سیاسی

نشست کشور‌های اسلامی در جده؛ تلاشی برای توقف جنایات در غزه

دومین نشست اضطراری شورای وزیران خارجه کشور‌های عضو سازمان همکاری اسلامی به درخواست ایران و تعداد دیگری از کشور‌های عضو به منظور بحث درباره توقف تجاوزات مستمر رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، بعد از ظهر امروز (سه‌شنبه) در دفتر دبیرخانه مرکزی این سازمان در جده برگزار می‌شود.

این نشست در حالی برگزار می‌شود که سازمان همکاری اسلامی پیشتر نیز به منظور بررسی تحولات وضعیت غزه در ۱۸ اکتبر ۲۰۲۳ (۲۶ مهر) نشست فوق‌العاده کمیته اجرایی خود را در سطح وزرای خارجه کشور‌های عضو این سازمان در جده عربستان برگزار کرده بود.

سازمان همکاری اسلامی همچنین در ادامه نشست‌های خود در ارتباط با جنایت‌های رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه و ایجاد بازدارندگی در ارتباط با آن در تاریخ ۲۰ آبان ماه سال جاری اقدام به برگزاری نشست اضطراری سران سازمان همکاری اسلامی در ریاض عربستان کرد.

در پایان این نشست، بیانیه‌ای ۲۰ بندی منتشر و در آن از کشور‌های عضو خواسته شد که تمام اقدامات دیپلماتیک، حقوقی و بازدارنده ممکن و مؤثر را برای توقف جنایات ضد بشری اسرائیل، این قدرت قائم به اشغالگری، اتخاذ کنند.

همچنین به دبیر کل این سازمان ماموریت داده شد تا با پنج عضو دائمی‌شورای امنیت / دبیر کل سازمان ملل متحد / کمیسر عالی حقوق بشر / ریاست کمیسیون اتحادیه اروپا در تماس بوده و به منظور برداشتن گام‌های لازم برای وادار کردن رژیم اسرائیل به توقف همه نقض‌ها، حملات و جنایات خود و تلاش برای ارائه حمایت بین‌المللی از مردم فلسطین به هماهنگی با سازمان‌های منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله اتحادیه کشور‌های عربی، شورای همکاری خلیج فارس، اتحادیه آفریقا و جنبش عدم تعهد، ادامه دهد.

در این بیانیه از سازمان ملل متحد و شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته شد که مسئولیت‌های خود را بر عهده بگیرند و تمام اقدامات فوری را برای اطمینان از پایان دادن به تجاوزات بی رحمانه و وحشیانه علیه مردم فلسطین (به ویژه در نوار غزه و تمامی اراضی فلسطین)، ورود کمک‌های بشردوستانه، محافظت از غیرنظامیان بی‌دفاع فلسطینی و توقف فاجعه انسانی فزاینده‌ای که توسط نیرو‌های غیرقانونی اشغالگر اسرائیل در حال رقم خوردن است، اتخاذ کنند.

در حالی که حدود پنج ماه از برگزاری اجلاس وزیران امور خارجه و چهار ماه از برگزاری نشست سران سازمان همکاری اسلامی گذشته این سازمان بین‌المللی که فلسفه تشکیل آن دفاع از آرمان فلسطین بوده است، تاکنون نتوانسته اقدام عملی برای توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی انجام دهد و در صد و پنجاه و یک روز گذشته بیش از ۳۰ هزار فلسطینی بر اثر حملات این رژیم به شهادت رسیده‌اند که بخش اعظمی از این افراد را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند؛ چنان که بر اساس گزارش الجزیره به نقل از وزارت بهداشت فلسطین، تلفات تجاوزات رژیم صهیونیستی از هفتم اکتبر تاکنون به ۳۰ هزار و ۵۳۴ شهید و ۷۱ هزار و ۹۲۰ مجروح رسیده است.

دفتر رسانه‌ای دولتی در غزه نیز تاکید کرد: از آغاز جنگ اسرائیل علیه غزه، تعداد شهدای کودک به ۱۳ هزار و ۴۳۰ نفر و زنان به ۸ هزار و ۹۰۰ نفر افزایش یافته‌ است.

از دیگر سو، تهدیدات رژیم صهیونیستی برای کشتار مردم فلسطین ادامه دارد و امکان ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم غزه به حداقل خود رسیده است چنان که مقامات اشغالگر همچنان از ورود کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه به ویژه به مناطق شمالی جلوگیری می‌کنند و ساکنان نوار غزه در آستانه قحطی بی‌سابقه‌ای قرار دارند که جان تعدادی از کودکان و نوزادان را گرفته است.

دومین اجلاس وزیران امور خارجه سازمان همکاری اسلامی در حالی امروز برگزار می‌شود که هنوز برخی از کشور‌های اسلامی علیرغم مواضع رسانه‌ای خود و نطق‌های آتشین سران خود در حمایت از فلسطین، همچنان به تبادلات تجاری خود با این رژیم ادامه می‌دهند و بعضا نقش مهمی در تامین انرژی مورد نیاز این رژیم ایفا می‌کنند و خبری از تحریم کالا‌های اسراییلی در این کشور‌ها نیست.

با توجه به جایگاه و اهمیت ویژه سازمان همکاری اسلامی در ارتباط با مسأله فلسطین و اینکه فلسفه شکل‌گیری این سازمان در ارتباط با مسأله فلسطین بوده، انتظار این بود در طول بازه زمانی پنج ماه گذشته جنایات رژیم صهیونیستی علیه مردم بی گناه فلسطین و غزه، شاهد اقدام موثر و تعیین کننده‌ای از سوی این سازمان جهت توقف این جنایات باشیم، ولی متاسفانه به رغم دو جلسه اضطرای که از سوی این سازمان برگزار شده است شاهد این نبوده‌ایم این سازمان آن‌گونه که اقتضا می‌کند بتواند در مسیر ایجاد بازدارندگی از تداوم جنایات رژیم صهیونیستی ایفای نقش کند.

همان طور که روز دوشنبه سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد تکلیف کشور‌های اسلامی در اجلاس امروز روشن است. آن‌ها باید یک تصمیم جدی برای ایجاد بازدارندگی از ادامه حملات رژیم صهیونیستی علیه مردم غزه، پایان دادن به جنگ و فراهم کردن زمینه برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم فلسطین بگیرند و مانع از تحقق هدف شوم صهیونیست‌ها برای کوچاندن مردم غزه شوند.

کشور‌های اسلامی در چارچوب اهمیت موضوع فلسطین در جهان اسلام و بین امت اسلامی نباید اجاره بدهند که کشتار مردم فلسطین توسط صهیونیست‌ها به امری روزمره و عادی تبدیل شود؛ سیاستی که مقامات رژیم صهیونیستی به دنبال آن هستند و در همین راستا سعی می‌کنند با گسترش دامنه جنگ در منطقه غرب آسیا، توجه افکار عمومی دنیا را از موضوع فلسطین منحرف کنند تا با دست بازتری بتوانند کشتار خود را ادامه دهند.

کارنامه عملکردی سازمان همکاری اسلامی و عمده کشور‌های اسلامی در طول پنج ماه گذشته در مورد تحولات اخیر موضوع فلسطین در بین افکار عمومی جهان اسلامی قابل قبول نبوده است و این انتظار وجود دارد که در اجلاس امروز با توجه به حجم کشتار صهیونیست‌ها در غزه، این کشور‌ها صرفا به انجام سخنرانی در مورد محکومیت این کشتار بسنده نکنند و با توجه به پتانسیل عظیم موجود در جهان اسلام، اقدامی عملی برای ایجاد بازدارندگی جهت ادامه کشتار از سوی صهیونیست‌ها انجام دهند که در این چارچوب شاید قطع ارتباطات سیاسی و اقتصادی با این رژیم می‌تواند یکی از عینی‌ترین اقدامات در این زمینه باشد.

مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا