علمی

دستور جدید جو بایدن صادر شد

به گزارش خبرآنلاین، این موارد شامل قوانین پیشنهادی برای آموزش مدل های قدرتمند هوش مصنوعی و افزایش استخدام نیروهای مستعد هوش مصنوعی است.

بر اساس خبر مهر، طبق فرمان اجرایی قبلی «جو بایدن» که در اکتبر 2023 میلادی صادر شد، دولت فدرال باید دستورالعمل‌هایی را برای استفاده از هوش مصنوعی دولت تدوین کند تا تضمین شود آمریکا در توسعه هوش مصنوعی از کشورهای رقیب پیشرفته‌تر باشد و نیز تدابیر حفاظتی دربرابر سوءاستفاده‌های احتمالی هوش مصنوعی ایجاد شود.

به گفته «بن بوکانان»، مشاور ویژه هوش مصنوعی کاخ سفید، این دستور اجرایی تعیین‌کننده اقدامات مختلفی در سراسر جهان است؛ نوآوری، وضع مقررات و حقوق شهروندی از موارد کلیدی این دستورها هستند که این دولت در بازه زمانی 90 روزه همه آن‌ها را انجام داده‌ است.

براساس بیانیه کاخ سفید در روز دوشنبه، دولت با استفاده از «قانون تولید دفاعی» (DPA) توسعه‌دهندگان، سیستم‌های پیشرفته هوش مصنوعی را مجبور می‌کند تا قبل از انتشار این سیستم‌ها، نتایج تست ایمنی را به وزارت بازرگانی گزارش دهند. این شرکت‌ها همچنین باید به دولت اعلام کنند که چه زمانی مشتریان خارجی از پلتفرم‌های آن‌ها برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی پیشرفته استفاده می‌کنند.

درمجموع، آمریکا با این قانون می‌خواهد اطمینان حاصل کند که چه مدل‌هایی درحال توسعه هستند و ایمنی آن‌ها چقدر است. همچنین دولت این کشور می‌خواهد بداند که کشورهای رقیب چطور از این فناوری‌ها استفاده می‌کنند.

دولت این کشور به استفاده بیشتر از هوش مصنوعی در سازمان‌های دولتی نیز پرداخته است. این کشور می‌خواهد فناوری هوش مصنوعی را به مدارس و دانشگاه‌ها بیاورد. بنیاد ملی علوم ایالات‌متحده اعلام کرده است که قصد دارد امکان دسترسی به منابع پرقدرت هوش مصنوعی را برای مربیان و محققان دانشگاه‌ها در مناطق کوچک، روستایی و اقلیت‌ها فراهم کند.

ایده اصلی ورای این دستور آن است که دولت بداند تمام مدل های هوش مصنوعی در حال توسعه چقدر ایمن هستند و تضمین شود کشورهای رقیب از آن فناوری ها استفاده می کنند.

دستور اجرایی بایدن بلندپروازانه ترین تلاش دولت این کشور برای پرداختن به رشد سریع فناوری هوش مصنوعی و همزمان ساخت قابلیت های هوش مصنوعی آمریکا است. اما منتقدان معتقدند این قوانین به چالش های کلیدی مانند چگونگی استفاده از هوش مصنوعی در بهبود مشارکت شهروندان نپرداخته است.

همچنین برخی دیگر معتقدند دستور اجرایی هوش مصنوعی یا حتی تصویب قانون در کنگره برای مقابله با نگرانی های مرتبط با سواستفاده از هوش مصنوعی کافی نیست و پیشنهاد کرده اند یک آژانس دولتی جدید مختص توسعه و قانونمندسازی این فناوری ایجاد شود.

با افزایش سوءاستفاده‌های مختلف از فناوری نوپای هوش مصنوعی، حتی اعضای کنگره آمریکا نیز خواستار وضع قوانینی در این زمینه شده‌اند. یکی از اقدامات تحقق‌یافته در این قانون‌ها، درج واترمارک در محتواهای هوش مصنوعی است تا بتوان تشخیص داد که کدام تصویر یا ویدیو با این فناوری ساخته شده است.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا