پورمختار:بازار پر رونق خرید و فروش غیرقانونی تجهیزات پلیسی/ ناجا بر اماکن غیرقانونی عرضه وسایل انتظامی نظارت کند

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس گفت: قانون گذار در قانون، نگهداری و خرید و فروش تجهیزات پلیسی را در حکم سلاح دیده و برای آن مجازات تعیین کرده است.

به گزارش گروه اجتماعی برنا ؛ محمد علی پورمختار با اشاره به برخورد پلیس  با فروشندگان غیرقانونی شوکر، گاز اشک‌آور و تجهیزات انتظامی گفت: از آنجا که لوازم و تجهیزات پلیسی به نوعی هم تهاجمی و هم دفاعی بوده، بنابراین استفاده از آن نیازمند مجوزهای خاص است.

نماینده مردم کبودر آهنگ و بهار در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حمل، نگهداری و فروش این تجهیزات باید با مجوز صورت گیرد و قانون گذار در قانون همچون سلاح به این تجهیزات نگاه کرده است.

وی افزود: با توجه به کاربردهای مختلف تجهیزات انتظامی، این تجهیزات می تواند مورد سوء استفاده قرار گرفته که باید پلیس نسبت به خرید و فروش غیر قانونی آن دقت بیشتری را به عمل آورد.

پورمختار تصریح کرد: فروش تجهیزات پلیسی در فضای مجازی و یا بعضا در اماکنی که به صورت آشکار و مخفی فروخته می شود، جرم محسوب شده و قانون نیز برای آن مجازات هایی را پیش بینی کرده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: کسی که احیانا برای دفاع از خود نیاز به این تجهیزات دارد، می تواند از پلیس مجوز بگیرد و کارتی نیز برای حمل و نگهداری این تجهیزات برای او صادر می شود.

نماینده مجلس دهم با اشاره به اینکه البته شرایط استفاده از این تجهیزات با توجه به مقررات عمومی متفاوت خواهد بود گفت: به عنوان مثال، اینکه اگر به فرد حمله شد، او در چه شرایطی می تواند از این تجهیزات استفاده کند.

وی ادامه داد: استفاده از این تجهیزات، ممکن است آثار و عوارض منفی روی جسم و جان اشخاص بگذارد، از این رو به سادگی و در شرایط عادی نباید از این وسائل استفاده شود، همچنین برخی اسپری ها عوارض بسیار منفی بر چشم و پوست دارند و یا شوکرها که شوک ایجاد می کنند ممکن است آثار منفی روی قلب داشته باشند که در مجموع، این تجهیزات با توجه به این آثار زیان بار، ممنوع شده است و در عین حال استفاده از آن ها حتما باید به صورت قانونی صورت بگیرد.

عضو کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی در خصوص اینکه بعضی از فروشگاههای سطح شهر  اقدام به فروش لباس نیروی انتظامی و تجهیزات پلیسی می کنند که می تواند زمینه ساز جرم باشد گفت: فروش تجهیزات پلیسی، طبق قانون بدون مجوز امکان پذیر نیست اما فروش لباس نظامی اشکالی ندارد هر چند که متاسفانه بعضا شاهد سوء استفاده از این لباس و جعل عنوان هستیم اما در قانون تجهیزات آمده که قابلیت برخورد دارد که خوشبختانه نیروی انتظامی نظارت لازم را بر مراکزی که مبادرت به انجام این کار می کنند، دارد.

گفتنی است؛ سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران بزرگ در خصوص فروش شوکر و افشانه‌های اشک‌آور در فضای مجازی گفت: همکاران ما در پلیس پیشگیری آمادگی دارند تجهیزات انتظامی را به کسانی که صلاحیت لازم را داشته‌ باشند ارائه دهند و کسانی که خواستار این تجهیزات هستند باید به شرکت‌های انتظام که زیر مجموعه پلیس فعالیت می‌کنند مراجعه کنند اما پلیس با فروش غیرقانونی تجهیزات انتظامی به شدت برخورد خواهد کرد.

خانه ملت

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

 • گزارش خطا
 • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
 • ۰
 • ۰
 1. تشکر نور بخش از لاریجانی در خصوص بررسی چالش صندوق های بازنشستگی
 2. معاون رییس جمهوری:دولت از رویداد بین‌المللی «تبریز۲۰۱۸» حمایت می‌كند
 3. لاریجانی: باقیمانده تروریست‌ها به دنبال ماجراهای جدیدی هستند /نایب رئیس مجلس روسیه: آمریکا به‌دنبال تزلزل در منطقه است
 4. اگر قول های وزرا در استفاده از زنان و جوانان محقق نشود از ابزارهای نظارتی استفاده میکنیم
 5. ٨هزار بیمه ‌بی‌کاری صحرایی، وعده ربیعی
 6. تبریک نمایندگان ارامنه به مناسبت انهدام داعش
 7. وقتی نمایندگان مجلس پا به توپ می‌شوند+تصاویر
 8. تصاویر فوتبال بازی كردن نمایندگان مجلس با لباس ورزشی
 9. در دفتر روحانی چه می‌گذرد؟ /روایت رسانه اصلاح طلب از مردی که جهانگیری را در دولت به حاشیه راند /دلخوری معنادار اصلاح طلبان از رئیس دفتر روحانی /پشت پرده صمیمیت رییس دفتر با علی لاریجانی
 10. لاریجانی به اصلاح‌طلبان نزدیک‌تر است یا قالیباف /صوفی: قالیباف به دنبال ترمیم ارتباطش با اصلاح طلبان است /او هنوز جوان است و امیدوار به کاندیداتوری در انتخابات مجلس /ترقی: قالیباف انتظار نداشت جمنا دست از حمایت از او بکشد، او تحت فشار کنار رفت