قضات با وجود ابهامات بسیار در پرونده ،ختم دادگاه بنیتا را اعلام کردند

جلسه دوم دادگاه بنیتا در شرایطی شروع شد که دیروز یک متهم دیگر را هم دستگیر کردند که امروز در دادگاه حاضر شد.

به گزارش گروه خبر خبرگزاری برنا، جلسه دوم دادگاه بنیتا در شرایطی شروع شد که دیروز یک متهم دیگر را هم دستگیر کردند که امروز در دادگاه حاضر شد. حدود ساعت 9:30 دادگاه آغاز شد.ابتدا  قاضی محمدی کشکولی در رابطه با متهم ردیف چهارم احمد.د اظهار کرد: این فرد به‌عنوان یکی از افراد در صحنه سرقت به اتفاق دو همدستش در محل ربایش و سرقت خودرو حضور داشته و به لحاظ اینکه همزمان با این افراد دستگیر نشده بود، تحقیقات تکمیل نشده و پرونده در مرحله رسیدگی در دادسرا است و در این مرحله چون هنوز موارد دادسرایی و کیفرخواست صادر نشده است این فرد به‌عنوان مطلع در دادگاه حضور دارد.

*توضیحات متهم ردیف چهارم

متهم ردیف چهارم در جایگاه حضور یافت  و گفت : آن شب مهدی  به من زنگ زد که من در خاوران بودم،‌با هم در میدان آقا نور ساعت 5 صبح قرار گذاشتیم. مهدی به من گفت که برای تهیه جنس پیش محمد برویم، در بین راه مهدی بهانه آورد که محمد جوابم را نمی‌دهد. ساعت 9 صبح روز حادثه به آرایشگاهی رفتم. هنگامی که از آرایشگاه خواستم خارج شدم مهدی با من تماس گرفت و پیشم آمد و از من تقاضای 3 هزارتومان پول کرد که آن پول را به پیک موتوری داد. تا مسیری او را به خانه رساندم. در بین راه مهدی با محمد صحبت کرد، از مهدی پرسیدم چه شده است گفت محمد ماشین روشن را دزدیده است. من بعد از آن اتفاق دیگر او را ندیدم و 38 روز در کمپ بودم.

قاضی : شما چرا به بچه کمک نکردید؟

متهم: من ماشین را ندیدم بچه را هم ندیدم. روحم خبرندارد که این اتفاق افتاده است.

قاضی: گفتی اعتیاد به مواد مخدر نداری.

متهم: آن موقع داشتم اما به‌خاطر قولی که به خانواده‌ام داده بودم به کمپ رفتم، دیروز به خواهرم زنگ زدم و گفتم که ترک کرده‌ام . خواهرم گفت مأمورها دنبالم هستند و خودم را معرفی کردم.

*توضیحات مطلع پرونده

در ادامه رسیدگی طالب نظری پوربه عنوان مطلع در جایگاه قرار گرفت و گفت: بنده از اینکه فرد متهم مرتکب سرقت خودرو شده است اصلا اطلاعی نداشتم. چون اگر به من می‌گفت من موضوع را سریعاً به آگاهی اطلاع می‌دادم.

*توضیحات جانشین پایگاه 11 تهران بزرگ

قاضی کشکولی در ادامه رسیدگی به این پرونده از سرهنگ فلاح خواست که به عنوان مطلع در جایگاه حاضر شده و به توضیح نحوه تعقیب متهمین بپردازد.

سرهنگ فلاح در این خصوص گفت: در تاریخ 29/4/96 به محض دریافت اخبار موضوع در دستور کار قرار گرفت و بلافاصله تیم حادثه به محل سرقت اعزام شدند.

وی افزود: با توجه به اینکه موضوع پرونده از حساسیت برخوردار بود از تمام امکانات برای شناسایی و دستگیری سارقین استفاده کردیم.

سرهنگ فلاح بیان کرد: با توجه به اینکه در مسیر سرقت یک دوربین وجود داشت که البته کیفیت مطلوب را نداشت اما با بررسی فیلم آن هویت متهم برای ما احراز شد که باعث شد ما بتوانیم برای دستگیری وی اقدام کنیم.

این مطلع در خصوص پارک خودرو در کنار جاده عنوان کرد: پس از اینکه خودروی رها شده درکنار جاده شناسایی شد. بلافاصله به این محل اعزام شدیم که در آنجا خودرو را در زیر یک درخت که در کنار یک ساختمان بود مشاهده کردیم متاسفانه دربهای ماشین کاملا بسته و شیشه‌های آن بالا بود.

سرهنگ فلاح در پاسخ به قاضی مستشار دادگاه مبنی بر اینکه در گزارشات آمده است که یک مامور راهور خودروی سرقتی را در زمان تردد مشاهده کرده است. چرا در این خصوص اقدامی نشده بود؟ گفت: بله، بنابر گزارشات یک مأمور راهور خودرو را در مسیر مشاهده می‌کند و موضوع را گزارش می‌دهد. البته این مشاهده 10 دقیقه قبل از اعلام پلیس مبنی بر سرقت خودرو بوده است اما مأمور راهور خودرو را تعقیب کرده که به خاطر اینکه خودرو سرقتی نسبت به تغییر پلیس حساس نشود با کمی فاصله از آن حرکت می‌کرده است اما خودرو متهم در دو راهی قیامدشت به سمت تهران باز می‌گردد.

قاضی مستشار دادگاه از سرهنگ فلاح به عنوان مطلع پرسید: باتوجه به اینکه این خودرو مدت طولانی درکنار جاده پارک بوده است چرا گشت به محل برای شناسایی آن اعزام نشده است؟

سرهنگ فلاح گفت: با توجه به حساسیت پرونده ما همه توان و نیروهای خود را برای شناسایی خودرو به کار بستیم اما در خصوص پارک این خودرو درکنار جاده، باید گفت: متأسفانه محل پارک خودرو محل پرتردد و شلوغی نیست و اگر خودرویی از آنجا عبور کند همه سرعت بالا دارند و احتمال اینکه کسی نسبت به خودرو مشکوک شده و یا بتواند کودک را در آن مشاهده کند کم است. حتی اگر فرد پیاده‌ای از کنار خودرو هم عبور می‌کرد با توجه به کثیف بودن خودرو احتمال اینکه کسی نسبت به وجود کودک در خودرو حساس شود، کم است.

*توضحیات وکیل اولیای دم

در ادامه رسیدگی، کوشا وکیل اولیای دم در جایگاه قرار گرفت و گفت: آقای قاضی من نسبت به دو موضوع سوال دارم. اول اینکه چگونه امکان دارد که در روز دوشنبه جلسه اول برگزار شود و روز سه شنبه متهم ردیف سوم پرونده شناسایی و دستگیر و امروز هم در دادگاه حاضر شود؟ چطور است که تاکنون موفق به دستگیری این متهم نشده بودند ولی طی این دو روز این فرد بازداشت شده است؟ این موضوع جای سوال دارد و باید بررسی شود.

کوشا افزود: آقای احمد د که در حال حاضر به عنوان مطلع در دادگاه حضور دارد بر اساس فیلم‌های دوربین ها بعد ازظهر حادثه بر سر صحنه حاضر می‌شود که هدف او از این کاردریافت اخبار بوده که ببیند اوضاع و احوال چگونه است.

وی عنوان کرد: با توجه به صحبتهای این فرد او درجریان سرقت خودرو بوده است و اگر به موقع این موضوع را گزارش می‌داد می‌شد جان کودک را نجات داد.

وکیل اولیای ادامه داد: سوال من از سرهنگ فلاح به عنوان سرهنگ نیروی انتظامی این است که اقدامات پلیس برای کشف سارق و کودک تا روز سه شنبه چه بوده است؟

*توضیحات وکیل متهم ردیف اول

در ادامه، وکیل متهم ردیف اول ضمن عرض تسلیت به خانواده اولیای دم اظهار کرد: جرائم ناشی از مواد مخدر و مواد روانگردان است که باید جامعه فکر اساسی کند.موکلم صرفاً قصدش سرقت بوده است. بنا  به اظهارات او محل پارک ماشین جای پرتردد بوده و متهم فرض را بر این گذاشته است که در آن حوالی خودرو کشف می‌شود و بچه به آغوش خانواده بازمی‌گردد که متأسفانه این قصد منجر به قتل کودک می‌شود.

در ادامه رسیدگی به این پرونده قاضی محمدی کشکولی در خصوص متهم احسان. ح بیان کرد: این فرد کسی است که محمد پس از اینکه خودرو را با طفل رها می‌کند او را با پراید سفید رنگ که متعلق به پدرش است با کیسه پلاستیک سفید رنگ سوار خودرو کرده و به منزل منتقل می‌کند پرونده این فرد به اتهام خرید و فروش مواد مخدر، تحصیل مال مسروقه در دادگاه کیفری دو انقلاب در حال رسیدگی است در حال حاضر این فرد به‌عنوان مطلع در جایگاه حاضر می‌شود.

*توضیحات متهم ردیف سوم

احسان.ح در خصوص روز حادثه گفت: محمد دوستم است، تماس گرفت و گفت بیا دنبالم، به سمت استخر رفتم و با او تماس گرفتم، هنگامی‌که خیابان استخر را دور زدم از شیشه ماشین به من دست تکان داد، 15 متر جلوتر رفتم و توقف کردم. محمد با کیسه سفید رنگی داخل خودرو شد.من در آگاهی متوجه شدم که بچه داخل خودرو بوده است. ما آن روز باهم به منزلمان رفتیم و من کارت را از مغازه‌دار به مبلغ 98800 تومان خالی کردم و یک گرم شیشه به محمد دادم و با هم مواد مصرف کردیم.

*توضیحات وکیل  متهم ردیف دوم

در ادامه این دادگاه وکیل  متهم ردیف دوم در دفاع از موکل خود گفت: در خصوص معاونت در سرقت توسط موکل من باید گفت موکل من در این سرقت دارای وحدت قصد نبوده است و به نوعی در عمل انجام شده قرار گرفته است.  ارتباط موکل من با متهم ردیف اول صرفاً به خاطر اعتیاد به مواد مخدر بوده است.

*توضیحات وکیل ردیف دوم متهم ردیف اول

پس از توضیحات قاضی کشکولی وکیل ردیف دوم متهم ردیف اول درجایگاه قرار گرفت و در دفاع از متهم ردیف اول گفت: سابقه سرقت، مصرف مواد مخدر، ترس از دستگیری و ... همه عواملی بودند که باعث شد موکل من کودک را به نیروی انتظامی تحول ندهد. البته وی تمام سعی خود را کرده بود که خودرو را در جایی قرار دهد که خودرو قابل مشاهده و شناسایی باشد. در این راستا متهم خودرو را در جایی پارک کرده است که محل تردد و رفت و آمد و محل برگزاری پنجشنبه بازار بوده است . محل پارک خودرو بین دو استخر واقع شده و محلی برای فروش لباس و میوه بوده است.

این وکیل متهم ادامه داد: بر اساس گزارشات خودرو زیر سایه بدون بنزین و با دریچه باز کولر بوده است. اینها نشان می‌دهد که وی قصد داشته است که جان کودک به خطر نیافتد و وی کوچکترین احتمالی مبنی بر وقوع این حادثه را نمی داده است.

*توضیحات نماینده دادستان

در ادامه شهریاری نمیانده دادستان  نماینده دادستان ابتدا از اطلاع رسانی به خانواده ها گفت که باید متوجه باشند که نباید بچه را در مشانی روشن بگذارند. در ادامه حرف های او گفت که اولیا دم و وکیلشان اعتراض کرده اند چرا محمد وفایی با وجود جرم ،قبلا از زندان آزاد شده است؟ او در ادامه به مدت زمان حبس متهم اشاره کرد و گفت که مراحل قانونی طی شده و او با وثیقه آزاد شده است.

 ناگهان وکیل اولیای دم  معترض شد که ایشان نماینده مدعی العموم هستند یا وکیل متهم ؟ قاضی به وکیل گفت که اعتراض نکند. پدر بنیتا هم ر این لحظه اعتراض کرد که قاضی اجازه ندارد و پدر بینتا فریاد زد که می خواهید ما را از دادگاهخ بیرون کنید؟! در این لحظه مادربزرگ بنیتا هم به طور ایستاده اعتراض کرد که قاضی به او تذکر کرد که اگر بار دیگر تکرار کند او را از دادگاه اخراج خواهد کرد .

شهریاری در ادامه گفت: بر اساس قانون هر کس قصد ارتکاب جرم را داشته باشد و شروع به جرم کند باید متناسب با آن مجازات شود. متهم در اظهارات خود گفته است که من به قصد سرقت خودرو وارد خودرو شده‌ام اما باید گفت که این متهم صرفاً یک سرقت ساده را انجام نداده است بلکه سرقت مقرون به آزار را مرتکب شده است چون پدر مقتوله برای خودداری از سرقت خود را به جلوی ماشین می‌اندازد اما متهم با دنده عقب گرفتن و انجام حرکات مارپیچ به وی آسیب رسانده و از محل متواری می‌شود.

قاضی شهریاری ادامه داد: بر اساس گزارش پزشکی قانونی گرما زدگی و عوارض ناشی از آن علت فوت کودک بوده است و عنصر مادی جرم زمانی اتفاق می افتد که متهم خودرو را در کنار خیابان رها کرده است.

*توضیحات وکیل اولیای دم

پس از اظهارات قاضی شهریاری، کوشا وکیل اولیای دم در جایگاه قرار گرفت و گفت: نماینده دادستان بیشتر به عنوان وکیل متهم حرف می زند که طبق قانون نباید این طور باشد. ایشان در جلسه قبل و در همین جلسه به جای اینکه کیفرخواست را از روی کاغذ بخواند، بیشتر روایت خودشان را مطرح می کنند که این کار قانونی نیست.

وی افزود: متهمین اول و دوم با سرو صدای والدین از حضور کودک در خودرو مطلع شده بودند و حتی پس از سرقت خودرو خود کودک را در ماشین مشاهده می‌کنند.متهم وقتی که اقدام به سرقت خودرو می‌کند صاحب خودرو را که برای ممانعت از این کار روی کاپوت قرار گرفته بود در حدود 50 متر بر روی زمین می‌کشد که در واقع این اقدام وی شروع به قتل بوده است.

کوشا افزود: با توجه به اینکه این کودک مظلوم واقع شده است و ما آمده‌ایم که حق این کودک را بگیریم حتی اگر والدین قرار منع تعقیب را امضا کرده باشند مدعی العموم باید نسبت به وقوع جرم قتل عمد اقدام کند.

*دفاعیات آخر متهم ردیف اول

در ادامه جلسه، متهم ردیف اول در جایگاه حاضر شد و آخرین دفاعیات خود را اعلام کرد.

وی گفت: قصد سرقت خودرو را نداشتم مهدی از من خواست سوار خودروی روشن شوم. سه تا ماشین دارم خودم وسیله دارم، چه لزومی داردکه سرقت کنم.

وی افزود: قتل را قبول ندارم قصدم قتل نبوده است و همچنین قصد سرقت هم نداشته ام.

*دفاعیات آخر متهم ردیف دوم

در ادامه رسیدگی به این جلسه، متهم ردیف دوم به ارائه آخرین دفاعیات خود پرداخت

مهدی ش گفت: زمانی که متوجه شدم به محمد گفتم بچه را تحویل بدهد. من بیشتر از این بلد نبوده ام که کمک کنم. در تابستان درگرمای تابستان یخ کرده بودم می خواستم به خانواده بچه کمک کنم.

او خطاب به خانواده بنیتا گفت: حداقل قاتل بچه را به شما تحول دادم من بیشتر از این نتوانستم کمک کنم.

قاضی خطاب به متهم گفت: آیا صحبتهای طالب و مسعود. ن و اظهارات احسان. ح را که در خصوص شما گفتند را قبول دارید؟

وی گفت: من بیشتر از این نتوانستم کمک کنم. در قیامدشت به محمد زنگ زدم گفتم من با تو دیگر کاری ندارم و مواد هم نمی خواهم با آژانس و تاکسی هر طوری که شده است، بچه را به خانواده اش برسان.

قاضی خطاب به متهم: بعد از اینکه از احمد جدا شدی کجا رفتی؟

متهم: با احمد به سمت قیامدشت رفتم.

قاضی خطاب به احمد  گفت: اظهارات مهدی را تایید می کنی؟

متهم: خیر. آن موقع در آرایشگاه بودم هیچ کدام آنها را ندیدم من فقط تا قیامدشت او را رساندم او منتظر محمد بود.

متهم ردیف دوم درادامه دفاعیات خود بیان کرد: قصد من فقط کمک بوده است نمی دانم چرا دوستان الان پشتم را خالی کردند، من نیسان دارم و شبی سه هزار آشغال می برم که فقط نان حلال برای خانواده‌ام ببرم، مواد می کشیدم اما دنبال دزدی و مال دزدی نرفتم. مادرم سکته کرده و زنم درخواست طلاق داده است آقای قاضی من فقط بند کیف را برداشتم.

وی در آخرین دفاعیات خود مطرح کرد: از خداوند می خواهم که این خانواده به حقش برسد، دوستانم از ترس چون پرونده  قتل بوده است، پشتم را خالی کرده اند.

قاضی ختم رسیدگی به دادگاه را اعلام کرد و گفت: یکشنبه هفته آینده پس از شور با همکاران ، رأی صادر خواهد شد.

*حواشی پایان دادگاه

مادر بزرگ بینتا باز هم مثل جلسه اول عکس بینتا را بعد از پایان دادگاه مقابل چشمان متهمان گرفت.

مادر بنیتا هنگام امضای صورت جلسه:هرمله کثیف با همین دو انگشتم تو رو دفن می کنم.

*توضیحات پدر بینتا به خبرنگاران:

آخرین حاشیه دادگاه به صحبت های پدر بنیتا مربوط می شود.

وی گفت: ما از روز اول قصاص هر دو متهم را می‌خواستیم، اما آقای شهریاری -سرپرست دادسرای امور جنایی و نماینده دادستان تهران- به ما گفت: نمی‌شود.

وی افزود: نماینده دادستان عنوان کرده که ما برگه منع تعقیب متهم ردیف دوم در موضوع قتل را امضا کرده‌ایم و این موضوع به ما ابلاغ شده، در حالی‌که به هیچ عنوان این صحبت‌ها صحت ندارد.

اما اظهارات پدر بنیتا به همین جا ختم نشد و وی مدعی شد آن‌ها (مسئولان دادسرا) برگه‌هایی را به ما نشان دادند و گفتند این برگه‌ها حاوی عناوین اتهامی متهمان پرونده است و در صورتی که ما امضا کنیم ، سرعت رسیدگی به پرونده بیشتر می‌شود.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰