علمی

شکار باورنکردنی تمساح غول‌ پیکر نیل

دریافت 11 MB

مهسا منصوری: یک کروکودیل‌ غول‌پیکر، اسب آبی تازه متولد شده را در ماسای مارا در کنیا به دندان گرفته و می‌خورد. شگفت اینکه اسب‌های آبی معمولا طعمه‌ کروکودیل‌ها نمی‌شوند و حتی می‌توان با قاطعیت گفت که کروکودیل جرات نزدیک شدن به این گیاهخواران عظیم‌الجثه را ندارد.

فرانکی آدامسون، عکاس حیات وحش، از این حادثه از سواحل رودخانه مارا فیلمبرداری کرده است. او گفت:«به طور کلی پذیرفته شده است که کروکودیل‌ها به یک اسب آبی بالغ نزدیک نمی‌شوند یا آنها را تهدید نمی‌کنند، اما آنها فرصت طلب هستند و اگر امکانش باشد از فرصت برای ربودن نوزاد آن‌ها استفاده می‌کنند. با این حال، این چیزی است که من تا به حال هرگز با چشمان خود ندیده بودم.»

آدامسون گفت:«کروکودیل‌ قبلاً بچه اسب آبی را در آرواره‌هایش نگه داشته بود تا زمانی که من به آن نزدیک شدم و من کاملاً مطمئن بودم که از قبل مرده است. این سؤالاتی را در ذهن من ایجاد کرد که آیا کروکودیل‌ آن را کشته است یا اینکه او مرده متولد شده و کروکودیل لاشه آن را ربوده است زیرا بعداً دیدم که بند ناف بچه اسب آبی هنوز به آن متصل است.»

شکار باورنکردنی تمساح غول‌ پیکر نیل

به گفته آدامسون هیچ اسب آبی دیگری در این بخش از رودخانه وجود نداشت. کروکودیل‌ها سر خود را از این طرف به طرف دیگر می کوبند تا طعمه را به قطعات کوچکتر تبدیل کنند. ظاهرا آدامسون حدود 45 دقیقه کروکودیل را با اسب آبی تماشا کرده است اما در این مدت کروکودیل هیچ قسمتی از لاشه را نخورده و در نهایت با غذای خود به پایین رودخانه شنا کرده است.»

کروکودیل‌های نیل (Crocodylus niloticus) تا حدود 5 متر طول رشد می‌کنند و به عنوان شکارچیان راس هرم غذایی، تهاجمی و فرصت‌طلب هستند. آنها به طور کلی از ماهی تغذیه می‌کنند، اما پستانداران زمینی مانند گورخر، ایمپالا و گاومیش را نیز هدف قرار می‌دهند. اما اسب آبی بالغ (Hippopotamus amphibius) می تواند تا 5 متر طول و 4500 کیلوگرم وزن داشته باشد و به راحتی می‌تواند یک تمساح را بکشد. کروکودیل‌ها گاهی اوقات بچه‌های اسب آبی را شکار می‌کنند، اما پس از آن در خطر حمله اسب آبی مادر قرار می‌گیرند.

بیشتر بخوانید:

  • دایناسورهای زنده‌ای که بر روی زمین قدم می‌زنند!/ عکس

  • ژن انسان مدرن در بدن نئاندرتال‌ها!

مطمئناً اغلب اوقات پیش نمی‌آید که بی‌رحم‌ترین و کارآمدترین شکارچیان راس بچه اسب‌های آبی را از مادرشان بربایند، آنها اغلب از اسب آبی دوری می‌کنند زیرا می‌دانند یک اسب آبی خشمگین چقدر می‌تواند تهاجمی باشد، در واقع آن‌ها به اندازه کروکودیل‌ها فرصت طلب هستند.

منبع: livescience

۵۸۳۲۳

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا