علمی

استارشیپ به فضا رسید

به گزارش خبرآنلاین، موشک ۱۲۰ متری استارشیپ با وزنی معادل ۵ هزار تن در ساعت ۹:۲۵ صبح به وقت محلی از پایگاه استاربیس در بوکاچیکای تگزاس به فضا پرتاب شد و پس از چند دقیقه به فضا رسید.

در این آزمایش استارشیپ با پیکربندی کامل همانند دو آزمایش قبلی روی سکوی پرتاب قرار گرفته بود. هر دو آزمایش قبلی با انفجار موشک به پایان رسید.

هدف نهایی سومین آزمایش روشن کردن دوباره موتورهای رپتور موشک در فضا، باز کردن در محفظه حمل بار و ورود کنترل شده به جو در اقیانوس هند است. هر دو بخش بالایی و پایینی موشک استارشیپ برای استفاده مجدد و بازگشت به زمین طراحی شده‌اند که باعث صرفه‌جویی بسیار زیاد در هزینه سفرهای فضایی آینده خواهد شد. این موشک قرار است در پروژه عظیم سفر به ماه آرتمیس نیز توسط ناسا مورد استفاده قرار گیرد.

در مرحله نخست موشک توانست با توان کامل و با روشن شدن تمام موتورها از زمین بلند شود و پس از ۹ دقیقه با خاموش شدن موتور و جدا شدن قسمت پایینی موشک به سرعت مناسب برای ورود به مدار رسید.

قسمت پایینی موشک پس از آن به سمت خلیج مکزیک در تگزاس برگشت که البته در نهایت فرود موفقی طبق برنامه نداشت و در حالی که بیشتر موتورهایش از کار افتاده بود در آب دریا افتاد.

در هر صورت در آزمایش سوم مراحل بیشتری نسبت به دو آزمایش قبلی طی شد و موشک مرزهای جدیدی را پشت سر گذاشت.

استارشیپ بلندترین و قدرتمندترین موشک تاریخ است. این موشک در پیکربندی کامل بیش از ۱۲۱ متر طول و قطری نزدیک به ۱۰ متر دارد.

استارشیپ محصول کمپانی مشهور اسپیس ایکس ایلان ماسک است.

منبع: گاردین

۵۸۵۸

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا