کاهش شاخص کل بورس برای پنجمین هفته پیاپی

زلزله ترامپ در بورس تهران

اگر چه اخبار مثبت و منفی بازار سهام در هفته جاری تقریبا یک روند تعادلی به خود گرفته بود اما در نهایت شاهد کاهش شاخص کل بورس برای پنجمین هفته متوالی بودیم. در هفته جاری شاخص کل با افت 0.5 درصدی به 78622 واحد رسید، همچنین شاخص کل فرابورس نیز 1.7 درصد کاهش را در کارنامه هفتگی خود به ثبت رساند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی آنا، گزارش های ضعیف پالایشگاهی ها، کاهش قیمت جهانی نفت و افت شرکت های خودرویی، از جمله مواردی است که کاهش هفتگی را سبب شده اند. در میان صنایع بزرگ بورسی گروه فرآورده های نفتی با 3.5 درصد کاهش یکی از ضعیف ترین گروه های بورس به حساب می آید و در مقابل در همین مدت شاهد رشد 4.1 درصدی گروه کانه های فلزی بودیم. همچنین بر خلاف روند کلی شاخص کل بورس شاخص گروه فلزات اساسی رشد 1.2 درصدی را تجربه کرده است.

در اقتصاد کلان نیز آمار رشد اقتصادی نوید یک بازار بهتر را در هفته آینده داد اما اینکه این آمار تا چه اندازه توان مقابله با اخبار منفی را داشته باشد هنوز مشخص نیست. مرکز آمار ایران، نرخ رشد اقتصادی شش ماهه نخست سال جاری را 6.5 درصد اعلام کرده است این درحالی است که پیشتر بانک مرکزی رشد اقتصادی شش ماهه را 7.4 درصد اعلام کرده بود. عمده دلیل تقاوت این نرخ با نرخ اعلامی مرکز آمار، اختلاف در سال پایه است.

در بازار نفت خبرها نشان دهنده کاهش میزان تولید اوپک در آستانه اجرای توافق این سازمان است. سازمان کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) در روز 30 نوامبر توافق کرد که تولید خود را در شش ماهه نخست سال 2017، روزانه 1.2 میلیون بشکه کاهش دهد تا قیمت ها افزایش یابد. 11 تولید کننده غیر عضو اوپک نیز در ماه دسامبر توافق کردند که 558 هزار بشکه از تولید روزانه نفت خود را کاهش دهند.

به گزارش رویترز، تولید نفت اوپک در ماه دسامبر در آستانه اجرای توافق این سازمان، از رقم بی سابقه‌ ای که پیش از این ثبت کرده بود، کاهش یافته و به روزانه 34.18 میلیون بشکه در روز رسیده است. عرضه نفت اوپک در ماه نوامبر روزانه 34.38 میلیون بشکه بوده است.

همچنین قیمت دلار در بازار آزاد با رشد هفتگی 0.8 درصدی به 3929 تومان رسیده اما همچنان با بیشینه هفته های قبل فاصله دارد. سکه بهار آزادی طرح جدید نیز رشد داشته و با افزایش 3.3 درصدی به یک میلیون و 193 هزار تومان رسیده است. رشد 2 درصدی قیمت اونس در بازار های جهانی در کنار رشد قیمت دلار در بازار داخلی موجب جهش قیمت سکه در هفته جاری بوده است.

اخبار بورس

به گفته معاون سازمان بورس و اوراق بهادار، از این پس صندوق‌های سرمایه گذاری ملزم به سرمایه ‌گذاری حداقل ۵ و حداکثر ۲۰ درصدی از ارزش کل دارایی ‌های صندوق در سهام، حق تقدم سهام و قرارداد اختیار معامله سهام پذیرفته شده در بورس تهران یا بازار اول و دوم فرابورس ایران و گواهی سپرده کالایی پذیرفته شده در بورس شده‌اند.

یک شنبه 10 درصد از شرکت پاکدیس برای اولین بار با قیمت 231 تومان در فرابورس عرضه شده و در دو روز اخیر رشد 10 درصدی داشته است. این شرکت سود هر سهم سال مالی جاری را 292 ریال تخمین زده و در شش ماهه 313 ریال محقق کرده است. عمده فروش این شرکا شامل انواع اب میوه می باشد.

امروز ده درصد از سهام شرکت ریل سیر کوثر با قیمت 209 تومان در بازار فرابورس عرضه شده است. این شرکت پیش بینی سود هر سهم سال مالی جاری را 157 ریال تخمین زده و در شش ماهه 103 ریال معادل 66 درصد محقق کرده است. درآمد این شرکت حاصل از حمل بار، جابه جایی مسافر و فروش قطعات واگن می باشد.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
دسته: اقتصادی
زمان انتشار: پنجشنبه ۲۳ دي ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۳