پوتین: هوش مصنوعی ما را خواهد بلعید!

ایسنا: ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه در جلسه ای با رئیس بزرگ ترین شرکت اینترنتی روسیه اعلام کرد که هوش مصنوعی سرنوشت آینده انسان و جهان را تعیین خواهد کرد. به گزارش «ایسنا» و به نقل از دیلی میل، پوتین در جلسه خود با «آرکادی وولوژ» رئیس شرکت «یاندکس» (Yandex) بزرگ ترین شرکت اینترنتی روسیه از او درخواست کرد که مشخص کند چقدر طول خواهد کشید تا هوش مصنوعی بشریت را ببلعد. این پرسش از سوی رئیس جمهوری روسیه زمانی مطرح شد که وولوژ در حال صحبت درباره ظرفیت های هوش مصنوعی بود. این پرسش سبب مکث وولوژ شد و او پس از مدتی تامل پاسخ داده که امیدوار است این اتفاق هیچ گاه رخ ندهد. پس از ایجاد یک وقفه رئیس یاندکس درباره مزیت های ماشین ها در بسیاری از کارها نسبت به انسان ها توضیحاتی داد و تلاش کرد این موضوع را به این صورت حل کند که بسیاری از ماشین ها برای انسان ها بی خطر هستند.

 

اما رئیس جمهوری روسیه بدون آنکه تحت تاثیر قرار بگیرد پاسخ داد که ماشین های مد نظر وولوژ فکر نمی کنند و هوشمند نیستند، اما زمانی که پای ماشین های هوشمند به میان بیاید داستان متفاوت خواهد بود. این اولین باری نیست که پوتین نگرانی خود را در رابطه با هوش مصنوعی ابراز می کند. پوتین اخیرا به جنگ لفظی بین المللی در مورد توسعه هوش مصنوعی پیوست. او چندی پیش در جمع دانشجویان گفته بود کشوری که در حوزه هوش مصنوعی پیشرو باشد، رهبر آینده جهان خواهد بود. وی افزود: هوش مصنوعی آینده است، نه تنها برای روسیه بلکه همه بشریت. هوش مصنوعی فرصت بزرگی است، اما تهدیداتی نیز به همراه دارد که حدس زدن آنها دشوار است. هر کس که رهبر این حوزه شود، حاکم جهان خواهد شد. «ایلان ماسک» در پی این اظهارات «پوتین» هشدار داد که رقابت برای برتری در جهان هوش مصنوعی می تواند موجب شروع جنگ جهانی سوم شود. کارآفرین و رئیس شرکت «اسپیس ایکس»، «تسلا» و «The Boring Company» در توییتر گفت: مسابقه چین، روسیه و به زودی تمام کشورهایی که علوم رایانه ای قوی و پیشرفته ای دارند، برای برتری در هوش مصنوعی به احتمال زیاد علت شروع جنگ جهانی سوم خواهد بود.

او گفت که کمتر نگران تهدید هسته ای کره شمالی است، چرا که به نظر او چنین اقداماتی به منزله «خودکشی» خواهد بود. «ماسک» مدت هاست که صدای مخالفتش را علیه سلاح ها و روبات های خودکار مرگبار بلند کرده است. او یکی از 116 امضاکننده نامه سرگشاده به سازمان ملل متحد است که ماه گذشته به این سازمان ارسال شد و امضاکنندگان خواستار ممنوعیت توسعه و استفاده از روبات های مرگبار و سلاح هایی شدند که از هوش مصنوعی بهره می برند، همچون سلاح های لیزری و شیمیایی. در این نامه آمده است که توسعه سلاح های خودکار مرگبار اجازه می دهد که درگیری های مسلحانه در مقیاسی بزرگ تر از همیشه و در زمان بندی ای سریع تر از چیزی که انسان بتواند درک کند، انجام گیرد. اینها می توانند سلاح هایی وحشتناک باشند. سلاح هایی که ظالمان و تروریست ها علیه مردم بی گناه استفاده خواهند کرد و سلاح هایی که برای مقاصد ناخوشایندی ساخته می شوند. ما فرصت زیادی برای واکنش نداریم. هنگامی که این «جعبه پاندورا» باز شود، بستن آن سخت خواهد بود. «جعبه پاندورا»، به روایت افسانه های یونانی جعبه ای بود با محتوای تمامی بلاها و شوربختی های ناشناخته بشریت از جمله بیکاری، بیماری، مرگ و... امروزه اصطلاح «جعبه پاندورا» به عنوان ضرب المثل در رابطه با مواردی استفاده می شود که فلاکتی بی علاج به بار آمده باشد.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰