سیاسی

دلیل جشن و شادی در نیجر

هزاران نفر از مردم نیجر ، شب گذشته (چهارشنبه) در مرکز شهر نیامی پایتخت این کشور جمع شده و خروج «سیلوان ایتی» سفیر فرانسه از این کشور را جشن گرفتند؛ خروجی که در نهایت با تهدید حاکمان نظامی نیجر و علی‌رغم میل پاریس صورت گرفت.

به نوشته وبگاه خبری روسیا الیوم، جشن و پایکوبی اهالی نیامی، با یک کنسرت موسیقی از سوی گروه «گامبی استار» همراه شد و هزاران نفر به صورت رایگان در آن شرکت کردند. خوانندگان این گروه نیز در یکی از آهنگ‌ها عبارت «ما به چیانی نیاز داریم» (رئیس شورای دفاع ملی، جنرال عبدالرحمن چیانی) را سر دادند، به طوری که شرکت کنندگان نیز این عبارت را همخوانی کردند.

ریاست‌جمهوری فرانسه روز گذشته تایید کرد سفیر این کشور، نیجر را ترک کرده است. شورای نظامی نیجر پیش‌تر مصونیت دیپلماتیک «سیلوان ایتی» سفیر فرانسه را لغو کرده و به پلیس دستور داده بود او را از نیجر اخراج کند.

این دستور بعد از ضرب‌الاجل ۴۸ساعته وزارت امور خارجه نیجر به تاریخ ۲۵ اوت برای سفیر فرانسه صادر شد که طی آن از سفیر فرانسه خواسته شده بود خاک نیجر را ترک کند. اما پس از پایان این ضرب‌الاجل سفیر فرانسه از ترک خاک نیجر خودداری کرد.

پیش از تایید فرانسه، منابع دیپلماتیک فرانسه و یک منبع دولتی نیجر گفته بودند سفیر فرانسه در نیجر، «نیامی» پایتخت این کشور را در ساعات اولیه روز چهارشنبه ترک کرد.

دو منبع امنیتی سفارت فرانسه نیز به رویترز گفتند سفیر و شش همکارش حدود ساعت چهار صبح (به وقت محلی) پایتخت نیجر را ترک کرده‌اند.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه یکشنبه (۲۴ سپتامبر) سرانجام با اعتراف به شکست در نیجر اعلام کرد به همکاری نظامی با این کشور پایان می‌دهد و طی ماه‌های آتی، نیروهایش را از این کشور آفریقایی خارج خواهد کرد.

ماکرون در گفت‌وگو با دو شبکه تلویزیونی «تی‌اف ۱» و «فرانس ۲» تصریح کرد: «سفیر ما به همراه شماری از دیپلمات‌ها، به فرانسه بازخواهد گشت و ما به همکاری با مقامات کنونی نیجر، پایان خواهیم داد چون دیگر نمی‌خواهند با تروریسم مبارزه شود».

فرانسه حدود ۱۵۰۰ نظامی در نیجر دارد و ماکرون می‌گوید که عقب‌نشینی تدریجی این نیروها از این کشور واقع در غرب آفریقا تا پایان سال جاری میلادی (۲۰۲۳) به پایان خواهد رسید.

شورای نظامی حاکم بر نیجر نیز از تصمیم پاریس برای عقب‌نشینی استقبال و از طریق تلویزیون ملی این کشور اعلام کرد: «این یک گام جدید در مسیر حاکمیت است. نیروهای فرانسوی و نیز سفیر فرانسه تا پایان سال، خاک نیجر را ترک خواهند کرد. این یک لحظه تاریخی است که گواه عزم و اراده مردم نیجر است. هر شخص، نهاد یا رژیمی که وجودش منافع کشور ما را تهدید کند، خواه و ناخواه مجبور به ترک سرزمین اجدادی ما خواهد شد».

تا پیش از کودتای ۲۶ ژوئیه، نیجر یکی از آخرین متحدان پاریس در منطقه ساحل آفریقا بود. عقب‌نشینی ۱۵۰۰ سرباز فرانسوی مستقر در این کشور در حالی صورت خواهد گرفت که نیروهای فرانسوی، پیش‌تر نیز مجبور به ترک مالی و بورکینافاسو تحت فشار نظامیانی که قدرت را در این دو کشور به دست گرفته‌اند، شدند.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا