روایت لاریجانی از مذاکره با مقامات اقلیم

روایت لاریجانی از مذاکره با مقامات اقلیم
عكس: خانه ملت

دنیای اقتصاد: برگزاری همه پرسی استقلال اقلیم کردستان عراق روز گذشته با واکنش مقامات سیاسی کشور روبه رو شد. مردم اقلیم کردستان عراق روز دوشنبه در همه پرسی استقلال این منطقه شرکت کردند و گفته می شود اکثریت بزرگی به استقلال این اقلیم رأی داده اند. این همه پرسی در شرایطی روز دوشنبه در کردستان عراق برگزار شد که تمام کشورهای منطقه، به ویژه ایران و ترکیه، با برگزاری این رفراندوم مخالفت کرده و خواستار توقف آن شده بودند. اما با وجود مخالفت تقریبا تمامی کشورهای منطقه و حتی آمریکا و سازمان ملل، این همه پرسی در اقلیم برگزار شد.

 

در همین راستا روز گذشته علی لاریجانی رئیس مجلس، طرح موضوع استقلال کردستان عراق در حالی که هنوز ماجرای داعش تمام نشده را مایه تاسف خواند. همزمان علی مطهری، نایب رئیس مجلس نیز با بیان اینکه «آمریکا و اسراییل پشت پرده موضوع استقلال کردستان عراق هستند» گفت که جمهوری اسلامی نباید موضع سختی در این رابطه بگیرد و حساسیت زیادی درباره این موضوع نشان دهد و باید تا سرانجام نتیجه، منتظر ماند.در همین حال قرار است وضعیت کردستان عراق امروز در یک جلسه غیرعلنی در مجلس مورد بررسی قرار بگیرد. براساس گزارش ها علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی مهمان جلسه غیرعلنی امروز مجلس خواهد بود.

 

بحران جدید

به هر ترتیب روز گذشته رئیس مجلس، در جریان بازدید از نمایشگاه کتاب و عکس دفاع مقدس در لابی مجلس در واکنش به همه پرسی استقلال کردستان عراق گفت که دولت عراق را دولت دوست و همسایه خود می دانیم؛ هرچند به دلیل جنگ طولانی صدام علیه ایران مشکلات زیادی برای ایران و عراق و منطقه ایجاد شد، اما ایران از گروه های مختلف عراق همچون شیعیان و سنی ها و گروه های مختلف کرد اقلیم کردستان حمایت کرده؛ چراکه آنها را از دوستان خود می دانیم بنابراین کمک کرده ایم تا دولت جدید عراق که با ساختار دموکراتیک است، به وجود آید.علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به ظهور داعش در عراق گفت: «بیش از 3 سال به طول انجامید تا مساله داعش در منطقه خاتمه یابد. به محض وقوع این اتفاق دولت عراق و اقلیم کردستان از ما کمک خواستند و ایران به هر دوی آنها کمک کرد تا داعش سرنگون شود؛ در شرایط بحرانی که داعش مرتب بخش هایی از عراق را تسخیر می کرد، هیچ کشوری به داد ملت عراق نرسید و این ایران بود که در کنار دولت و ملت عراق و اقلیم کردستان قرار گرفت و طبق دستوری که مرجعیت شیعه حضرت آیت الله سیستانی صادر کردند و حکم جهاد دادند سبب شد توفیقاتی در طول ۳ سال گذشته حاصل و جریان تروریستی سرکوب شود.»رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه مایه تاسف است که هنوز با وجود آنکه ماجرای داعش در عراق تمام نشده، مساله استقلال کردستان عراق مطرح شده است، تصریح کرد: «زمانی که گروه های مختلف از اقلیم کردستان به ایران آمدند به آنها صراحتا گفتیم؛ این کار تشنج جدید در درون عراق به وجود می آورد چراکه هنوز ماجرای تروریستی حل نشده و شما بحران جدیدی را ایجاد می کنید هر چند آنها توضیحاتی داشتند که گفتیم این موضوعات باید در گفت وگوهای سیاسی حل شود و نباید برای این مسائل و نکات، بحرانی ایجاد کرد.»

لاریجانی با یادآوری صحبت های صورت گرفته با دولت مرکزی عراق و اقلیم کردستان در این باره گفت: به نظر می رسد دسایس دیگری تحریکاتی در اینجا انجام داده اند، هر چند سیاست خارجی ایران روشن است به همین دلیل از تجزیه عراق و سایر کشورهای منطقه به هیچ وجه حمایت نمی کنیم و آن را به مصلحت نمی دانیم؛ شعبه شعبه کردن منطقه، سیاست صهیونیستی است؛ بنابراین این کار را نه برای عراق، نه کردها و نه دیگر اقوام و گروه ها مصلحت نمی دانیم.او ادامه داد: زمانی که مجلس و دولت عراق و سازمان ملل نیز در این خصوص اعلام نظر کردند؛ ما هم به صراحت اعلام کردیم در کنار دولت مرکزی هستیم بنابراین به هیچ وجه رفتار اقلیم کردستان را به مصلحت خودشان و منطقه نمی دانیم و تجزیه طلبی در منطقه را نمی پذیریم به همین دلیل موضع مجلس شورای اسلامی ایران نیز در مقابل این تجزیه طلبی همین خواهد بود و هر گونه کمکی برای اینکه دولت مرکزی عراق دولت مستقر شود را به صلاح ملت عراق می دانیم.رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: عراق کشور بزرگ، با منابع غنی و ملت رشیدی است و این کشور می تواند با افق بسیار بلند در منطقه از ساختار دموکراتیک برخوردار شود؛ بنابراین آزار رساندن به یک حکومت دموکراتیک و بحران سازی برای آن به مصلحت نیست.

 

توطئه جدید در منطقه

رئیس دفتر مقام معظم رهبری نیز در مراسم افتتاح 130 مدرسه برکت، با اشاره به برگزاری همه پرسی در اقلیم کردستان عراق تصریح کرد که این جدایی گرفتاری های فراوانی برای خود عراق و همسایگان دارد.حجت الاسلام محمدی گلپایگانی با بیان این که این موضوع یک فاجعه است، تصریح کرد: تمامیت ارضی عراق مثل سایر کشورها برای ما اهمیت دارد. کار داعش هم به زودی تمام می شود و سردار رشیدمان سلیمانی هم گفتند که تا چند ماه آینده ریشه داعش کنده می شود و می خواهند توطئه جدیدی در منطقه ایجاد کنند.

 

همه پرسی به معنی استقلال کردستان نیست

در واکنشی دیگر علی مطهری، نایب رئیس مجلس با بیان این که بهتر بود تلاش بیشتری می کردیم که این اتفاق نمی افتاد، گفت: «حالا که این رفراندوم برگزار شده و به نظر می رسد رای هم می آورد، نباید خیلی درباره آن حساسیت نشان دهیم.»او افزود: «روشن است که کردها از همه پرسی استقلال کردستان حمایت می کنند، اما این همه پرسی به معنی استقلال کردستان عراق نیست و مراحلی دارد که اگر قابل انجام باشد هم دو سه سال طول می کشد.» نماینده مردم تهران در مجلس درباره اقدامات جمهوری اسلامی ایران برای جلوگیری از برگزاری همه پرسی کردستان عراق گفت: «اقداماتی انجام شده و مقاماتی از ایران از جمله سردار سلیمانی و دیگران به این منطقه رفتند و هشدارهای لازم داده شده، ولی از آن طرف این موضوع یک طرح بین المللی است که آمریکا و اسراییل پشت پرده آن هستند.»مطهری ادامه داد: «به نظر من آمریکا به ظاهر می گوید که با استقلال کردستان عراق مخالف است. حتی در مورد ترکیه هم نمی توان از موضع این کشور مطمئن بود. باید ببینیم در آینده چه پیش خواهد آمد و با مردم کرد صحبت کنیم و از آنها کمک بگیریم و آنها را قانع کنیم که این کار به صلاحشان نیست؛ اما از سویی اقدامات خشونت آمیز در این زمینه هم به مصلحت نیست.»

 

کار غیرقانونی

از سوی دیگر علی اکبر ولایتی، مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب گفت: «همه پرسی کردستان عراق کار غیرقانونی و بی ارزشی است که نتیجه مثبتی ندارد؛ بلکه منجر به آشفتگی سیاسی در منطقه خواهد شد.» به گزارش خبرگزاری مهر، ولایتی اظهار کرد: «بارزانی از مدت ها پیش نشان داده بود که با صهیونیست ها اتصال دارد و از فلسطین و سردار بزرگ کرد، صلاح الدین، درس نگرفته، اما باید بداند که مردم کرد به صلاح الدین افتخار می کنند نه به نتانیاهو.» او با بیان این که اقلیم کردستان بخشی از عراق به شمار می رود، گفت: «مردم عراق در برابر این مساله ساکت نمی نشینند و در مقابل چنین انحراف نفرت آوری می ایستند.»

 

پیام انسداد مرزهای هوایی

امیر سرتیپ امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح هم دیروز در دیدار با هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران، ضمن ابراز نگرانی از پیامدهای امنیتی ناشی از برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق گفت: «جمهوری اسلامی ایران با هر اقدامی که منجر به تغییر مرزهای جغرافیایی و تجزیه کشورهای منطقه شود، مخالف است.»او با ابراز نگرانی از پیامدهای امنیتی ناشی از برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان عراق گفت: «امیدوارم مسوولان اقلیم پیام لازم را از انسداد مرزهای هوایی ایران با منطقه کردستان که به درخواست دولت مرکزی بغداد انجام شده به خوبی دریافت کرده باشند.»

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

 • گزارش خطا
 • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
 • ۰
 • ۰
 1. نقطه تاریک دیگری در سیاست خارجی ترامپ
 2. رژیم صهیونیستی به دنبال فاز جدیدی از بحران‌سازی در لبنان است
 3. صهیونیست‌ها به دنبال فاز جدید بحران‌سازی در لبنان
 4. دردسرهای ناتمام تعریف «رجل سیاسی» /بزرگترین حامیان ریاست‌جمهوری زنان چه کسانی هستند؟ / نظام جامع انتخاباتی زودتر در دولت تدوین می‏‎شود یا تعریف رجل سیاسی در شورای نگهبان؟
 5. حماقت ترامپ، چطور اردوغان را به قلب جهان اسلام بازگرداند؟ /نتانیاهو گفت درس اخلاق را از اردوغان نمی پذیرد /رئیس جمهور ترکیه یک دشمن سرسخت برای اسرائیل و آمریکا /چراغ سبز اعراب به کاخ سفید در تغییر پایتخت سیاسی اسرائیل
 6. نقطه ای تاریکی دیگر در سیاست خارجی ترامپ
 7. حماقت ترامپ، اردوغان را به قلب جهان اسلام بازگرداند
 8. دردسرهای ناتمام تعریف «رجل سیاسی»
 9. دردسرهای ناتمام تعریف «رجل سیاسی» /بزرگترین حامیان ریاست‌جمهوری زنان چه کسانی هستند؟ / نظام جامع انتخاباتی زودتر در دولت تدوین می‏‎شود یا تعریف رجل سیاسی در شورای نگهبان؟
 10. ترامپ ؛ اسیر برجام