فرهنگی و هنری

تعمیرگاه، محل کار فیلسوفان می شود / نشست خانه اندیشمندان در باره فلسفه کاربردی

هرگاه دیدگاه های فلسفی از حوزه زندگی و عمل به دور افتد، امر توسعه نیز لامحاله می شود. در ایران فلاسفه به برج عاج نشین هایی معروف شده اند که تنها از آنان حرف زدن بر می آید و لاغیر. از میان چنین نگاهی، فلسفه ورزی به فلسفه بافی در زبان عامیانه تنزل مرتبه یافت. در دنیای مدرن، به تدریج فلسفه از میان خیابان برخاست و ارتباط تنگاتنگ میان فلسفه و زندگی راهنمای اندیشمندان علوم انسانی قرار گرفت. از این منظر فلسفه متکفل تفسیر رویکردها و عملکردها برای معنا بخشی به رفتار و آداب و مناسبک جمعی و توسعه زندگی شد. نزدیک سازی مفاهیم کلان فلسفی به زندگی و کاربردی سازی آن موضوعی است که مورد توجه خانه اندیشمندان علوم انسانی قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، خانه اندیشمندان علوم انسانی از سلسله نشست های وضعیت تفکر در ایران معاصر که از سوی گروه فلسفه برگزار می شود، نشست ما و فلسفه کاربردی را برگزار می کند؛ در این نشست فاطمه دلاوری، مالک شجاعی و کمیل سوهانی، دیدگاه های خود را در باره فلسفه کاربردی بیان می کنند و کتاب «فیلسوفی در تعمیرگاه» نوشته «متیو بی کرافورد» را مورد ارزیابی و نقد قرار می دهند؛ کتابی تحقیقی و ارزشمند که درباره ارزش کار است و توسط کمیل سوهانی ترجمه و به بازار نشر عرضه شده است.
نشست «ما و فلسفه کاربردی» فردا دوشنبه 3 مهر 1402 در خانه اندیشمندان علوم انسانی در سالن حافظ به نشانی خیابان استاد نجات الهی (ویلا) نبش ورشو برگزار می‌شود و شرکت در آن برای عموم آزاد و رایگان است.
لازم به یادآوری است که پیش از این نیز کتاب «فلسفه در عمل» نوشته ادم مورتون، ترجمه فریبرز مجیدی به بازار نشر عرضه شد. این کتاب تلاش می کرد به خواننده در عمل کمک کند تفاوت میان درست اندیشیدن، و نادرست اندیشیدن را دریابد، و شخص با راهیابی به «حقیقت»، به جای پیروز شدن در استدلال یا تحت تاثیر قرار دادن مردم به هر نحو ممکن، در عمل فقدان روح خلاقیت، شلخته وار بودن زیست عملی تفکر نادرست را لمس کند. راهیابی به این دست از فلسفه ورزی کاربردی، از آن جهت اهمیت دارد، که عقلانی اندیشی، نه موضوعی انتزاعی که در عمل به توسعه زندگی و حیات فردی و اجتماعی راه یافته، آن را فربه کرده، گسترش می دهد.

البته کاربردی کردن فلسفه تنها به این جا ختم نشده است، «کتاب قطار فلسفه»، نوشته اریک واینر نویسنده‌ی نیویورک‌تایمز نیز با لحنی توام با طنز، دنیای دیگری از فلسفه را به نمایش می گذارد. در کتاب «قطار فلسفه» واینر، سفری ذهنی را آغاز می‌کند که در آن به دنبال کردن ردپای بزرگ‌ترین متفکران تاریخ می‌پردازد. او با نثری شیوا و لحنی شوخ‌طبعانه به ما نشان می‌دهد که هرکدام از این فیلسوفان،‌ از سقراط گرفته تا نیچه و شوپنهاور، چه راهکارهایی برای دنیای ناآرام و آشفته‌ی امروز ما ارائه می‌دهند.

منتقدان از «ما و فلسفه کاربردی» می‌گویند

216216

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا