فرهنگی و هنری

نمایش‌های خیابانی؛ شور و نشاط به ارمغان آوردند

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین از روابط عمومی اداره کل هنرهای نمایشی، دومین روز برگزاری چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر دوشنبه دوم بهمن با حضور هنرمندان نمایش‌های صحنه‌ای، آثار خیابانی و همراهی تماشاگران و علاقه‌مندان به نمایش به پایان رسید.

نمایش‌های خیابانی و حضور گرم مخاطبان نمایش های خیابانی در اولین روز برگزاری خود در سطح شهر مورد توجه و استقبال خوب رهگذرانی قرار گرفتند که جاذبه و شگفتی نمایش آن‌ها را برای لحظاتی با خود همراه می کرد.

هنرمندان نمایش خیابانی با انرژی و توانی مضاعف‌تر از پیش، سرمای زمستانی بهمن ماه را با همراهی و مشارکت تماشاگران به گرمایی لذتبخش بدل کردند تا مخاطبان را در ازدحام و گیرودار مشغله‌های زندگی برای دقایقی به دنیای شگفتی و هیجان نمایش راهنما باشند. تماشاگران و مخاطبان علاقه‌مند به نمایش خیابانی در پهنه رودکی، سکوی تئاتر خیابانی تئاترشهر، موزه عبرت، مترو تئاترشهر، مترو ایوان انتظار میدان ولیعصر(عج)، فرهنگسرای رازی(نوجوان)، محوطه فضای باز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و برج آزادی به تماشای هنرنمایی اهالی تئاتر ایستادند.

نمایش‌های خیابانی؛ شور و نشاط به ارمغان آوردند

میزبانی ۱۲ گروه نمایشی از هنرمندان و تماشاگران جشنواره نمایش‌های صحنه‌ای چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر در ادامه اجراهای خود در سالن‌های تئاتر پایتخت، میزبان حضور پررنگ و قابل توجه هنرمندان، مدیران، تماشاگران و گروه‌های نمایشی بود. ۱۲ نمایش صحنه‌ای در عناوین مسابقه تئاتر ایران، هویت ملی، مسابقه تئاتر دانشجویی، ویژه غزه و مهمان روی صحنه رفتند. نمایش «هملت» نوشته ویلیام شکسپیر با کارگردانی هایک اسرافیلیان، بازیگر و کارگردان کشور ارمنستان نیز با اجرا در تالار چهارسو مجموعه تئاترشهر آغازگر نمایش‌های بخش بین‌الملل شد. مدیران تئاتر؛ همراه با هنرمندان کاظم نظری، مدیرکل هنرهای نمایشی به همراه اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی ایران در دومین روز برگزاری جشنواره چهل‌ودوم به تماشای تعدادی از نمایش‌های خیابانی و صحنه‌ای نشستند.

همچنین در ادامه، اسرافیل فرج‌اللهی، مدیرعامل انجمن هنرهای نمایشی با حضور در تالار مولوی در جریان روند برگزاری جشنواره قرار گرفت و با هنرمندان و داوران نمایش‌های صحنه‌ای دیدار کرد. مقایسه روش دو استاد بازیگر کارگاه تخصصی آموزش بازیگری با عنوان «مقایسه روش بازیگری گرتوفسکی و چخوف» با تدریس آرمن سرکیسیان، مدرس و کارگردان کشور ارمنستان در روز دوشنبه دوم بهمن با حضور دانشجویان و هنرمندان فعال در عرصه هنرهای نمایشی در کارگاه نمایش تئاتر شهر برگزار شد.

صلح و دوستی، بن‌مایه غنی ادبیات کهن ایرانی است همچنین اولین جلسه نقد و بررسی آثار بخش مسابقه تئاتر ایران با حضور رضا آشفته و سیدعلی تدین، منتقدان تئاتر با مدیریت عباس غفاری در تالار مشاهیر تئاتر شهر برگزار شد. در این جلسه نقد که با هدف تاکید بر ارزش نقد و تحلیل اثر در تولید آثار نمایشی باکیفیت انجام می‌شود، منتقدان به نقد و بررسی دو نمایش «ترمز اضطراری» به کارگردانی بهاره افضلی و «رویای اسبی به نام شبرنگ» به کارگردانی محمد جهانپا پرداختند.

در این جلسه بر لزوم توجه به هویت ملی و تولید آثار نمایشی براساس متون کهنی همچون «شاهنامه» اثر گرانسنگ حکیم ابوالقاسم فردوسی و پرداختن به موضوعاتی با محوریت صلح و آرامش به عنوان بن‌مایه‌‎های غنی ادبیات کهن ایرانی تاکید شد.

نمایش‌های خیابانی؛ شور و نشاط به ارمغان آوردند

چهل‌ودومین جشنواره بین‌المللی تئاتر فجر به ریاست کاظم نظری و دبیری مهدی حامدسقایان، از ۲۷ دی تا ۱۲ بهمن ۱۴۰۲ در تهران در حال برگزاری است.

۵۷۵۷

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا