مستند سازی یونسکو از سایت های تاریخی و جهانی فارس

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس از سفر مستند ساز یونسکو برای بررسی و مهیا نمودن شرایط لازم تصویر برداری از سایتهای جهانی فارس خبر داد.

به گزارش خبرگزاری برنا از فارس ، دکتر مصیب امیری گفت: پیتر هانس لاتزکو(PeterHans Latzko) مستند ساز سازمان علمی-فرهنگی یونسکو به منظور تهیه فیلم مستند از سایتهای ثبت جهانی تخت جمشید، پاسارگاد،باغ های پاسارگاد، باغ ارم و همچنین محور ساسانیان در سه شهرستان بیشاپور، فیروزآباد و سروستان که در آستانه ثبت جهانی قرار دارند به استان فارس سفر کرد.
وی تاکید کرد: کار مستند سازی یونسکو در استان فارس از فروردین 96 آغاز می شود.
 مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس ادامه داد : انتظار داریم سه اثر فاخر استان فارس که به محور ساسانی معروف و شامل مجموعه طبیعی و تاریخی بیشاپور و نقوش برجسته چوگان در کازرون ، کاخ ساسانی در سروستان، کاخ اردشیر و قلعه دختر در فیروز آباد است تا سال 97 در فهرست آثار جهانی ثبت گردد.
امیری در پایان با بیان اینکه استان فارس در کشور رتبه برتر آثار ثبت جهانی را دارد اظهارداشت: میراث فرهنگی استان فارس در سه سال گذشته در زمینه ثبت جهانی آثار از ۲ اثر به ۴ اثر رسیده است و در حال حاضر نیز پیگیری‌ها برای ثبت جهانی محور ساسانی ادامه دارد.
طی بررسی های پژوهشی-باستان شناسی بیش از 10 اثر دارای قابلیت ثبت جهانی همانند حافظ سعدی،روستای ملیان،بازار قیصریه لار، بازار شیراز،مجموعه ایزدخواست و ... دراستان فارس شناسایی شده است.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
زمان انتشار: پنجشنبه ۲۳ دي ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۲