مرتضی بانک:لیست ائتلافی بالای ۷۰ درصد رأی می آورد

روز نو :
صبا شعردوست_ روزهایی که حامیان اصلاح طلبان منتظر اعلام لیست نهایی از سوی بزرگان اصلاح طلب بودند، اعلام شد که لیست اصلاح طلبان، لیستی ائتلافی با حامیان دولت خواهد بود. انتشار لیست ائتلافی از سوی حامیان اصلاح طلبان و اعتدالگرایان با استقبال چشمگیری روبه رو شد و اصلاح طلبان در توضیح این اقدام اعلام کردند که این لیست گام دوم انتخابات سال 92 بوده است. البته به نوعی این خواست عمده حامیان دولت و اصلاح طلبان هم بود که آنها با این حرکت به خواست مردم لبیک گفتند. اما پس از انتشار لیست ائتلافی، حرف و حدیث های زیادی از سوی جناح اقتدارگرا مطرح شد. صحبت هایی بر این اساس که این لیست به درخواست اصلاح طلبان از دولت تهیه شده یا اینکه اعتدالگرایان به دنبال سهم خواهی در لیست بوده اند. مرتضی بانک، معاون کل سرپرست نهاد ریاست جمهوری در گفت وگویی با «امید ایرانیان» به روشنگری درباره برخی شایعات پرداخت و ضمن تکذیب موضوع سهم خواهی اعتدالگرایان از لیست ائتلافی، گفت که این ائتلاف خواست هر دو جناح بوده و هر آنچه به وحدت بیانجامد موجب خوشنودی روحانی نیز می شود.

 

آقای بانک باتوجه به ائتلافی که صورت گرفت از سوی اصلاح طلبان و حامیان دولت، می خواستم بدانم که درخواست این ائتلاف از سوی اصلاح طلبان بود یا از سوی حامیان دولت؟

عملا ناشی از اتفاق مثبتی بود که در سال 92 انجام شد. این موضوع یعنی ائتلاف مورد نظر هر دو جریان یعنی هم اصلاح طلبان و هم اعتدالگرایان ناشی از اتفاق سال 92 بود و در مقاطع مختلف هم مشاهده می کردید که همواره تاکید شده بود که آرایش سیاسی سال 92 در انتخابات پیش رو هم کاربرد دارد. همین چارچوب چون به صورت بستر طبیعی شکل گرفت، یک حرکت دو سویه بود و هر دو طرف در ایجاد ائتلاف سهیم بودند.

 

پس از ائتلاف بحث هایی از سوی جناح اقتدارگرا درباره سهم خواهی جریان دولت از لیست ائتلافی شکل گرفت. آیا واقعا سهم خواهی از سوی حامیان دولت وجود داشت؟

اصلا در این پروسه که طی شد، هیچ بحثی در این راستا نشنیدم و اصلا هم مطرح نشد. موضوعی که در این مجمع اتفاق افتاد کاملا اقناعی و در عین حال به صورت مشترک بود. یعنی هیچ بحثی مبنی بر سهم خواهی وجود نداشت. چون کاندیداهایی که موجود بودند براساس یک فرآیند انتخاب شده بودند. بنابراین کاندیدایی از قبل نبود که بحث سهم خواهی باشد.

 

کاندیداهای اعتدالگرا چه طور انتخاب شدند؟

تمام افراد در لیست براساس فراخوان انتخاب شدند و فراخوان ما از نوع فراخوانی که اصلاح طلبان داده بودند، متمایز بود. در حقیقت ابتدا شناسایی شدند و بعد به صورت اقناعی روی آنها بحث شد که چه کسانی چه امتیازات و ویژگی هایی دارد و بعد به صورت جمعی روی آنها توافق شد. یعنی لیست با توافق دو طرف و براساس نظر و بحث های اغنایی تهیه شد.

 

باتوجه به ائتلافی که شکل گرفته؛ شما فکر می کنید که چقدر از کرسی های مجلس را بتوانید به خود اختصاص دهید؟

اگر واقع گرایانه بخواهم بگویم، قطعا این لیست بالای 70 درصد رأی می آورد.

 

در صحبت های خود بارها از نقش محوری آقای عارف یاد کرده اید. به نظر شما چقدر حضور او توانست به این فرآیند و جریان قوام دهد؟

شخصیت ها در جامعه سیاسی و به ویژه در کشور ما از ابتدای انقلاب تا الان همه شاهد هستند که تاثیر بسزایی داشته و نقش زیادی دارند. آقای عارف در سال 92 هم این شخصیت را بروز دادند. الان هم شاهدیم که هر دو طرف با تعامل مثبتی که داشتند این ویژگی ها را بروز دادند و ما از آقای عارف تشکر می کنیم.

 آقای روحانی نه به عنوان شخص رییس جمهور بلکه تنها به عنوان حسن روحانی، فکر می کنید که از این ائتلاف راضی باشند؟

این را باید از خودشان بپرسید. اما فکر می کنم که آنچه که نتیجه اتحاد، انسجام و هماهنگی باشد، مورد نظر ایشان هم هست.

 

نشانه این ائتلاف فکر می کنید که در انتخابات سال 96 هم وجود داشته باشد؟

باید ببینیم چه پیش می آید اما بر این اساس باید جلو برویم.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
زمان انتشار: پنجشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۷