۱۰ کشف و اختراع که جهان را تغییر دادند!

10 کشف و اختراع که جهان را تغییر دادند!

خبرگزاری آریا - موزهٔ علوم لندن از 10 کشف و اختراع مهم که دنیای علم را تغییر دادند، نگهداری می کند. دانستن اینکه چه چیزی تا به حال توانسته پیشرفت و تغییری شگرف در علم به وجود آورد، بسیار هیجان انگیز است پس این مطلب را از دست ندهید.
10- تلگراف
تلگراف
تلگراف به عنوان اولین وسیلهٔ ارتباطی الکترونیکی در سال 1837 توسط چارلز واتسون و ویلیام کوک ساخته شد که از مهمترین اختراعات بشر در زمینهٔ ارتباطات است. دستگاه تلگراف آنها به عنوان اولین و کاربردی ترین وسیلهٔ ارتباط دوربرد الکترونیکی شناخته شده و ایدهٔ شبکه های گسترده از این اختراع الهام گرفته است.
9- فورد مدل T
فورد
با دیدن این تیتر و عکس حتماً فکر می کنید این کمپانی فورد بود که اولین اتومبیل را ساخته؛ اما باید بدانید در واقع مدل T اولین اتوموبیلی بود که به تولید انبوه رسید و این خدمت فورد به جامعهٔ بشری بود: خط تولید.
بله، خط تولید فورد، به عنوان اولین سیستم تولید انبوه در دنیا، انقلابی در صنعت و اقتصاد ایجاد کرد که امروز همهٔ ما شاهد آن هستیم و باید خط تولید را یکی از مهمترین اتفاقات در قرن گذشته دانست.
8- موتور بخار
موتور بخار
توماس نیوکامن در سال 1712 این موتور را اختراع کرد که این عکس مدلی از این موتور است که فرانسیس تامسون در 1791 در داربی شایر انگلستان ساخته است. این قدیمی ترین و سالمترین مدل از اختراع نیوکامن است. در واقع این موتور مشکل بحران انرژی این روزگار را حل کرده است و اگر ساخته نمی شد مطمئناً بحران انرژی برای ما مشکلات بسیار زیادتری به وجود می آورد.
اگرچه نمی توان کاملاً این اختراع را به راه حل بحران انرژی تشبیه کرد، اما استفاده از سوخت های فسیلی تا قبل از این اختراع آقای نیوکامن تقریباً غیر ممکن بود.
7- کامپیوتر پایلوت اِیس
کامپیوتر پایلوت ایس دو
یکی از نخستین کامپیوترهای جهان. ایدهٔ آقای جان وامرسلِی یعنی موتور محاسبه اتوماتیک (Automatic Computing Engine - ACE)، که وی در سال 1936 داده بود، برای اولین بار و موقفیت آمیز در دهم ماه مِی 1950 بر روی کامپیوتری که آلن تورینگ عملیات ساخت آن را انجام داد، آزمایش شد.
این کامپیوتر در زمان خود پیشرفته ترین و سریعترین کامپیوتر در جهان بود که نمونهٔ کوچکتری از مدل اولیهٔ آلن تورینگ بود. پایلوت اِیس هم در لیست مهمترین اختراعات بشر است، چرا که اولین نسل از کامپیوترهایی است که امروزه ما را احاطه کرده اند.
6- لوکوموتیو
لوکوموتیو دو
در سال 1829 رابرت استفان سان لوکوموتیو بخارش را (که اول آن را راکت استفان سان نامیده بود)، برای اولین بار در نیوکاسل انگلستان آزمایش کرد و برای اولین بار بالاترین سرعت در یک وسیلهٔ نقلیه که نیروی محرکه اش را به همراه دارد، ثبت کرد.
شاید خود استفان سان هم فکر نمی کرد این وسیله تا 150 سال بعد از آن سال هم در سطح جهان برای حمل و نقل مورد استفاده قرار بگیرد، اما همچنان از لوکوموتیو برای حمل و نقل استفاده می شود با این تفاوت که این وسیله بسیار پیشرفت کرده است.
5- موتور موشک V2
موتور موشک
موشک V2 که وارنر وان بارون در سال 1942 آن را ساخت در واقع اولین موشک دور برد بود که انقلابی در تکنولوژی موتور موشک به وجود آورد.
اگرچه این موشک متأسفانه در جنگ جهانی دوم تلفات بسیاری به بار آورد و بعداً هم راه را برای ساخت موشک های بالستیک باز کرد، اما یادمان باشد همین آقای وان بارون با ایده موتور موشکش آپولو 11 را به ماه رساند و موتور موشک او همچنان مورد استفاده قرار می گیرد.
4- سفینه آپولو 10
سفینه آپولو دو
آپولو 10 چهل سال پیش به عنوان یک نمونه آزمایشی برای اولین بار با 3 سرنشین به سمت ماه سفر کرد و با اینکه موفقیت آمیز نبود راه را برای آپولو 11 باز کرد و آپولو 11 توانست به ماه برسد. آپولو 10 (به عنوان اولین سفینه ای که توانست از جو خارج شود) راه را برای ما باز کرد، تا با عظمت دنیای بی انتها آشنا شویم.
3- رشته های مارپیچ DNA
رشته های مارپیچ DNA
اولین بار DNA توسط آقایان کریک و واتسون در سال 1953 مورد توجه قرار گرفت. آن ها حین آزمایشات خود روی ژن های انسانی با یک ساختار از موادی که مولکولهای این ژن ها را تشکیل می دهند روبرو شدند و با شکافتن آنها راز نظم حاکم بر سلولهای بدن را کشف کردند.
DNA، امروزه موضوع مهمی در علم، صنعت و حتی مسائل امنیتی محسوب می شود و هنوز هم مطالعات زیادی در سطح جهان روی آن انجام می شود.
2- پنی سیلین
پنی سیلین
پنی سیلین، اولین آنتی بیوتیک کشف شده در دنیا بود که الکساندر فلمینگ در سال 1928 آن را از هاگهای جمع شدهٔ قارچ (یا همان کپک) کشف کرد. اما تقریباً تا اواسط دهه 1940 که بر روی بیماران آزمایش نشده بود کسی نمی دانست پنیسیلین بهترین دارو برای بیماری های عفونی است.
با کشف پنی سیلین میلیون ها بیمار و مجروح جنگی از مرگ حتمی نجات پیدا کردند و از آن موقع به بعد پنیسیلین به عنوان اولین و عمومی ترین دارو برای بیماریهای باکتریایی و عفونی تجویز و مصرف شد و بعد از آن بقیه آنتی بیوتیک ها وارد دنیای پزشکی شدند.
1- اشعه ایکس
اشعه ایکس دو
برای اولین بار فیزیکدان آلمانی، ویلیام رونتگن در سال 1895 امواج ایکس را کشف کرد که امروزه بیشتر برای عکسبرداری از اعضای داخلی بدن استفاده می شود. فکرش را بکنید که اگر اشعه ایکس کشف نشده و اینطور به خدمت بشریت در نیامده بود باید برای تعیین محل دقیق شکستگی چه می کردند!!؟
این اختراعات و اکتشافات مهمترین اکتشافاتی بودند که به واقع دنیا را متحول کردند و علاوه بر کمک به بشریت، راه را برای پیشرفتهای بعدی هموار کردند. اگر گذارتان به لندن افتاد و یا در آنجا هستید حتماً از این افتخارات بشری در موزهٔ علوم لندن بازدید کنید.

مهم: فرآیند جمع‌آوری اخبار به صورت خودکار انجام می‌گیرد. مسئولیت صحت محتوای این خبر بر عهده‌ی وبسایت منبع و منتشر کننده‌ی آن است. با این وجود در صورتی که به محتوای این خبر اعتراض دارید با ما تماس بگیرید.

  • گزارش خطا
  • پیشنهاد به دیگر مخاطبان
  • ۰
  • ۰
دسته: گوناگون
زمان انتشار: پنجشنبه ۲۳ دي ۱۳۹۵ | ۱۱:۳۹