشد.

گردآوری: مجله اینترنتی ستاره

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
زمان انتشار: چهارشنبه ۲۰ ارديبهشت ۱۳۹۶ | ۲۳:۲۶