سیاسی

بحران بهداشتی در غزه و خطر مرگ ده‌ها هزار فلسطینی

درحالی که طی نزدیک به پنج ماه وحشی‌گری صهیونیست‌ها در نوار غزه سیستم بهداشتی این منطقه عملاً از کار افتاده و نابود شده است، گروهی از محققان مستقل در آمریکا و انگلیس درباره خطر مرگ ده‌ها هزار نفر در غزه طی چند ماه آینده بر اثر بحران فاجعه‌بار بهداشتی هشدار دادند.

در این گزارش که توسط دانشگاهیان دانشکده پزشکی لندن و مرکز بهداشت بشردوستانه جان هاپکینز در ایالات متحده تهیه شده، آمده است که اگر سرعت تجاوزات اسرائیل به غزه افزایش یابد یا شیوع بیماری‌ها بیشتر شود، احتمالاً ۸۵ هزار و ۵۷۰ نفر تا پایان آگوست آینده جان خود را از دست بدهند که مرگ ۶۸۶۵۰ تن از آنها به دلیل جراحت‌های شدید خواهد بود.

بر اساس این گزارش، حتی در صورت آتش‌بس در غزه هم احتمال دارد در همین مدت ۱۱۵۸۰ نفر به دلیل بحران بهداشتی و چالش‌های مربوط به بازسازی سیستم فاضلاب و سیستم بهداشتی جان خود را از دست بدهند. حدود ۳۲۵۰ مورد از این مرگ‌ها به دلیل عوارض طولانی‌مدت ناشی از جراحت‌های شدید و ۸۳۳۰ مورد به دلایل دیگر خواهد بود.

این کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که در صورت تداوم یا تشدید تجاوزها، جراحت‌های شدید علت اکثر مرگ و میرهای اضافی در غزه خواهد بود و علاوه بر آن هزاران نفر هم بر اثر سو تغذیه و بیماری‌های عفونی مانند وبا جان خود را از دست می‌دهند. همچنین خطر مرگ و میر تعداد زیادی از بیماران خاص مانند بیماران دیابتی و … نیز وجود دارد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا