کیست کورپوس لوتئوم یا کیست جسم زرد در بارداری چیست؟

کیست کورپوس لوتئوم یا کیست جسم زرد در بارداری با درد و ناراحتی همراه است. با علت، علائم و راه های درمان کیست کورپوس لوتئوم آشنا شوید

مثل بسیاری دیگر از اصطلاحات پزشکی، اسم کیست کورپوس لوتئوم یا همان کیست جسم زرد ترسناک تر از چیزیست که واقعا هست. هرماه، یک دسته از سلول ها که به آنها کورپوس لوتئوم گفته می شود در درون رحم شکل گرفته و سپس متلاشی می گردد. اگر در پروسه ی متلاشی شدن مشکل پیش بیاید، این دسته سلول بدل به یک کیست می گردد. در مواردی این کیست منجر به ایجاد درد یا ناراحتی در کناره شکم شده گاهی با خونریزی همراه است. در بیشتر موارد خانم ها از وجود این کیست در بدن خود بی خبر هستند تا زمانی که بوسیله ی تصویر سونوگرافی مشخص می شوند. در اکثر موارد این مشکل در سه ماهه ی دوم بارداری برطرف می گردد.

 کیست کورپوس لوتئوم در بارداری - کیست جسم زرد

جسم زرد چیست؟ بعد از تخمک گذاری، تخمک تخمدان را ترک می کند. به ناحیه ای از تخمدان که تخمک از آن آزاد می شود جسم زرد گفته می شود؛ وظیفه ی جسم زرد تولید هورمون پروژسترون است که در آماده کردن آندومتر (پوشش درونی رحم) برای لانه گزینی تخمک بارور شده نقش بسزایی ایفا می کند. حال اگر شما در دوران بارداری هستید به آن جسم زرد بارداری گویند.

کیست جسم زرد که جزو کیست های فانکشنال به حساب می آید، اندازه بزرگ تری نسبت به سایر کیست ها در رحم دارد و گاه به سه تا ده سانتی متر نیز می رسد. یکی از علائم کیست جسم زرد در بادراری خونریزی است که این خونریزی، به جمع شدن لخته منجر می شود. باقی ماندن طولانی لخته، گاه نیاز به لاپاراسکوپی را ضروری می کند. بیمارانی که هپارین یا وارفارین مصرف می کنند و مشکلات انعقادی دارند، بیشتر ممکن است دچار پارگی و خونریزی ناشی از آن شوند.

کیست کورپوس لوتئوم - علائم کیست جسم زرد

درمان کیست جسم زرد

درصورتی که کیست کورپوس لوتئوم به اندازه سه الی چهار سانتی متر باشد، نیاز به عمل جراحی نیست. این سایز از کیست با درد مختصری همراه می باشد که با استراحت و استفاده از مسکن هیوسین برطرف می گردد؛ در غیر این صورت و چنانچه کیست جسم زرد در باردری، در سه ماهه دوم بارداری به سایز 8 تا10 سانتی متر برسد و کیست به دور پایه خود بپیچد و با درد شدید همراه باشد، با توجه به وجود خطر سقط جنین، بیمار نیاز به عمل جراحی دارد.

تهیه و ترجمه: مجله اینرنتی ستاره

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
زمان انتشار: جمعه ۱۴ آبان ۱۳۹۵ | ۲۳:۰۵