رپورتاژ

مقاله روانشناسی

بسیار عالی است که می‌خواهید یک مقاله علمی در حوزه روانشناسی بنویسید. نکات مختلفی برای نگارش مقاله روانشناسی برای مقاطع ارشد و دکتری وجود دارد با این حال برای شروع، ما مراحل کلی زیر را برای نوشتن چنین مقاله‌ای پیشنهاد می‌کنیم:

 

انتخاب موضوع در حوزه روانشناسی

انتخاب یک موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است. سعی کنید یک موضوعی را انتخاب کنید که در آن علاقه دارید و متخصص هستید. از طرفی، این موضوع باید در زمینه روانشناسی قابلیت تحقیق و بررسی داشته باشد.

 

مرور ادبیات روانشناسی

پس از انتخاب موضوع مناسب در حوزه روانشناسی، برای یافتن اطلاعات موثق و جدید، باید ادبیات موجود درباره آن را مرور کنید. این فرایند به شما کمک می‌کند تا بیشتر با موضوع آشنا شوید و مجموعه اطلاعات مرتبط را جمع‌آوری کنید.

 

تعیین مسئله پژوهشی مرتبط با یکی از گرایش‌های روانشناسی

مسئله پژوهشی، سؤال یا فرضیه‌ای است که می‌خواهید در مقاله خود بررسی کنید. این مسئله باید مرتبط به موضوع مورد نظر شما باشد و قابل بررسی میدانی و تجربی باشد.

 

 روش تحقیق

در این بخش، شما باید روش تحقیق خود را توصیف کنید. این شامل این می‌شود که چگونه داده‌ها را جمع‌آوری می‌کنید و از چه ابزارهایی برای تجزیه و تحلیل داده‌های روانشناسی استفاده می‌کنید. همچنین، نمونه‌های آزمایشی یا شرکت‌کنندگان را توصیف می‌کنید.

 

نتایج

در این بخش، شما نتایج تحقیق خود را گزارش می‌دهید و تحلیل آن‌ها را ارائه می‌دهید. شما می‌توانید از جداول، نمودارها و آمارهای توصیفی برای نشان دادن داده‌های خود استفاده کنید.

 

بحث و نتیجه‌گیری

در این بخش، شما باید نتایج تحقیق خود را با مطالعات قبلی در ارتباط بگیرید و تحلیل کنید. همچنین، نقاط قوت و ضعف مطالعه روانشناسانه خود را بررسی کنید و پیشنهادها و توصیه‌هایی برای تحقیقات آینده ارائه دهید.

 

مرور نهایی

پس از اتمام مقاله، برای راهنمایی نهایی، بهتر است مقاله خود را به یک روانشناس حرفه‌ای یا همکاران خود نشان دهید تا نظرات و پیشنهادات خود را با شما در میان بگذارند. همچنین، مطمئن شوید که ساختار، قوانین نگارش و منابع مرجع مقاله را بررسی کرده‌اید و هیچ گونه از تقلید آثار دیگران بدون اعلام آن‌ها را نداشته‌اید.

 

با استفاده از این مراحل، شما می‌توانید یک مقاله علمی در حوزه روانشناسی بنویسید. همچنین، مهم است که در حین این فرایند، زمان کافی برای پژوهش و نوشتن به اختیار داشته باشید و با دقت لازم کار کنید.

وب سایت موسسه تدبیرساز               چاپ مقاله روانشناسی

در پایان لازم به ذکر است که موسسه تدبیرساز با مجلات مختلف روانشناسی همکاری دارد از این‌رو شما می‌توانید برای چاپ مقاله روانشناسی خود در هر گرایشی، با ما در تماس باشید.

  • چاپ مقاله علمی پژوهشی روانشناسی
  • چاپ مقاله ISI روانشناسی
  • چاپ مقاله اسکوپوس روانشناس
مشاهده بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا